Groszek pachnący , Lathyrus odoratus - opis rośliny, uprawa
Pnącze jednoroczne
Wysokość: Wiotkie pedy groszku pachnącego wyrastają do 1-2 m.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o lekkiej motylkowej budowie i dość silnym, pieknym zapachu. Duża jest skala barw kwiatów: białe, różowe, karminowe, fioletowe i niebieskie w wielu odcieniach. Szczególnie pięknie prezentują się delikatne kwiaty groszku o pastelowych, subtelnych barwach. Istnieją też odmiany dwubarwne.
Kwiaty osadzone są na szypułkach o długości 20-30 cm, na jednym pędzie znajduje się z reguły 4-5 kwiatów. Pędy rośliny są wiotkie i cieńkie, czepają się podpór za pomoca wąsów osadzonych na końcach liści.
Pora kwitnienia: Najczęściej od końca czerwca do końca sierpnia. Pora kwitnienia zależy od pory wysiewu. Groszek pachnący zakwita po 8 tygodniach od siewu i kwitnie przez nastepne 8 tygodni.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie ale wymaga pewych zabiegów.
Przede wszystkim powinno się groszki dokarmiać w czasie wegetacji. Dobry jest nawóz do roślin kwitnących albo rozcieńczona gnojowica. Zasilać co 2-3 tygodnie. Innym zabiegiem niezbędnym przy uprawie groszków jest systematyczne nawadnianie.
Groszek pachnący wysiewa się wrost do gruntu w pierwszych tygodniach kwietnia. Aby mieć kwiaty przez całe lato i jesień aż do przymrozków trzeba wysiewać nasiona partiami co 2-3 tygodnie aż do końca czerwca. Można tez wysiać groszek wcześniej - w połowie marca do pojemnikow i ustawić w widnym miejscu w mieszkaniu. Do gruntu wysadzić na początku kwietnia.
Gleba: Żyzna, próchnicza, wapienna, przepuszczalna i zawsze lekko wilgotna.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie:Można go uprawiać przy siatce i innych ogrodzeniach, jako roślinę okrywającą różne podpory. Nadaje się na balkony i tarasy oraz od skrzynek okiennych. Uprawia się te delikatne rośliny przede wszystkim na kwiat cięty. Kwiatostany ścinamy, gdy mają 4-5 całkowicie rozwiniętych kwiatów. Im wiecej kwiatów obcinamy tym dłużej i obficiej groszek kwitnie.
Ciekawostki: Groszki pachnące pochodzą z terenów basenu Morza Śródziemnego: Grecji, Sycylii i Afryki Północnej.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy, rośliny pachnące, kwiaty cięte, mowa kwiatów, wysiew nasion, zbiory nasion.
fot.
Groszek pachnacy czerwony - candiru/public domain
Groszek pachnący - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
Pnacza ogrodowe
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...
BALKON I TARAS W CIENIU
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...