Magnolia brooklińska , Magnolia brooklynensis - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Średniej wielkości drzewo, po 20 latach dorasta do 5-6 m wysokości i 3 m szerokości. Rośnie dość szybko.
Ozdoba rośliny: Okazałe, cytrynowożółte, kielichowate kwiaty o efektownym wyglądzie, delikatnie pachnące.
Liście eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, jesienią ładnie się wybarwiają, na zimę opadają.
Drzewo ma piramidalny pokrój i zwartą budowę korony.
Pora kwitnienia: Kwitnie później niż większość magnolii - na przełomie maja i czerwca. Kwiaty ukazują się równolegle z liścimi i nie są narażone na wiosenne przymrozki, co zdarza się innym rodzajom magolii. Długo pozostają na gałęziach. Czasem pojawiają się też latem.
Uprawa: Magnolie są niezbyt łatwe w uprawie; młode rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Nie lubi przesadzania ze względu na kruche i wrażliwe korzenie.
Jest za to bardziej mrozoodporna od innych magnolii - bez problemu znosi temperaturę -26 st.C.
Jest wrażliwa na rodzaj podłoża i susze, szczególnie w okresie od maja do lipca. Warto z tego względu śćiółkować ziemię wokoło.
Nie powinno się również przycinać pędów magnolii brooklińskiej.
Może być nawożona ale nawozami nie zawierającymi wapnia.
Gleba: Wymaga gleby żyznej, średnio wilgotnej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym(5-6 pH), wzbogaconej torfem lub obornikiem.
Stanowisko: Miejsce osłoniete od wiatru, nasłonecznione lub lekko cieniste.
Zastosowanie: Może być sadzona w ogrodach przydomowych, na działkach i w parkach. Najlepiej wygląda w wyeksponowanych miejscach, na tle trawnika lub budynku. Nadaje się do niezbyt dużych ogrodów, rarytas dla miłośników rzadkich i nietypowych roślin.
Ciekawostki : Magnolię brooklińską wyhodowano w 1954 roku w Brooklyn Botanical Garden - stąd jej nazwa. Jest mieszańcem magnolii purpurowej z magnolia drzewiastą.
Warto zobaczyć szlak kwitnącej magnolii w Cieszynie. Mieszkańcy tego miasta od stuleci kochają te rośliny; pierwsze okazy posadzono w Cieszynie około 1800 roku. Na przejście całej trasy potrzeba około pół godziny ale można również zwiedzić inne miejsca gdzie rosną magnolie: Górę Zamkową, park przy szpitalu czy Masarykove Aleje w Czeskim Cieszynie. W Muzeum Ślaska Cieszyńskiego oraz informacji turystycznej można zakupić folder z mapką najpiekniejszych i najstarszych okazów. Więcej informacji...
Jeżeli do Cieszyna za daleko to piękne magnolie moża też podziwiać w parku w Kórniku koło Poznania.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, drzewa do małego ogrodu, Rośliny do wiosennego ogrodu, galeria drzew, zapachy w ogrodzie, ogrodowe oryginały, rośliny rzadkie i nietypowe.
Magnolia brooklińska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...