GALERIA ROŚLIN - Bluszcz pospolity łac. Hedera Felix ang. Ivy
Pnącze wieloletnie
Wysokość: W naszych warunkach klimatycznych osiąga 5-7. Rośnie wolno.
Ozdoba rośliny: To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim ze względu nadużą masę liści, które pokrywają pędy. Liście są sztywne, błyszczące, najczęściej trójklapowe lub pięcioklapowe. Wykazują dużą zmienność kształtów nawet na jednej roślinie. W zależności od odmiany iście mogą być wybarwione, najczęściej pstre lub plamiste.
Pędy bluszczu zaopatrzone są w krótkie korzonki czepne i dlatego samodzielnie potrafią wspinać się na mury, drzewa, płoty, kamienie. Jeżeli nie napotka na swej drodze niczego po czym może się piąć to po prostu płoży po ziemi.
Kwiaty bluszczu są zielonkawożółte, w kulistych baldachach, nie mają wiekszego znaczenia zdobniczego. Kwitną okazy tylko wysoko wspinające się, starsze i rosnące przy tym w południowo-zachodnich regionach kraju. Owoce ma czarne, dojrzewają w maju następnego roku po kwitnięciu.
Ciekawe odmiany :
Goldheart - odporna na mróz, o drobnych, zółtozielonych liściach.
Hibernica - odmiana bardzo silnie rosnąca, o największych zielonych liściach, średnio wrażliwa na mrozy, zimuje pod okryciem.
Minor Marmorata - o drobnych, zielono-białych liściach, odporna na mrozy. Kolor biały utrzymuje się na młodych liściach, na starszych zanika.
Woerneri - Silnie rosnąca odmiana o sztywnych, średnich, grubych i ciemnozielonych lisciach. Nadaje się jako roślina okrywowa zamiast trawnika.
Pora kwitnienia: Wrzesień-październik.
Uprawa: Bluszcz jest odporny na niekorzystne warunki. W odpowiadających mu warunkach jest jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest bardzo wytrzymały na zacienienie, w miejscach gdzie niewiele roślin może się utrzymać. Ma niestety dość duże wymagania glebowe. Na terenach o surowszych zimach czasem przemarza - marzną te części, ktore wystają ponad warstwę śniegu. Jest za to odporny na zanieczyszczenie powietrza - może być sadzony w miastach.
Przed sadzeniem bluszczu należy odpowiednio przygotować podłoże, wzbogacając je kompostem lub torfem. Najlepsza pora sadzenia to maj i sierpień ale można do sadzić właściwie przez cały okres wegetacji. W następnych latach wystarczy dwukrotne zasilanie w maju i lipcu nawozem wieloskładnikowym. W okresach suszy powinno się bluszcz podlewać.
Rozmnażanie bluszczu niemal wyłącznie metodą wegetatywną z sadzonek, które bardzo łatwo się ukorzeniają o każdej porze roku.
Gleba: Ma duże wymagania, dobrze rośnie na żyznej, próchniczej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej glebie.
Stanowisko: Doskonale znosi zacienienie, unika pełnego nasłonecznienia.
Zastosowanie:Bluszcze wykorzystuje się do pokrywania ścian budynków - szczególnie malowniczo wygląda przy różnego typu kamiennych murkach, schodach i niskich ogrodzeniach. Jeżeli chcemy bluszczem okryć ściany , nie powinniśmy kierować pierwszych pędów na ścianę. Muszą się one rozrosnąć na ziemi wzmacniając roślinę i dopiero w kolejnych latach można kierować je ku gorze. Aby pędy bluszczu szybciej i równomiernie pokryły ścianę lub inną powierzchnię, należy kilkakrotnie w ciągu roku uszczykiwać wierzchołki pedów. Ciekawy efekt daje obsadzanie bluszczem pnie grubych drzew. Można go stosowć zamiast trawy jako roślinę kobiercową (zadarniającą) głównie w miejscach silnie zacienionych, pod północnymi ścianmi budynkow lub pod drzewami. Bluszcz może być też wykorzystywany w tworzeniu kompozycji w pojemnikach i dużych donicach a śćiete gałązki bluszczu nadają się jako zielony dodatek do kompozycji kwiatowych i innych aranżacji. W wazonie są trwałe i zwykle ukorzeniają się w wodzie - mogą być potem przesadzone do ogrodu. Ponieważ wolno rośnie doskonale nadaje się do małych ogródków przydomowych i działek.
Ciekawostki: Ojczyzną bluszczu jest Europa Południowa, gdzie może dorastać do 30 m.
W przeszłości był bardzo popularną rośliną sadzoną w ogrodach o romantycznym charakterze.
Narodową kolekcję rodzaju Hedera można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednoroczne, rośliny do cienia, ekspansywne pnącza, balkony i tarasy , ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny okrywowe i zadraniające, zacienione balkony i tarasy, kwiaty cięte, rośliny do sypialni.
Bluszcz pospolity - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
Więcej porad ogrodnika amatora...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
TEMATY NA LISTOPAD
TRAWY OZDOBNETrawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...
KOLOROWA JESIEŃ
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...
SADZIMY DRZEWA OWOCOWE
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków.
więcej na temat sadzenia drzew owocowych...
PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie...
ŁĄKA KWIETNA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...