ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Truskawka, poziomka truskawkowa , Fragaria ×ananassa - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Truskawka, poziomka truskawkowa Odsłon : 98202 wstecz



Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość:
Pożytek z rośliny: Czerwone owoce o charakterystycznym zapachu i przyjemnym smaku. Truskawka jest bardzo podobna do poziomki ale większa.
Opis rośliny: Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe lub różowe kwiaty i czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian truskawek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające owocowanie. Truskawki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej. Odmiany godne polecenia to Więcej na ten temat w artykule : Ciekawe odmiany truskawek.
Pora kwitnienia: Kwitnienie trwa w zależności od odmiany 10-23 dni.
Uprawa: Truskawki mogą być uprawiane na terenie całego kraju. Roślinka wymaga jednak trochę uwagi. Odporna na mrozy, ale aby dobrze owocowała trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko i regularnie podlewać. Aby zapobiec gniciu owoców warto pokryć powierzchnię grządki słomą. Wyściółkowana ziemia wokół truskawek powoduje też ze podczas letnich upałów rosliny nie tracą zbyt szybko wody. Po zbiorze owoców nawozić systematycznie kompostem i innymi nawozami naturalnymi. Truskawki można uprawiać w jednym miejscu 2-3 lata, potem owoce drobnieją.
Poletko, na którym uprawiano truskawki może być powtórnie wykorzystane pod te rośliny dopiero po upływie 4-5 lat. Truskawki sadzimy w lipcu-sierpniu. Rozmnażamy truskawki wegetatywnie- najlepiej przez rozłogi (tzw. wąsy), pochodzące z roślin młodych 1-rocznych lub 2-letnich. Gdy rośliny na wąsach ukorzenią się i wytworzą pęczek wierzchołkowy, odcinamy wąsy od rośliny matecznej, sadzonki od wąsów a młode rośliny sadzimy na nowej grzędzie odpowiednio przygotowanej. Dalsze zabiegi pielęgnacyjne polegją na odchwaszczaniu, podlewaniu i spulchnianiu gleby.
Na wiosnę rośliny truskawki oczyszczamy z zeschłych liści, odchwaszczamy glebę, obsypujemy ziemią kompostową oraz zasilamy. Naożenie stosować dwukrotnie, dając połowę dawki na wiosnę, połowę zaś po zbiorze owoców. Warto również wyściółkować glebe wokoło roślin; mozna uzywać do tego celu torfu ogrodniczego, słomy, grubo ciętej sieczki, korą drzew iglastych albo igliwiem. Ściółka zmniejsza wyparowywanie wody z gleby, wpływa na podwyższenie temperatury gleby i przyspiesza dojrzewanie.
Truskawki bywają czasem atakowane przez szkodniki - przede wszystkim ślimaki, pędraki chrabąszczy i kwieciaka malinowca.
Gleba: Najlepsza jest luźna, próchnicza i żyzna.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Jako roślina użytkowa, pyszna i aromatyczna przekąska. Nadaje się do niedużych ogródków i ogrodów w stylu wiejskim. Okres owocowania truskawki wynosi od 16 do 30 dni w zależnosci od odmiany. Odmiany o pędach zwisających mogą być uprawiane na balkonych, w pojemnikach.
Ciekawostki: Lubiane przez wszystkich truskawki pochodzą od poziomek i są wynikiem prac hodowców.

Tematy pokrewne: Ciekawe odmiany truskawek, ogród użytkowy, czyli owoce, warzywa i zioła, rośliny do letniego ogrodu, rośliny użytkowe do cienia, Owoce jagodowe smaczne i zdrowe.
fot.
Truskawki na śćiółce - James Bowe /Flickr CC



Truskawka, poziomka truskawkowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane byliny :

aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.


ceneo.pl #materiałreklamowy



GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:




ceneo.pl #materiałreklamowy





Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook