Zielistka , Chlorophytum - opis rośliny, uprawa
Zielistka Odsłon : 93865 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Od 10 do 50 cm i tyle samo wszerz.
Ozdoba rośliny: Zielistka Sternberga tworzy kępy łukowato wygiętych, wąskich liści, zwykle zielonych z szerokim biało-kremowym pasem pośrodku. Czasem układ barwnych pasów jest odwrotny. Kwiaty białe i niepozorne, powstają na długich, cieńkich, kremowych pędach - wkrótce w ich miejscu rozwijają się małe roślinki. Jeżeli takich pedów pojawi sie więcej a roślinę umieści się w wiszącym pojemniku, wygląda ona bardzo efektownie ze zwisającymi pękami młodych roślinek.
Roślina nie wydziela żadnego zapachu.
Pora kwitnienia: Kwiaty moga pojawiać się o każdej porze ale najwięcej latem.
Uprawa: Zielistka to jedna z najłatwiejszych do uprawy i najmniej wymagających roślin pokojowych. Toleruje dość szeroki zakres temperatur powyżej 0 st.C. W lecie zraszamy roślinę codziennie i chronimy przed bezpośrednim nasłoncznieniem.
Zielistka jest wytrzymała ale lubi świeże powietrze.
Podlewamy zielistki w lecie 2-3 razy w tygodniu, zimą nieco rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę i nie ginie, gdy się o niej czasem zapomni. Do podlewania najlepiej stosować wodę ubogą w wapń, ogrzaną do temperatury pokojowej.
Dokarmianie : Latem dajemy płynny nawóz co 14 dni przy podlewaniu.
Liści nie czyścimy wystarczy codzienne zraszanie. Liście są zbyt kruche by je myć. Nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Obumarłe liście usuwamy obcinając nożyczkami w miejscu, gdzie zdrowa tkanka graniczy z uszkodzoną, nie naruszając zielonej tkanki liści.
Przesadzanie raz - dwa razy do roku - wskazówką są korzenie przerastające w dnie doniczki oraz widoczne zatłoczenie w doniczce.
Najlepszym podłożem jest ziemia gliniasta. Dobrze rośnie też w uprawie hydroponicznej.
Światło : Dobrze znosi miejsca zacienione ale przy dobrym oświetleniu paski na liściach są bardziej wyraziste.
Zabarwione na brązowo czubki liści świadczą o zbyt niskiej wilgotności powietrza albo obecności w doniczce stojącej wody.
Zielistki są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, choć czasem mogą ją zaatakować przędziorki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie bardzo łatwe - przez rozmnóżki. Gdy podrosną i wytworzą korzonki można je posadzić w nowej doniczce. Można też dzielić duże rośliny ale trzeba to robić ostrożnie, gdyż łatwo uszkodzić liście.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Dobrze rośnie z każdą roślina pokojową. W lecie można ją sadzić w ogrodzie jako roślinę rabatową.
Ciekawostki: Zielistka pochodzi z Afryki Południowej. Jako roślina pokojowa została wprowadzona w Anglii w połowie XIX wieku. Gatunek wyjściowy ma liście całkowicie zielone.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do sypialni.
fot.
Zielistka liście - Forest and Kim Starr /Flickr CC, zielistka kwiaty William Lachance/Flickr CC
Zielistka - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Zielistka na wakacjach
Zielistki mogą być uprawiane nie tylko jako rośliny pokojowe, ale również jako letnie rośliny ogrodowe. W lecie można zielistki sadzić na rabatach albo jeszcze lepiej w pojemnikach jako element dekoracji na balkonach czy tarasach.Wystawienie zieliski na powietrze w letnim okresie dobrze jej zrobi! Często pokojowe zielistki po sezonie zimowym są balde i wiotkie. Przy lepszym oświetleniu bardziej wyraziste stają sie paski na liściach a roślina zaczyna kwitnąć, po czym wytwarza rozmnóżki. Do skrzynek balkonowych można również wysadzać takie rozmnóżki, które bardzo łatwo się przyjmują i szybko rosną. Zielistki dobrze znoszą towarzystwo innych roślin balkonwych takich jak begonie czy pelargonie. Nie lubią rosnąć w miejscach silnie nasłonecznionych. Najlepsze jest stanowisko półcieniste i osłonięte od wiatru. Lepiej też aby nie miały do niej dostępu koty, ponieważ przywabia je podobnie jak kocimiętaka.
Kompozycje z zielistką:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Kwiaty jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Galerie ogrodnika amatora:
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...