ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb

ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych. Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe, bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury. Są to starsze, dobrze rosnace jabłonie, które bez uszczerbku wytrzymują spadki temperatury do nawet -35 st.C.



Jeżeli nie ma mrozu, to od połowy stycznia można przystąpić też do cięcia czarnej i czerwonej porzeczki. Krzewy te rozpoczynają bardzo szybko wegetację i dlatego jeżeli nie ma zbyt wiele śniegu, można wyciąć najstarsze, pokładające się pędy.

Porzeczki czarne i czerwone tniemy w każdym roku, zmuszając w ten sposób krzewy stale do wytwarzania nowych przyrostów. Cięcie porzeczki wykonywać tak by na krzewie zostało od 6 do 10 silniejszych pędów.

Innymi roślinami owocowymi, które można ciąć od połowy stycznia są krzewy agrestu, leszczyny, derenia jadalnego, rokitnika czy jagody kamczackiej.

Dereń jadalny nie wymaga regularnego cięcia - wystarczy cięcie wyrównawcze co 2-3 lata. Jeżeli zastosowaliśmy dereń w żywopłocie, to przycinamy go częściej.

Również krzewy jagody kamczackiej i rokitnika pospolitego nie wymagają regularnego cięcia. Wycinamy przede wszystkim pędy słabe i uszkodzone.

Krzewy owocowe, które można ciąć zimą:


Kolejnym gatunkiem, ktory dobrze znosi zimowe przycinanie jest śliwa. Węgierki i inne później dorzewające odmiany śliw można przycinać już od początku lutego.

Na przełomie lutego i marca rozpoczynamy ciecie grusz, malin i aronii.
Krzewy aronii w pierwszych latach po posadzeniu nie wymagają cięcia, usuwamy tylko pędy uszkodzone. Krzewy starsze silnie się zagęszczają i powinny być systematycznie cięte w celu utrzymania ładnego pokroju rośliny. Staramy się usuwać pędy starsze niż sześcioletnie.
Terminy cięcia: najlepiej ciąć aronię wczesną wiosną, w kwietniu, lub późną jesienią po zbiorze owoców. Można też wykonać ciecie na przedwiośniu - w lutym-marcu.

Zobacz także :

Sadzenie drzew owocowych,   Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Ogród użytkowy,   rośliny użytkowe do cienia

Z ogrodu do kuchni,   aromatyczna pigwówka,   dereniówka,   ciasto z dynią,   koktajl z czerwonej porzeczki,   sok z winogron,   kiełki - bomba witaminowa,   mikrolistki na zdrowie,   lecznicze nalewki,   owoce jagodowe,   zdrowie z ogrodu,   zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie.

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

lato w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu rok w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl

Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


OWOCE JAGODOWE

ogrodnik - owoce jagodowe
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.

Ogrody, parki
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.

Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...





SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

ARONIA CZARNA

krzewy liściaste aronia czarna
Owoce jagodowe w kolorze ciemnogranatowym. Zawierają dużo witamin i mikroelementów. Aronia może być spożywana w postaci świeżego owocu (walory smakowe umiarkowane) ale najbardziej nadaje się do sporządzania soków, galaretek, konfitur, powideł lub marmolad.
Więcej informacji o aronii czarnej...

MALINY

krzewy liściaste malina
Owoce w formie aromatycznych i smacznych jagód. Czas owocowania wynosi 4-6 tygodni ale są też odmiany powtarzające, które owocują do końca okresu wegetacyjnego. Krzew o ciernistych pędach. Owoce maliny mają najczęściej kolor czerwony. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Maliny to też bardzo stary lek stosowany przy przeziębieniach - stosuje się je w chorobach bakteryjnych i wirusowych.
Więcej informacji o malinach...

JAGODA KAMCZACKA

krzewy Liściaste JAGODA KAMCZACKA
Kwaskowate owoce jagodowe, granatowe z szaroniebieskim nalotem, w smaku przypominające borówkę bagienną (łochynię). Można je spożywać na surowo lub sporządzać z nich przetwory. Owocuje bardzo wcześnie - pierwsze owoce dojrzewają już pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca. Dojrzałe owoce dość szybko opadają na ziemię. Jagoda kamczacka jest obcopylna.
Więcej informacji o jagodzie kamczackiej...

PORZECZKA BIAŁA

krzewy Liściaste porzeczka biała
Porzeczki białe są cenione ze względu na najbardziej smaczne, deserowe owoce. Słodki smak wynika nie z wysokiej zawartości cukru ale z niskiej zawarośći kwasów. Owoce porzeczki białej są bogatym źródłem witaminy C i E oraz witamin z grupy B.
Więcej informacji o porzeczce białej...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

ściółka, materiały na ściółkę, ściółkowanie gleby

Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

ŻYWOPŁOTY

ogrodnik, żywopłoty, rośliny na żywopłot
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o żywopłotach...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.

więcej o dodatkach ogrodowych...

LESZCZYNA

krzewy liściaste leszczyna
Krzew o szerokiej i gęstej budowie. Liście leszczyny są duże, zaokrąglone, wytwarzają dużą masę zieleni. Istnieją też odmiany o liściach czerwonobrązowych. Wiosną atrakcyjnie wyglądają kwiaty męskie w formie długich, żółtawozielonych kotków. Owoc w formie orzecha zwany popularnie orzechem laskowym. Orzechy leszczyny dojrzewają od września do października.
Więcej informacji o leszczynie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook