Złocień maruna , Chrysantemum parthenium - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Od 30 do 40 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiatostany w formie koszyczków zebrane w liczne baldachogrona. Płatki kwiatów białe, środek żółty. Uprawiane są również odmiany pełnokwiatowe o kwiatach białych lub żółtych. Łodygi wzniesione, rozgałęzione, liście intensywnie zielone, ząbkowane. Pokrój zwarty, kępiasty. Roślina wydziela korzenny zapach przypominający mieszankę zapachu rumianku i wrotyczu.
Pora kwitnienia: VI - IX.
Uprawa: Złocień maruna zwany też wrotyczem maruna klasyfikowany jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia ale w rzeczywistości to krótkowieczna bylina. Najobficiej kwitnie w drugim roku. Roślina łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska. Dobrze zimuje w naszych warunkach. W czasie słonecznego i upalnego lata wymaga podlewania. Można za to zrezygnować z dokarmiania jeżeli wiosną zasililiśmy glebę kompostem.
W czasie mokrego lata liście mogą być czasem atakowane przez mączniaka - zaleca się oprysk preparatem siarkowym. Wiosną i jesienią mogą na roślinie pojawić się mszyce.
Złocienie maruna rozmnaża się przez wysiew nasion w marcu - kwietniu do pojemników lub w terminie późniejszym wprost do gruntu. Warto rozłożyć terminy wysiewu, tak by uzyskać rośliny kwitnące przez całe lato. Trzeba pamiętać, że rośliny wysiane do pojemników w pomieszczeniach będą kiełkować szybciej niż te wysiane do gruntu. Czasem nie trzeba się trudzić wysiewem bo złocienie maruna dają też samosiew..
Gleba: Gleba próchniczo-piaszczysta, odczyn obojętny. Nieodpowiednia jest ziemia podmokła oraz bardzo piaszczysta.
Stanowisko: Roślina światłolubna ale nie bezpośrednie, ostre nasłonecznienie.
Zastosowanie:Do obsadzania rabat i kwietników, do tworzenia kwietników dywanowych. Często bywa stosowana na obródki. Nadaje się do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Niższe odmiany można też uprawiać jako rośliny doniczkowe, mogą być ozdobą jesiennych balkonów i tarasów. W takim przypadku trzeba bardziej zadbać o nawadnianie i zasilanie. Nadają się też na kwiaty cięte.
Ciekawostki: Złocienie maruna rosną dziko na Kaukazie i w Azji mniejszej.
Jest rośliną leczniczą polecaną osoba cieriacym na migreny - ale nie powinno się stosować go bez konsultacji z lekarzem bo jest też roślina trującą. Istnieją gotowe preparaty na bazie złocienia maruna np. Feverfew, w którym stosowany jest ekstrakt z młodych liści złocienia maruna.
Rada: Jeżeli mamy więcej siewek to warto je posadzić w paru różnych miejscach i w ten sposób poszukać optymalnego stanowiska dla rośliny.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Kwiaty cięte, rośliny do jesiennego ogrodu, byliny i rabaty bylinowe, Zdrowie z ogrodu czyli o leczniczych właściwościach roślin.
Złocień maruna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY LETNIE:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, hutujnia sercowata, tułacz pstry, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
>>> Kwiaty cebulowe i bulwiaste do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NAGIETEK
Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych. Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Więcej informacji o nagietkach...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
PELARGONIA PASIASTA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...
Galerie ogrodnika amatora:
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
ZŁOCIEŃ OGRODOWY, CHRYZANTEMA
Efektowne kwiaty różnych kształtow i barw z wyjątkiem niebieskiej. Odmiany wczesne kwitną już w sierpniu-wrześniu, późniejsze we wrześniu, październiku i listopadzie. Najlepiej kwitną podczas długiej, ciepłej jesieni.
Więcej informacji o złocieniach ogrodowych...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
ZŁOCIEŃ KRZEWIASTY
Luźne kwiatostany o kwiatach przypomnających stokrotki, barawa płatków najczęściej biała ale mogą być też kwiaty w kolorze żółtym lub różowym. Średnica kwiatów do 5 cm. Pokrój rośliny zwarty. Liście szarozielone, mocno powcinane, o intensywnym zapachu. Bardzo efektownie wyglądają złocienie krzewiaste prowadzone w formie małego drzewka.
Więcej informacji o złocieniach krzewiastych...
ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...