ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Podwójny żywoplot z iglaków przez cały sezon spełnia dobrze swoją funkcję.
Do tego żywopłoty wydzielają dość sporo tlenu i wilgoci. Niskie żywopłoty stosuje się jako obwódki do rabat lub gdy chcemy podzielić ogród na części - np. oddzielić część gospodarczą ogrodu od wypoczynkowej. Czasem żywopłot służy za parawan, osłania nieciekawe fragmenty ogrodu. Żywopłot spełnia podobne funkcje jak płot, z tym że jest to organizm żywy i trzeba o tym zawsze pamiętać. Może być uformowany z roślin ozdobnych lub owocujących. Warto dobrze zastanowić się nad doborem odpowiednich krzewów czy drzew. Najlepiej aby były to rośliny odporne na szkodniki a do tego wytrzymałe na mróz i suszę.
Jeżeli wyszukamy rośliny o tych cechach mamy gwarancję że żywopłot dobrze spełni swoje zadania, nie przysporzy kłopotów i będzie dobrze wyglądał przez długie lata.Najczęściej stosowany jest w żywopłotach ligustr pospolity dorastający do 3 m. ale stosujac odpowiednie cięcie możemy formować żywopłoty o różnych wysokościach. Na żywopłot nadają się również berberysy, irgi (odm. wysokie) i tawuły lub forsycje. Stosując rośliny zimnozielone uzyskujemy efektowne otoczenie ogrodu przez cały rok. Jest to niestety jednak inwestycja nieco kosztowniejsza i trochę trzeba poczekać na efekt, gdyż z reguły rośliny te wolniej rosną ale też rzadziej wymagają cięcia.
Najlepszą porą na zakładanie żywoplotu jest jesień, kiedy są odpowiednie warunki do sadzenia drzew i krzewów. Temperatura jest optymalna do przyjmowania się świeżo posadzonych roślin. Odpowiednia jest też z reguły wilgotność gleby i powietrza.
Sadzenie żywopłotu
Na początek przekopujemy odpowiedni pas ziemi i usuwamy chwasty. Uzupełniamy brakujące składniki gleby: do zbyt piaszczystego podłoża dodajemy glinę a do zbyt ciężkiego piasek. Następnie przygotowujemy glebę w zależności roślin z których zamierzmy założyć żywopłot. Wyznaczmy linię sadzenia sznurkiem i przystępujemy do sadzenia. Im gleba jest słabsza tym mniejsze robimy odległości roślinami. Trzeba też uwzglednić to jak roślina się rozrasta na boki. Zwykle krzewy iglaste i duże liściaste sadzimy w odległości 30-40 cm ale np.
krzewy pigwowca potrzebują 50 cm. Wrzośce sadzi się co 25 cm, średnie krzewy co 40 cm a odmiany o bujnym wzroście co 50 cm. Świeżo posadzone rośliny nie powinny się ze sobą stykać.
Po posadzeniu drzewa i krzewy żywoplotu trzeba koniecznie obficie podlać, nawet przy deszczowej aurze. Na koniec ściółkujemy ziemię wokoło używając w tym celu kory lub trocin. Świeżo posadzone rośliny należy zacieniać podczas bardzo słonecznej pogody.
Rośliny na żwyopłoty
Najmniej kłopotów sprawiają zwykle, tradycyjne polskie drzewa i krzewy lisciaste, ktore zrzucają liście na zimę, nie są zbyt wymagające go do gleby i szybko rosną.
Z drugiej strony szybki wzrost związany jest z regularnymi cieciami żwyopłotu co jest zajęciem dość pracochłonnym.
Do tego w sezonie zimowym nie wyglada specjalnie ciekawie a bez liści funkcje odgradzania i zasłaniania spełnia tylko częściowo.
Z kolei drzewa iglaste są ozdobą i zasłoną przez cały rok ale za to są bardziej wrażliwe na spaliny , powoli rosną no i zakup iglaków na żywoplot to jednak dość spory wydatek. Oszczędniej jest kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem lub z bryłą ziemi w siatce w przypadku iglaków.
Najlepiej aby rośliny na żywoplot wybierać odpowiednio do gleby w naszym ogrodzie. Do tego trzeba również uwzględnić oświetlenie - czy żywopłot będzie rósł w słońcu czy cieniu.
Najtrudniejszy w pielęgnacji jest żywopłot z krzewów zimozielonych takich jak rododendrony, ostrokrzewy, ogniki czy laurowiśnie bowiem są to krzewy dość delikatne i wymagają specjalnych warunków uprawy. Nieco łatwiej utrzymać żywopłot z mahonii pospolitej ale pod koniec zimy cześć liści na krzewach może zasychać i brunatnieć.
Żywoplot z iglaków dobrze wygląda i odgradza przez cały rok. Zdjęcie wykonano w Ogrodach Hortulus.
Najwyższe żywopłoty, do 3 m wysokości, można uzyskać z kolumnowych odmian tui (np. odmiana Brabant), świerków, jałowców kolumnowych, cisów czy morzewi. Z drzew i krzewów liściastych na wysokie żywołoty nadają się buki, graby lipy, ligustr, karagana syberyjska, porzeczka krwista, rokitnik pospolity i ałycza.
Żywopłoty średniej wysokości można tworzyć cyprysików Lawsona, cisów, berberysów, irgi błyszczącej, tawuł, żylistków, porzeczki krwistej, i ogników.
Żywoploty nieformowane - nie wymagają regularnego strzyżenia - cięcia wykonujemy tylko w takim zakresie w jakim wymagają tego rośliny z których żywoplot się składa. Na żywopłoty nieformowane nadją się takie krzewy jak mahonia pospolita, pigwowiec, tawuła wczesna, forsycja, berberys Thunberga, krzewuszka cudowna, rokitnik pospolity, ognik szkarłatny czy żylistek szorstki.
