Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Wysiew kwiatów jednorocznych

siejemy kwiaty jednoroczne
Już można wysiewać prosto do gruntu takie kwiaty jednoroczne jak ślazówki, maciejka, nagietki, chabry, naturcje, smagliczki, kosmosy, klarkie, czarnuszki, maczki kalifornijskie, szarłaty, słoneczniki, maki polne, groszki pachnące, wilce purpurowe i kocanki.OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
GALERIA ROŚLIN - Papryka roczna ozdobna łac. Capsicum annuum ang. Chilli peppers


Papryka roczna ozdobna
Odsłon : 9491 wstecz

INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Dojrzewające papryczki fot.Jim, the Photographer/Flickr CC
Odsłon: 296


Fioletowe papryczki fot.F.D.Richards/Flickr CC
Odsłon: 256

>>>> Wydawnictwo Złote Myśli <<<<

Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Odmiany ozdobne osiągają wysokość 20 do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Dość niepozorne kwiaty pojawiają się wiosną, mają kolor biały, zielonkawożółty lub jasnofioletowy. Są pięcioopłatkowe, osadzone po 1-3 w kątach liści. Jesienią powstają z nich charakterystyczne żółte lub czerwone owoce tworzące silny kontrast z zielonymi stożkowatymi liśćmi. Barwne owoce to jagody o różnym kształcie w zależności od odmiany o owocach żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub ciemnofioletowych.
Liście eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie.
Ciekawe odmiany :
Fiesta - owoce stożkowate o długości 5 cm, szerokości 3-5 cm najpierw białe, później żółte, w końcu czerwone.
Holiday Cheer - owoce kuliste o średnicy 0,5-1 cm początkowo kremowe, później czerwone.
Masquerade - o owocach żółtych pomarańczowych i czerwonych,
Red Missile - o owocach kremowoczerwonych.
Odmiany owocach zaokrąglonych na wierzchołku: Elfe,Feuerwerk, Flips, Hokus Pokus.
Odmiany o owocach lekko wydłużonych i zakrzywionych w kształcie rogu : Hexe, Christmas Greeting.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi, regularnego podlewania i niezbyt wysokiej temperatury w czasie uprawy - od 15 do 18 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnaża się z nasion. W uprawie doniczkowej można je wysiewać od stycznia do czerwca wówczas owoce zabawiają się od sierpnia do grudnia. W uprawie gruntowej nasiona wysiewamy w marcu-kwietniu, owoce zabawiają się około połowy Września. Gdy siewki wytworzą dwa liście pikuje się je do skrzynek a następnie przenosi do doniczek o średnicy 12 cm. Do gruntu wysadza się paprykę w początku czerwca w rozstawie 30 x 40 cm.
Niektóre odmiany wymagają uszczykiwania. Aby owoce nie marszczyły się należy intensywnie podlewać roślinę unikając powstawania stojącej wody. Latem należy nawozić co tydzień w zimie natomiast od dwóch do trzech tygodni nawozem wieloskładnikowym.
W okresie letnim papryka ozdobna może być wystawiona na balkonie lub tarasie - powinna mieć zapewnioną temperaturę około 20 stopni Celsjusza, zimą zaś od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Przesadzanie - Z powodu rocznej uprawy nie istnieje konieczność przesadzania.
Papryki ozdobne mogą być niestety atakowane przez takie szkodniki jak - mszyca, miniarka psiankowianka, przędziorek chmielowiec. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Gleba: Ziemia kompostowa lub liściowa zmieszana z substratem torfowym 1/1 lub sam torf wysoki zwapnowany i nawieziony nawozem wieloskładnikowym.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w jasnych miejscach.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa do uprawy w pojemnikach na balkonie a także w gruncie. Czasem, ze względu na ozdobne owoce stosowana w jesiennych kompozycjach w zestawieniu z innymi roślinami.
Ciekawostki : Papryka roczna to krzew pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. W XVI wieku hiszpańscy żeglarze sprowadzili tą roślinę do Europy. Stąd właśnie pochodzi jej inna nazwa - pieprz hiszpańskich. Gatunek obejmuje liczne odmiany użytkowe i ozdobne.
fot.
Dojrzewające parpryczki - Jim, the Photographer/Flickr CC
Parpryczki fioletowe- F. D. Richards/Flickr CC

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny na balkony i tarasy, rośliny o ozdobnych owocach, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.


>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA CZERWIEC - WYSIEWAMY ROŚLINY DWULETNIE

Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie Ogrody, wysiewamy kwiaty dwuletnie  Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie

Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami. Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...


PO ZIMNYCH OGRODNIKACH MOŻNA WYSADZIĆ ROŚLINY WRAŻLIWE NA CHŁODY.
Ogrody, wysiewy na rozsadę

Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...


Porady ogrodnicze :
ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśliStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty