Wiśnia pospolita , Prunus cerasus - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Do 5 m.
Pożytek z rośliny: Smaczne owoce pestkowe, kuliste - czerwone, czerwonoczarne lub żółte, kwaśne lub słodkie. Owoce wiśni to skarbnica witamin, minerałów, przeciwutleniaczy.
Opis rośliny: Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach.
Ciekawe odmiany :
Wiśnia Łutówka - Drzewo rośnie średnio silnie i tworzy luźną, kulistą koronę. Jest wytrzymałe na mróz, ale wrażliwe na choroby grzybowe. Bardzo wcześnie, pod koniec lipca, wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie i regularnie, ale tylko w sadach chronionych. Rodzi duże, kuliste, ciemnoczerwone owoce o soczystym, kwaśnym, nieco cierpkim, ale smacznym miąższu. Jest czołową odmianą sadów towarowych.
Wiśnia Northstar - Drzewo rośnie raczej słabo i tworzy kulistą koronę. Jest wytrzymałe na mróz i odporne na choroby. W okres owocowania wchodzi wcześnie, na początku lipca, plonujac obficie. Rodzi średniej wielkości, kuliste owoce z soczystym, słodkokwaskowatym, silnie barwiącym i smacznym miąższem. Jest to odmiana polecana na działki.
Wiśnia Debreceni Botermo - Drzewo rośnie silnie, tworząc wyniosłą, mocno ulistnioną koronę. Jest średnio wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Plonuje regularnie i obficie na początku lipca. Daje duże, średnio twarde owoce (średnica: 22-24 mm), czerwone, o barwiącym soku. Jest samopłodna.
Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Kwiaty zapylane są przez pszczoły.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, znacznie wytrzymalsza na mrozy i choroby niż czereśnia. Również wymagania w stosunku do gleby są niewielkie. Nie wymaga formowania. W okres owocowania wiśnie wchodzą dość wcześnie. Owocują corocznie obficie (zależy to też od odmiany). Żyją około 30 lat.
Czasem bywają atakowane przez choroby.
Gleba: Rośnie i owocuje dobrze nawet na glebach piaszczystych ale jak inne drzewa pestkowe potrzebuje wapnia w glebie.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. W cieniu owoce będą mniejsze i bardziej kwaśne.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Wiśnia jest drzewem dość rozpowszechnionym w naszym kraju. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach (dżemach, sokach, kompotach, nalewkach czy deserach). Owoce dojrzewają w zależności od odmiany od lipca do września.
Ciekawostki: Pierwsze wzmianki o wiśniach pochodzą sprzed 2500 lat. W Europie pierwsi zaczęli je uprawiać starożytni Grecy a po nich Rzymianie.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ogród użytkowy, choroby drzew pestkowych, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na gleby wapienne.
Wiśnia pospolita - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...