ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Motylek wisetoński , Schizanthus wisetonensis - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Motylek wisetoński Odsłon : 98199 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady

Wysokość: Od 30 do 80 cm.
Ozdoba rośliny: Drobne kwiaty zebrane w wiechy. Kwiaty mają delikatną, egzotyczną budowę - przypominają kwiaty orchidei. Szeroka jest gama kolorów - moga być białe, rózowe, fioletowe, lilaróż lub karminowe, często z kontrastującym oczkiem. Kształt kwiatów może kojarzyć się też z motylem - stąd nazwa rośliny.
Liście podwójnie pierzaste, miękko owłosione, przypominajace liście paproci. Pędy wzniesione, silnie rozgałęzione. Roślina tworzy miękkie, puszyste kępki.
Pora kwitnienia: Od końca czerwca do września. Zakwita po 10-12 tygodniach od siewu.
Uprawa: Roślina w miarę łatwa w uprawie jeżeli traktujemy ją jako jednoroczną. Odporna na szkodniki i choroby. Nie znosi ani zbyt dużej suszy ani zbyt wiele wilgoci. Jest też wrażliwa na mrozy, dlatego na zewnątrz wystawiamy po ostatnich przymrozkach. Najlepiej udaje się na terenach o łagodniejszym klimacie - morskim, wilgotnym. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych lasów. W czasie suszy konieczne jest podlewanie. Aby wywołać silne krzewienie rośliny, należy uszczykiwać wierzchołki pędów.
Motylki można wysiewać w lutym-marcu do skrzynek, które umieszczamy w ciepłym miejscu (np. na parapecie, szklarni lub półciepłym inspekcie). Nasiona bardzo szybko i łatwo kiełkują. Siewki pikujemy po 2-4 do doniczek. Można też wysiewać motylki w sierpniu-wrześniu i traktować je jak rośliny dwuletnie ale muszą mieć pomieszczenie do zimowania.
Gleba: Żyzna, próchnicza, przepuszczalna. Nie znosi gleb podmokłych ani bardzo suchych.
Stanowisko: Słoneczne, osłonięte od wiatru.
Zastosowanie:Na kwietniki i rabaty, dywany kwietne, obwódki. Nadaje się też na balkony i tarasy: do mis, skrzynek balkonowych, doniczek. Jeżeli sami wyprodukujemy rozsadę to mogą być ciekawą i znacznie tańszą alternatywą dla droższych sadzonek roślin balkonowych. Nadają się do ogrodów w stylu wiejskim. Motylki mogą być stosowane do bukietów, nadają cię na kwiat cięty.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Chile.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, kwiaty cięte .



Motylek wisetoński - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maciejka, maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki


ceneo.pl #materiałreklamowy



GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:




ceneo.pl #materiałreklamowy





Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook