ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Pomidor zwyczajny , Solanum lycopersicum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Pomidor zwyczajny Odsłon : 98275 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady

Wysokość: Zależna od odmiany, maksymalnie około 150 cm.
Pożytek z rośliny: Owoc - jagoda barwy pomarańczowej, ceglastoczerwonej, czerwonomalinowej lub żółtej. Owoce pomidora zawierają duże ilości witaminy A, B, K, B1, B2, B6, C, PP oraz : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy, biotynę. Ich skład chemiczny ulega wahaniom w zależności od odmiany, warunków klimatycznych i glebowych.
Zbiory : owoce pomidorów wczesnych z uprawy gruntowej zbiera się stopniowo już od lipca/sierpnia. Owoce odmian późniejszych można zbierać aż do wczesnych przymrozków. Później należy zerwać także te niedojrzałe i ułożyć w ciepłym miejscu.
Opis rośliny: Łodyga na ogół wiotka, lepko owłosiona o charakterystycznym zapachu. Również zielone liście wydzielają zapach. Kwiaty niezbyt efektowne, żółte, obupłciowe, przystosowane do samozapylania. Zebrane są w grona na wierzchołkach pędów. Owoc jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Uprawa: Wymaga trochę starania. Ponieważ pomidory maja długi okres wegetacji i są wrażliwe na niska temperaturę, uprawiamy je wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewamy w lutym/marcu do pojemników z ziemią inspektową. Pojemniki ustawiamy w jasnym, ciepłym pomieszczeniu (ok. 20 st.C) i dbamy o odpowiednią wilgotność podłoża. Jeżeli zdecydujemy się kupić sadzonki, to należy wybierać sadzonki młode (przed zakwitnięciem) o zdrowych, zielonych liściach.
Do gruntu wysadzamy pomidory po ostatnich przymrozkach. Sadzimy głęboko, aż po nasadę pierwszych liści. Świeżo posadzone rośliny warto podlać letnią wodą bezpośrednio w okolicę korzeni. Przez cały sezon wegetacji podłoże powinno być wilgotne ale nie należy moczyć liści.
Ziemię przed posadzeniem należy dobrze nawieźć kompostem. Glebę pod sadzonkami warto przykryć ściółką, co pomoże dłużej utrzymać wilgoć.
Łodyga pomidora jest na ogół słaba i wiotka, dlatego rosnace rośliny należy podwiązywać do palików. Podpory powinny być stabilne.Uszczykujemy nowe pędy wyrastające u podstawy pędów bocznych. Gdy roślina wytworzy cztery kwiatostany, usuwamy pęd wierzchołkowy, wtedy cała energia skupi się na rozwoju owoców.
Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pomidorów polegają na spulchnianiu gleby i walce z chwastami. Roślin nie należy okopywać, gdyż powoduje to wyrastanie z łodyg bocznych licznych korzeni przybyszowych , co opóźnia owocowanie.
Niestety pomidory należą do roślin, którym dość często zdarza się chorować. Najczęstsze choroby pomidorów to: zgorzel podstawy łodygi, zaraza ziemniaczana, bakteryjna cętkowatość pomidora, alternarioza pomidora, antraknoza pomidora. Odmiany typu cherry mają z reguły dużo większą tolerancję na choroby. Objawy i sposoby zwalczania chorób pomidorów zostaną omówione w osobnym atrykule.
Pomidory dobrze jest uprawiać w towarzystwie nasturcji i maków, które wabią owady żywiące się mszycami i innymi szkodnikami pomidorów.
Pozytywnie oddziałuje na pomidory sąsiedztwo pietruszki, szparagów, seleru naciowego, cebuli dymki, bazylii i sałaty. Niedobrze gdy w sąsiedztwie pomidorów rosną warzywa kapustne, rzodkiewka, ziemniak, bób, groch, ogórek, koper włoski, kolendra, morele, orzechy włoskie i porzeczki.
Gleba: Powinna być bogata, próchnicza. Nawozić ekologicznie raz w miesiącu.
Stanowisko: Dużo słońca. Miejsce powinno być ciepłe, osłoniete przed wiatrem oraz zapewniać ochronę przed silnym, upalnym słońcem.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Wiele odmian pomidorów można uprawiać w pojemnikach, na balkonach.
Ciekawostki: Pomidory rosną w naturze w Ameryce Południowej, były uprawiane w Meksyku przez Azteków. Azteckie słowo tomati oznacza pulchny owoc. Do Europy trafiły na początku XVI wieku wraz z odkryciami Kolumba.
Pomidory początkowo były uważane w Europie za rośliny trujące. Uprawiano je w ogrodach w celach dekoracyjnych.
Rośliny z rodziny psiankowatych, do których zaliczamy pomidory, zawierają alkaloid - tomatynę. Substancja zjedzona w dużej ilości staje się toksyczna, co może powodować takie dolegliwości jak: mdłości, wymioty, kolki, biegunki. Najwięcej szkodliwego związku występuję w niedojrzałych, zielonych pomidorach. Dojrzałe pomidory nie są szkodliwe, wręcz przeciwnie - bardzo zdrowe.

Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny odstraszające komary, rośliny do letniego ogrodu..
fot.
Pomidor Dancing with Smurfs czarny, pomidor Orange Banana - karen_hine/Flickr Public domain



Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maciejka, maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki


ceneo.pl #materiałreklamowy



GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:






ceneo.pl #materiałreklamowy





Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook