Tulipan Greiga , Tulipa greigii - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Średnio około 25 cm.
Ozdoba rośliny: Stosunkowo duże kwiaty w pastelowych barwach; kwiaty mogą być w zależności od odmiany białe, różowe, pomarańczowe, żółte, czerwone; bardzo często dwuklorowe. Charakterystyczne dla tulipanów Greiga są liście: szerokie, z wyraźnym ciemnoczerwonym lub fioletowym wzorem - mogą to być smugi, cętki, lub pasy.
Ciekawe odmiany tulipanów Greiga:
Calypso płatki czerwone z zółto-poamrańczowym brzegiem.
Cape Cod o żółtych płatkach z czerwonym pasem pośrodku.
Chopin kwiaty od kremowo-białego do cytrynowo-żółtego z kolorem purpurowym wewnątrz kielicha.
Dreamboat kwiaty różowe z żółtym wnętrzem kielicha.
Für Elise kwiaty kremowe.
Oratorio kwiaty w kolorze morelowym z różowawym brzegiem.
Pinocchio kwiaty czerwone z białym brzegiem (na zdjęciu głównym).
Red Riding Hood czerwone kwiaty z czarnym dnem kielich i pieknym brązowo-czerwonym rysunkiem na liściach.
Quebec kwiaty kremowożółte z pastelową, pomarańczową smugą pośrodku.
Sweet Lady kwiaty brzoskwiniowe .
Tsar Peter kwiaty białe z czerwonymi smugami.
Turkish Delight płatki kremowe, wnętrze kielich ciemnobrązowe, w trakcie kwitnienia kwiaty bledną.
Pora kwitnienia: Środek wiosny; kwiecień-maj.
Uprawa: Tulipan botaniczny dość łatwy w uprawie. Jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotność gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne.
Cebulki sadzimy jesienią , w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Głębokość sadzenia - 2-3 wysokości cebulki, czyli od 10 do 15 cm. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych ale trzeba pamiętać, że tulipany botaniczne wytwarzają ich mniej niż odmiany szalchetne.
Nie wymagają wykopywania i mogą pozostać przez wiele lat na tym samym stanowisku ale aby utrzymać efektowne kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem albo porcją nawozu wieloskładnikowego.
Przekwitłe pozostałości kwiatostanów usunąć co pozytywnie wpłynie na kondycję cebulki. Liście usuwamy dopiero gdy całkowicie zaschną.
Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe.
Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, niezbyt sucha. Nie lubi gleb nadmiernie mokrych.
Stanowisko: Słoneczne, choć kwiaty utrzymują się dłużej w częściowym zacienieniu.
Zastosowanie: Ze względu rozmiary nadaje się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych lub na obwódki. Może rosnąć w pobliżu drzew i krzewów. Najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - na balkony i tarasy .
Ciekawostki: Tulipany Griega pochodzą od rosnących dziko tulipanów w Turkiestanie.
Tematy pokrewne: Tulipany, tulipany botaniczne, tulipan tarda, tulipan Kaufmanna, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na skalniak.
Tulipan Greiga - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...