ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy łac. Erythronium hybrida - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy Odsłon : 2608 wsteczTyp_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie

Wysokość: Od 25 do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Osadzone na bezlistnym, wzniesionym pędzie kwiaty o wywiniętych do tyłu i zaostrzonych na końcach płatkach. Główki kwiatów spuszczone są w dół a z wnętrza korony widać wystające pręciki z pylnikami. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być żółty, kremowożółty, kremowy, biały lub różowy. Kwiaty przypominają miniaturowe lilie. Liście rozwijają sie tuż nad ziemią, są szerokie, błyszczące i zaostrzone na końach. Kolor liści ciemnozielony, pokryty nieregularnymi plamami ow kolorze brązowo-bordowym. Po przekwitnięciu roślina dość szybko zamiera i znika pod ziemią.
Ciekawe odmiany:
Psiząb Apple Blossom - kwiaty białe z żółtym środkiem.
Psiząb Janice - kwiaty lilioworóżowe .
Psiząb Joanna - kwiaty kremowe z blado żółtą gardzielą.
Psiząb Pagoda - kwiaty kremowo żółte.
Psiząb Sundisc - kwiaty żółte.
Psiząb Wildside Seedling - zwisające kwiaty z białymi, zagiętymi do tyłu płatkami, żółtymi środkami i czerwonymi znaczeniami u podstawy każdego płatka.
Pora kwitnienia: Wczesna wiosna - w zależności od pogody może to być marzec, kwiecień a nawet początek maja przy zimnej wiośnie.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie ale ma pewne wymagania co do stanowiska i gleby - w czasie kwitnienia gleba powinna być stale lekko wilgotna a w czasie spoczynku sucha. W rejonach o ostrzejszym klimacie cebulki należy okryć na zimę.
Cebulki psizęba sadzi się we wrześniu na głębokość około 6 cm. W jednym miejscu może rosnąć parę lat. Rozmnażanie z cebulek przybyszowych na początku października. Przy podziale nie należy niszczyć korzeni. Czasem roślina rozmnaża sie przez samosiew.
Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna, wiosną dostatecznie wilgotna. Odczyn alkaliczny lub neutralny.
Stanowisko: Półcieniste będzie najlepsze, ale w słonecznym też sobie poradzi.
Zastosowanie: Jak wszystkie drobne kwiaty najlepiej wygląda w większej masie, nadaje się do ogródków skalnych, na rabaty mieszane. Dobrze wyglada z innymi drobnymi roślinami kwitnącymi wiosną np. szafirkami, pierwiosnkami lub floksami szydlastymi.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu.

fot.
Psiząb Wildside Seedling - Bureau of Land Management California /Flickr Public domain
Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.


ceneo.pl #materiałreklamowyGLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:
ceneo.pl #materiałreklamowy

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook