Opis ogólny:
Pora spoczynku dla roślin i odpoczynku dla ogrodnika ale nie należy ulegać złudzniu że ogród zapadł w sen zimowy. Zimą ogród nie śpi ale tylko drzemie i nie można go zostawić samemu sobie. Niebezpieczeństwa czychające na hodowalne rośliny to przemarzanie. W pogodny, słoneczny dzień i mroźną noc może dojść do oparzeń słoneczne oraz pęknięcia kory. W śnieżne zimy, na skutek zbyt obfitych opadów śniegu może dość do połamania gałęzi drzew i krzewów.
Prace niezbędne do wykonania:
Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie roślin przed zimnem i wiatrem. Najodpowieniejsza pora na te prace to koniec jesieni i początek zimy.
Odśnieżanie, strzepywanie nadmiaru śniegu z gałęzi; co prawda zaśnieżone gałęzie sosny lub innego iglaka wyglądają pięknie
ale zbytnie obciążenie może doprowadzić do uszkodzeń a nawet złamań.
W czasie odwilży warto sprawdzić i poprawić ochronę roślin oraz stan ogrodzenia by nie dochodziło do wizyt zwierząt, które uszkadzaja korę drzew obgryzając ją.
Bardziej pracowici ogrodnicy moga pobielić drzewa (oczywiście chodzi o drzewa owocowe a nie iglaki).
Ci którzy nie lubią bezczynności mogą zająć się planowaniem prac w przyszłym sezonie (zajęcie dla maniaków ogrodnictwa). Można również zamontować karmniki dla ptaków i dokarmiać je w trudnych zimowych miesiącach - co jest bardzo pouczającym zajęciem jeśli posiada się małoletnie pociechy. W lutym można przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów oraz wysiać niektóre nasiona np. szałwię, goździki, begonie (lobelii nie polecam - to raczej zajęcie dla zawodowców).
Uwaga ! Do obowiązków właściciela działki należy odśnieżanie chodnika leżącego wzdłuż granicy nieruchomości.
GRUDZIEŃ
- Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o ochronę roślin przed mrozem to można to jeszcze zrobić w grudniu. Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.
W czasie odwilży można wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew oraz podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw. W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pozgrabieć resztki opadłych liści.
Pod koniec grudnia rozpoczyna się bielenie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury.
Grudzień jest najciemniejszym miesiącem w całym roku, słońce świeci tylko 8 godzin na dobę i jeśli śnieg nie spadnie to jest ogólnie dość ponuro. Na szczęście jest na to rada; światełka i inne ozdoby bożonarodzeniowe.
Każdy szanujący się właściciel ogródka aranżuje przynajmniej jedną kompozycję świetlną. Najlepiej nadają się do tego oczywiście choinki - jodły, świerki a nawet sosny. Ciekawy efekt można również osiągnąć rozwieszając lampki na ogołoconych koronach drzew liściastych. Co bardziej ambitni ozdabiają lampkami całe szpalery drzew i balkony.
Przy planowaniu ogródka warto pomyśleć o jednym drzewku, które będzie rozświetlać ponure grudniowe i styczniowe wieczory i posadzić je w odpowiednio eksponowanym miejscu.
Rośliny, które zdobią ogród w grudniu:Trwałą dekoracją ogrodu na początku zimy może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wygladają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.
W grudniu na ogródku raczej nic nie kwitnie ale na pociechę mamy kwiaty doniczkowe - wiele z nich pięknie rozwkita w okresie zimowym. Przykładem może być zygokatus zwany też grudnikiem, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie tez wiele odmian storczyków.
Więcej informacji w atrykule Grudzień w ogrodzie...
Temat na czasie: IGLAKI NA DRZEWKO ŚWIĄTECZNE
Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym, bez korzeni, w stojaku lub drzewkiem z korzeniami, posadzonym w pojemniku. Dla prawdziwego miłośnika przyrody bardziej bliska sercu jest opcja druga. Jeżeli jednak zdecydujemy się na choinkę w donicy i planujemy ją po świętach wysadzić w ogrodzie to trzeba pamiętać, że jest to organizm żywy i jako taki potrzebuje odpowiedniego traktowania.
więcej informacji na temat światecznych drzewek ...
STYCZEŃ
Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu aby wykiełkować; np. pierwiosnki. Wysiać je należy do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz. Jeśli wystąpią obfite opady śniegu należy regularnie usuwać śnieg z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Z ziemi śniegu nie należy usuwać, gdyż chroni przed zimnem.
Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają bowiem biały kolor odbija promienie słoneczne.
Co pewien czas należy sprawdzać stan zabezpieczenia roślin; sprawdzić osłony i okrycia ochraniające przed zimnem i szkodnikami. Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta można rozrzucić resztki starego kompostu.
W styczniu powinno się wysiać rozsadę kwiatów heliotropu - trzeba pamietać, że roślina wolno kiełkuje i musi być 2 razy przesadzna.
Rośliny, które zdobią ogród w styczniu:Pod koniec stycznia może zakwitnąć w ogrodzie ciemiernik biały - roślina alpejska, która nie boi się chłodu ani śniegu. Ciemierniki należy posadzić w miejscu zacisznym i niezbyt słonecznym w glebie bogatej w wapno, wilgotnej i gliniastej. Z krzewów w styczniu zakwitają delikatnie pachnące oczary o kwiatach przypominajacych pędzelki.
Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami, śnieguliczek ozdobionych białymi lub różowymi jagodami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami.
W styczniu kwitnie wiele kwiatów doniczkowych - cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie tez wiele odmian storczyków.
Więcej informacji w atrykule Styczeń w ogrodzie...
Temat na czasie: ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych...
LUTY
W lutym dni stają się coraz dłuższe i przyroda zaczyna przygotowywać się powoli do wiosny. Jeśli występują opady śniegu to należy go podgarniać pod drzewa i krzewy a przy opadach intensywnych należy strząsać śnieg z gałęzi w celu zabezpieczenia przed złamaniem. Luty bywa czasem bardzo mroźny - taka pogodę najlepiej okryć rośliny włókniną czy tekturą.
Zabiegi pielęgnacyjne : Jeżeli pogoda pozwala to rozpoczynamy nawożenie gleby.
Pod koniec lutego przeprowadza się cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - wyciąć należy gałęzie uschnięte, połamane i dotknięte chorobą. Można prześwietlć krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem.
Wysiew nasion : Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie - więcej w rozdziale Rozmnażanie roślin.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew.
Sadzonkowanie : Luty i marzec to dobry termin na rozmnażenie z sadzonek roślin - można tak rozmnażać koleusy czy pelargonie. Więcej na ten temat w odnośniku sadzonkowanie roślin balkonowych.
Od końca lutego przyroda zaczyna się budzić i można już zacząć nawozić np. kompostem drzewa i krzewy a na trawniku rozsypać wapno - nawet wtedy gdy nie stopniał jeszcze śnieg. Po takim zabiegu trawa zacznie pięknie rosnąć.
Kwiaty kwitnące w lutym: ciemierniki a na przełomie lutego i marca ranniki zimowe.
Krzewy kwitnące w lutym: leszczyna, oczary a na przełomie lutego i marca wawrzynek wilczełyko.
Więcej informacji w atrykule Luty w ogrodzie...
Temat na czasie: CIEKAWE ODMIANY POMIDORÓW
Odmiany pomidorów można podzielić ze względu na kształt i wielkość owoców na czereśniowe, zwane też koktajlowymi, pomidory średnioowocowe, pomidory wielkoowocowe i pomidory typu Lima. Pomidory czereśniowe (typu cherry, koktajlowe) są małe, okrągłe, najlepiej smakują zjadane w całości. Odmiany typu cherry mają z reguły dużo większą tolerancję na choroby. Pomidory średnioowocowe i wielkoowocowe dobre są do krojenia w plastry i spożycia na surowo. Niektóre odmiany bardziej nadają się na przetwory. Pomidory typu Lima o owocach owalnych nadają się na sosy i inne przetwory.
więcej na temat odmian pomidorów...
ROŚLINY DO ZIMOWEGO OGRODU
Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
więcej na temat roślin do zimowego ogrodu...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
Zamiast kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Bazą są gałązki iglaków na przykład żywotnika (tuji), cyprysika , jodły czy jałowca Dodatkowymi elementami dekoracyjnymi są szyszki, szebrzyste łuszczyny miesięcznicy dwuletniej, pomalowanie farbą i brokatem orzechy włoskie.
Więcej o
o tym jak zrobić świąteczne dekoracje z materiałów prosto z ogrodu ...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
PIERWIOSNEK DONICZKOWY
Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe, różowe, fioletowe czy niebieskie. Pora kwitnienia: Koniec zimy i marzec, kwiecień.
Więcej informacji o pierwiosnkach doniczkowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
TEMATY NA PAŹDZIERNIK
SADZIMY DRZEWA OWOCOWENajlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków.
więcej na temat sadzenia drzew owocowych...
TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...
KOLOROWA JESIEŃ
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...
SADZIMY TULIPANY
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...
Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...
AZALIA INDYJSKA
Piękne i delikatne kwiaty w intensywnych lub pastelowych kolorach, najczęściej w różnych odcieniach różu, łososiowe, jasnofioletowe lub białe. Normalnie azalia powinna kwitnąć na wiosnę ale odpowiednio traktowana zakwita w miesiącach zimowych i takie kwitnące okazy zwykle są dostępne w sprzedaży.
Więcej informacji o azaliach indyjskich...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
Różowe lub białe kwiaty gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach, silnie ale przyjemnie pachnące (zapach intensywnie słodki). W czerwcu-lipcu tworzy kuliste, mięsiste owoce jaskrawo czerwone lub złocisto białe. Kwitnie bardzo wcześnie; na przełomie lutego i marca.
Więcej informacji o wawrzynkach...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
więcej na temat roślin iglastych...
OCZARY
Żółte kwiaty o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Płatki zwinięte są w pąku jak pastorały, mogą być gładkie lub pomięte. Kwiaty są zebrane po kilka na krótkim trzonku.
Oczary omszone kwitną o nietypowej porze: kwiaty pojawiają się od stycznia do marca. Moga rozwijać się pod śniegiem.
Więcej informacji o oczarach...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...