Ziarnopłon wiosenny , Ficaria verna - opis rośliny, uprawa

Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Do 15 cm. Roślina płoży się a jej pędy mają długość do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Złocistożółte, kwiatki o średnicy 2-3 cm, złożone z 8-12 płatków. Kwiaty są osadzone na szypułkach. Liście mięsiste, błyszczące o srecowatym kształcie. W dolnych kątach liści wyrastają czasem jajowate bulwki, które po dojrzeniu opadają i ukorzeniają się.
Ziarnopłon wiosenny jest byliną kłaczową - z maczugowatymi bulwkami korzeniowymi. Rozrastając sie tworzy zieloną darń. Po przekwitnięciu roślina zasycha i powoli zanika. Jeżeli wiosna jest ciepła może zacząć zanikać już w połowie maja.
Pora kwitnienia: Od marca do maja.
Uprawa: Roślina rodzima, pochodząca z Europy , dość łatwa w uprawie choć ma pewne wymagania co do gleby. Często spotykana w stanie dzikim w lasach łęgowych oraz krzewiastych zaroślach na skarajach lasów, na łąkach, krzewiastych zaroślach. Jest rośliną mrozoodporną, nie atakowaną przez szkodniki i choroby.
Rozmnaża się wegetatywnie za pomocą bulw korzeniowych i bulwek łodygowych. Jest roślina ekspansywną; dość szybko się rozrasta. Nasiona, które wytwarza dość rzadko mogą być roznoszone przez mrówki.
Gleba: Najlepsza jest gleba zbliżona do leśnej: przepuszczalna, żyzna, wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. W gorszej ziemi gorzej kwitnie. Źle rośnie w miejscach suchych.
Stanowisko: Półcień. Na stanowiskach słonecznych potrzebuje bardziej wilgotnej gleby.
Zastosowanie: Do ogródków naturalistycznych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa lub naturalistycznych cześci trawnika. Lepiej nie sadzić ziarnopłonu w pobliżu innych bylin, roślin cebulowych i bulwiastych. Puste miejsca po zaniknieciu rośliny najlepiej obsadzić roślinami jednorocznymi.
Ciekawostki: Wczesną wiosną można spożywać młode liście ziarnopłonu jako smaczne warzywo, lecz później, w momencie pojawienia się pąków, nabierają one palacego smaku i stają się trujące.
Dawniej ziarnopłonem leczono krzywicę i hemoriody.
W Ameryce Północnej ziarnopłon jest uważany za gatunek inwazyjny.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, byliny i rabaty bylinowe, rośliny do wiosennego ogrodu.
Ziarnopłon wiosenny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY WCZESNOWIOSENNE:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, hutujnia sercowata, tułacz pstry, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
>>> Kwiaty jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
FIOŁEK WONNY
Drobne niebiesko-fioletowe kwiaty o wyjątkowo miłym zapachu osadzone na szypułkach wyrastających z kątów liści. Znane są też odmiany o kwiatach białych, różowych lub żółtych. Liście szerokojajowate, o nasadzie sercowatej, na dość długich ogonkach, skupione w kępki.
Więcej informacji o fiołkach wonnych...
Galerie ogrodnika amatora:
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
PRZEBIŚNIEGI
Zwisające białe kwiaty o trzech płatkach osadzonych wokół zielono obrzeżonej rurki. Liście wąskie trawiaste. Odmiana Plenus ma kwiaty pełne.
Kwitnie w marcu a nawet w końcu lutego przy wcześniejszej wiośnie.
Więcej informacji o przebiśniegach...
WRZOSIEC
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe.
Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone.
Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...
OCZARY
Żółte kwiaty o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Płatki zwinięte są w pąku jak pastorały, mogą być gładkie lub pomięte. Kwiaty są zebrane po kilka na krótkim trzonku.
Oczary omszone kwitną o nietypowej porze: kwiaty pojawiają się od stycznia do marca. Moga rozwijać się pod śniegiem.
Więcej informacji o oczarach...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
KACZENIEC
Duże, żółte kwiaty o średnicy 4 cm, złożone z 5 błyszczących płatków. Efektowne odmiany uprawne mogą mieć kwiaty półpełne lub pełne o większej ilości płatków. Knieć błotna rośnie dużymi, luźnymi kępami, często można ja spotkać w stanie dzikim. Kwitnie od marca do maja.
Roślina bardzo łatwa w uprawie o ile zapewni się jej wilgotne stanowisko.
Więcej informacji o kaczeńcach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...