Męczennica błękitna , Passiflora caerulea - opis rośliny, uprawa
Pnącze wieloletnie
Wysokość: W uprawie doniczkowej wyrasta do 1 m.
Ozdoba rośliny: Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści. Liście 5-7 klapowane z dwoma małymi przylistkami. Z kątów liści wyrastają wąsy.
Pora kwitnienia: Od lipca do jesieni.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, ale wrażliwa na niskie temperatury i wymaga pewnych prac pielęgnacyjnych. Na zewnątrz może rosnąć do września, bo znosi spadki temperatury do -5 st.C. Przed zimą trzeba passiflorę przenieść do pomieszczenia, ktore najlepiej by mialo temperaturę 8-12 st.C. Może być też temperatura wyższa, ale trzeba zadbać o wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 60%. Latem meczennicę należy regularnie i obficie podlewać, lubi też być zraszana, ale nie przy silnym nasłonecznieniu. Zimą podlewanie ograniczyć, ale nie wolno doprowadzać do wysuszenia. W okresie zimowym liście mogą więdnąć i opadać. Od wiosny do jesieni należy nawozić rośline raz w tygodniu. Męczennice wymagają podpór. Do kwitnienia wymaga słońca i wysokiej temperatury latem. Do intensywnego wzrostu i kwitnienia pobudzamy meczennicę przez ciecia w lutym. Przycinamy wszystkie pędy za 5-8 węzłem. Po cięciu postawić passiflorę na tydzień w bardziej zacienionym miejscu. Rozmnażanie przez sadzonki pędowe wczesną wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze około 25 st.C Można też spróbować wysiewu nasion.
Gleba: Najlepsza jest mieszanka ziemi liściowej, darniowej, torfu i piasku.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe latem.
Zastosowanie:W naszych warunkach uparawia się passiflorę w mieszkaniu albo jako roślinę pojemnikową na tarasie lub balkonie. Może być cekoracją krat lub wygiętych w łuk, dekoracyjnych podpór.
Ciekawostki: Męczennica to egzotyczne pochodzące z Ameryki Południowej. Najbardziej popularną jest męczennica błękitna, nazwywana też modrą lub zwyczajną. Poszczególne części kwiatu przypominaja krzyż i korone ciernowa stąd nazwa rośliny - męczennica.
Wszystkie części rośliny, z wyjątkiem dojrzałych owoców, zawierają trujące alkaloidy. Meczennica może wywoływać objawy alergii.
Tematy pokrewne: Pnącza, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, egzotyczne balkony i tarasy, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
fot.
Męczennica modra kwiat - blumenbiene/flickr CC
Męczennica błękitna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
EKSPANSYWNE PNĄCZA
Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych.
Więcej o
ekspansywnych pnączach...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...