Bluszcz pospolity , Hedera Felix - opis rośliny, uprawa
Pnącze wieloletnie
Wysokość: W naszych warunkach klimatycznych osiąga 5-7. Rośnie wolno.
Ozdoba rośliny: To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim ze względu nadużą masę liści, które pokrywają pędy. Liście są sztywne, błyszczące, najczęściej trójklapowe lub pięcioklapowe. Wykazują dużą zmienność kształtów nawet na jednej roślinie. W zależności od odmiany iście mogą być wybarwione, najczęściej pstre lub plamiste.
Pędy bluszczu zaopatrzone są w krótkie korzonki czepne i dlatego samodzielnie potrafią wspinać się na mury, drzewa, płoty, kamienie. Jeżeli nie napotka na swej drodze niczego po czym może się piąć to po prostu płoży po ziemi.
Kwiaty bluszczu są zielonkawożółte, w kulistych baldachach, nie mają wiekszego znaczenia zdobniczego. Kwitną okazy tylko wysoko wspinające się, starsze i rosnące przy tym w południowo-zachodnich regionach kraju. Owoce ma czarne, dojrzewają w maju następnego roku po kwitnięciu.
Ciekawe odmiany :
Goldheart - odporna na mróz, o drobnych, zółtozielonych liściach.
Hibernica - odmiana bardzo silnie rosnąca, o największych zielonych liściach, średnio wrażliwa na mrozy, zimuje pod okryciem.
Minor Marmorata - o drobnych, zielono-białych liściach, odporna na mrozy. Kolor biały utrzymuje się na młodych liściach, na starszych zanika.
Woerneri - Silnie rosnąca odmiana o sztywnych, średnich, grubych i ciemnozielonych lisciach. Nadaje się jako roślina okrywowa zamiast trawnika.
Pora kwitnienia: Wrzesień-październik.
Uprawa: Bluszcz jest odporny na niekorzystne warunki. W odpowiadających mu warunkach jest jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest bardzo wytrzymały na zacienienie, w miejscach gdzie niewiele roślin może się utrzymać. Ma niestety dość duże wymagania glebowe. Na terenach o surowszych zimach czasem przemarza - marzną te części, ktore wystają ponad warstwę śniegu. Jest za to odporny na zanieczyszczenie powietrza - może być sadzony w miastach.
Przed sadzeniem bluszczu należy odpowiednio przygotować podłoże, wzbogacając je kompostem lub torfem. Najlepsza pora sadzenia to maj i sierpień ale można do sadzić właściwie przez cały okres wegetacji. W następnych latach wystarczy dwukrotne zasilanie w maju i lipcu nawozem wieloskładnikowym. W okresach suszy powinno się bluszcz podlewać.
Rozmnażanie bluszczu niemal wyłącznie metodą wegetatywną z sadzonek, które bardzo łatwo się ukorzeniają o każdej porze roku.
Gleba: Ma duże wymagania, dobrze rośnie na żyznej, próchniczej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej glebie.
Stanowisko: Doskonale znosi zacienienie, unika pełnego nasłonecznienia.
Zastosowanie:Bluszcze wykorzystuje się do pokrywania ścian budynków - szczególnie malowniczo wygląda przy różnego typu kamiennych murkach, schodach i niskich ogrodzeniach. Jeżeli chcemy bluszczem okryć ściany , nie powinniśmy kierować pierwszych pędów na ścianę. Muszą się one rozrosnąć na ziemi wzmacniając roślinę i dopiero w kolejnych latach można kierować je ku gorze. Aby pędy bluszczu szybciej i równomiernie pokryły ścianę lub inną powierzchnię, należy kilkakrotnie w ciągu roku uszczykiwać wierzchołki pedów. Ciekawy efekt daje obsadzanie bluszczem pnie grubych drzew. Można go stosowć zamiast trawy jako roślinę kobiercową (zadarniającą) głównie w miejscach silnie zacienionych, pod północnymi ścianmi budynkow lub pod drzewami. Bluszcz może być też wykorzystywany w tworzeniu kompozycji w pojemnikach i dużych donicach a śćiete gałązki bluszczu nadają się jako zielony dodatek do kompozycji kwiatowych i innych aranżacji. W wazonie są trwałe i zwykle ukorzeniają się w wodzie - mogą być potem przesadzone do ogrodu. Ponieważ wolno rośnie doskonale nadaje się do małych ogródków przydomowych i działek.
Ciekawostki: Ojczyzną bluszczu jest Europa Południowa, gdzie może dorastać do 30 m.
W przeszłości był bardzo popularną rośliną sadzoną w ogrodach o romantycznym charakterze.
Narodową kolekcję rodzaju Hedera można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednoroczne, rośliny do cienia, ekspansywne pnącza, balkony i tarasy , ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny okrywowe i zadraniające, zacienione balkony i tarasy, kwiaty cięte, rośliny do sypialni.
Bluszcz pospolity - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
EKSPANSYWNE PNĄCZA
Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych.
Więcej o
ekspansywnych pnączach...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...