Złocień krzewiasty , Argyranthemum frutescens - opis rośliny, uprawa

Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: do 60 cm.
Ozdoba rośliny: Luźne kwiatostany o kwiatach przypomnających stokrotki, barawa płatków najczęściej biała ale mogą być też kwiaty w kolorze żółtym lub różowym. Średnica kwiatów do 5 cm. Złocienie te są podkrzewami tzn. starsze części pędów drewnieją. Pokrój rośliny zwarty. Liście szarozielone, mocno powcinane, o intensywnym zapachu. Bardzo efektownie wyglądają złocienie krzewiaste prowadzone w formie małego drzewka.
Pora kwitnienia: Od czerwca do przymrozków. Kwitnie bardzo obficie.
Uprawa: Złocień krzewiasty jest najczęściej uprawiany jako roślina jednoroczna, a to ze względu na brak odporności na niskie temperatury. Można spróbować przezimować roślinę w widnym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze.
W okresie kwitnienia wymaga nawożenia oraz nawadniania podczas upałów, szczególnie rośliny uprawiane w pojemnikach. Do nawożenia można użyć nawozu do pelargoni lub petunii. Podłoże wokoło rośliny najlepiej wyściółkować.
Aby utrzymać obfite kwitnienie należy usuwać przekwitłe główki kwiatowe.
W czasie mokrego i zimnego lata liście mogą być czasem atakowane przez mączniaka.
Złocienie krzewiaste rozmnaża się przez wysiew nasion albo z sadzone wierzchołkowych pobieranych pod koniec lata.
Gleba: Umiarkowanie żyzna, przepuszczalna, z większą ilością wapnia.
Stanowisko: Słoneczne, w półcieniu gorzej kwitnie a pędy wyciągają się.
Zastosowanie:Do obsadzania rabat i kwietników. Najczęściej uprawia się w pojemnikach na słonecznych balkonach lub tarasach. Można też doniczkę ustawić w jakimś eksponowanym miejscu ogrodu np. na trawniku lub w centralnym punkcie rabaty.
Ciekawostki: Złocienie krzewiaste naturalnie występują jedynie na Wyspach Kanaryjskich ,gdzie kwitną przez cały rok.
Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, rośliny na blakony i tarasy, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny do letniego ogrodu, przygotowanie ogrody do zimy.
Złocień krzewiasty - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje ze złocieniami krzewiastymi:
INNE LETNIE KRZEWY KWITNĄCE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
OGRODOWE ZMARZLAKI
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o
ogrodowych zmarzlakach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...