Najpopularniejsze rośliny na żywoploty:
Na niskie żywopłoty nadaje się bukszpan, mahonia , niższe odmiany jałowców i żywotników. Szczególnie niskie krzaczki bukszpanu nadają się niskie obwódki wokół rabat. Trzeba jednak pamiętać, ze w czasie ostrych zim może on przemarzać. Bardziej wytrzymałe są ziołowe krzewinki takie jak lawenda czy ruta. One też mogą być użyte przy tworzeniu niskich obwódek.
Niski żywopłot-obwódka z ciętego bukszpanu, całość uzupełniają kępy ozdobnej trawy.
Żywopłoty można tworzyć drzew i krzewów owocowych; np. porzeczek, malin, leszczyny czy borówki wysokiej.
Żywopłot z drzew owocowych nie tylko oddziela od świata ale też daje plony (pod warunkiem że mieszkamy na terenach o nie zanieczyszczonym środowisku). Młode drzewa owocowe można łatwo kształtować;
należy każde drzewko posadzić pomiędzy dwoma słupkami, na których rozpina się poziomo druty co 20-30 cm. Do drutów delikatnie przymocowuje się za pomocą sznurka gałązki układając je w
wachlarz. Tak rosnace drzewka owocowe zajmują mniej miejsca i jest to dobre rozwiązanie dla małych ogródków.
Inne pomysły na żywopłoty:
Wielogatunkowy pas roślin - Może być skomponowany z różnobarwnych iglaków. Z tyłu sadzimy pas najwyższych roślin z a przodu najnizszych. Możemy skomponować go z iglaków o stalowoniebieskich igłach, rdzawopamarańczowych czy złocistych, jak nam fantazja podpowiada.
Miłośnicy krzewów i drzew kwitnących mogą zafundować sobie zielone ogrodzenie z posadzonych naprzemiennie 3 lub 4 odmian kwitnących o różnych porach roku. Można zastosować krzewy forsycji, jaśminowców, żylistków lub tawuł.
Żywopłot pleciony można stworzyć z wierzby białej, głogu lub tarniny. Niegdyś popularna w Polsce forma ogrodzenia. Pędy splatamy gdy są miękkie. Szybko rośnie i wymaga regularnego i dość częstego przycinania.
Żywopłot z pnączy - Dobra alternatywa dla żywopłotu z krzewów. Wiele z pnączy dość szybko rośnie dając dużą masę zieleni. Zywopłot taki zamaskuje niuezbyt ciekawe ogrodzenie, które bedzie im służyć za podporę. Dodatkowo pnacza dobrze znoszą cięcia i można je dowolnie formować.
Labirynt z grabowego żywoplotu - Ogrody Hortulus.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BUK POSPOLITY
Forma pierwotna ma ciemnozielone, błyszczące, jajowate lub eliptyczne liście. Pień prosty, korona kopulasta, kora jasnoszara. Kwiaty srebrzyste, owoce - orzeszki dojrzewają we wrześniu i październiku. Istnieją też odmiany o pokroju kolumnowym lub zwisającym przeznaczone do ogrodów i parków. Często mają liście wybarwione na zielono-żółto lub ciemno-czerwono.
Więcej informacji o bukach...
BUKSZPAN
Nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy. Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska.
Więcej informacji o bukszpanach...
BERBERYS THUNBERGA
Większość odmian ma ciekawie wybarwione przez cały sezon liście. W zależności odo odmiany mogą mieć one kolor czerwony, różowoczerwony, pomarańczowoczerwony, złocistozielony lub jasnozielony.
Więcej informacji o berberysach Thunberga...
TAWUŁA JAPOŃSKA
Drobne kwiaty barwy różowej lub karminowej w różnych odcieniach, zebrane w dość duże, płaskie baldachogrona. Drobne kwiaty i długie pręciki sprawiają wrażenie delikatnych, jakby koronkowych.
Więcej informacji o tawule japońskiej...
Pnacza ogrodowe
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...
FORSYCJA
Złoto-żółte kwiaty, czteropłatkowe, zebrane po kilka w pęczki. Roślina kwitnie bardzo obficie, wygląda jak oblepiona kwiatami. kwitnie wczesną wiosną. Jest łatwa w uprawie.
Więcej informacji...
ROKITNIK POSPOLITY
Duży krzew, dorasta przeciętnie do 3 m. ale może też mieć większe rozmiary. Rokitnik, mimo że jest rośliną krajową ma dość egzotyczny wygląd. Delikatne gałęzie pokryte są szarozielonymi liśćmi, które od połowy sierpnia wprost oblepione są pomarańczowymi owockami. Owoce pozostają na gałązkach aż do końca zimy.
Więcej informacji...
Bluszcz pospolity
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...
OGNIK SZKARŁATNY
Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Więcej informacji o ognikach szkarłatnych...
PORZECZKA KRWISTA
Bardzo efektowne, czerwonoróżowe kwiaty zebrane w długie grona. Kwiatostany nie pojawiają się na pędach czteroletnich i starszych. Liście ciemnozielone, pomarszczone, 3-5 klapowe. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Więcej informacji o porzeczce krwistej...
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
LAUROWIŚNIA WSCHODNIA
Liście duże, grube i błyszczące w kolorze ciemnozielonym. Szczgólnie efektownie wygląda jesienią, gdy inne krzewy są już liści pozbawione.
Kwiaty laurowiśni wschodniej są białe i delikatne. Zebrane są w okazałe, wzniesione grona i pachną, z tym że ich zapach może być różnie odbierany.
Owoce czarne, kuliste i trujące dla ludzi.
Więcej informacji o laurowiśni wschodniej...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...