Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Wysiew kwiatów jednorocznych

siejemy kwiaty jednoroczne
Już można wysiewać prosto do gruntu takie kwiaty jednoroczne jak ślazówki, maciejka, nagietki, chabry, naturcje, smagliczki, kosmosy, klarkie, czarnuszki, maczki kalifornijskie, szarłaty, słoneczniki, maki polne, groszki pachnące, wilce purpurowe i kocanki.OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
GALERIA ROŚLIN - Cibora papirusowa łac. Cyperus papyrus ang. Papyrus sedge or paper reed


Cibora papirusowa
Odsłon : 18367 wstecz

INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Cibora papirusowa kwiat
Odsłon: 327


Cibora papirusowa liście
Odsłon: 435


Cibora kwiaty i liście fot.Joan Simon/Flickr CC
Odsłon: 390

>>>> Wydawnictwo Złote Myśli <<<<

Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Co najwyżej 1 m wysokości.
Ozdoba rośliny: Walorem rośliny jest ciekawy pokrój - interesująco wyglądają liście zebrane w kępy. Mają kształt parasola zwieńczającego trójgraniastą, wysmukłą łodygę. Na wierzchołku, ponad liśćmi, pod koniec lata pojawiają się kłosowate kwiatostany, które w naszych warunkach nie zawiązują nasion. Kwiaty są brązowe lub kremowobrązowe, kolczaste. Roślina nie pachnie.
Uprawa: Cibora jest dość łatwa w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy jej ciepło i wilgoć. W razie przesuszenia liście mogą zżółknąć w ciągu 24 godzin. Bardzo pożądane jest częste zraszanie roślin - jeżeli jest to możlwe to codziennie.
Podlewanie : Cibora powinna mieć korzenie zawsze w wodzie. Powinna zawsze stać w pojemniku lub na podstawce wypełnonej wodą. Woda może sięgać do wierzchołka bryły korzeniowej, ale szyjka korzeniowa i łodygi muszą pozostać suche. Idealna do uprawy hydroponicznej.
Dokarmianie : Cibory rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują ą dużej ilości pokarmu i powinny być regularnie zasilane, najlepiej roztworem flory hydroponicznej.
Roslinę czyścimy przez częste zraszanie.
Przesadzanie : W razie potrzeby można roślinę przesadzać do większych naczyń nawet dwa razy w roku.
Rozmnażanie : Łatwo można cibory rozmnażać przez sadzonki pędowe. W tym celu wybieramy młode pędy i ucinamy je 5 cm poniżej parasola liści. Same liście skracamy o połowę aby zmniejszyć powierzchnię parowania. Tak przygotowana sadzonkę, po zabezpieczeniu miejsca cięcia węglem drzewnym umieszczmy łodygą do góry, w wilgotnym piasku tak, by rozeta liści przylegała do podłoża. Sadzonki szybko się ukorzeniają w temperaturze 22 st.C
Gleba: Najlepszym podłożem do uprawy cibory jest mieszanka gliny, piasku i ziemi liściowej z dodatkiem mączki kostnej, ale dobrze rośnie również w zwykłej ziemi kompostowej.
Stanowisko: Powinno być dobrze oświetlone. Cibora nie jest specjalnie wrażliwa na wysokie temperatury, toleruje nawet 26 st.C zimą, ale lepsza jest w okresie spoczynku (od października do lutego) temperatura 10-15 st.C. W tym czasie ograniczamy nieco podlewanie. Po takim odpoczynku roślina powinna zakwitnąć w następnym okresie wegetacyjnym.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa. Cibory dobrze rosną w mieszanych kompozycjach, jeśli zapewni się dostateczną wilgotność. Latem może rosnąć na zewnątrz, w oczku wodnym. Przed zimą musi, popierwszych przymrozkach musi wrócic do domu.
Ciekawostki: Cibora papirusowa pochodzi z Madagaskaru i w naturze z reguły osiąga co najwyżej 1 m wysokości, czyli tyle co w uprawie domowej.
Narodową kolekcję rodziny Cyperaceae można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie : http://www.ihar.edu.pl/

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.


>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych

Ogrody,  ściółkowanie gleby

Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...


CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej na temat odmian truskawek...RELAKS W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej. Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią.
więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...Porady ogrodnicze :
ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśliStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2021    Parki, ogrody i rezerwaty