Jabłoń domowa , Malus domestica - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Od 4 do 8 m.
Pożytek z rośliny: Smaczne owoce, w zależności od odmiany różnią się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją i wyglądem. Wykorzystywane bezpośrednio do spożycia lub na przetwory.
Opis rośliny: Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja lub początek maja w zależności od pogody na wiosnę.
Uprawa: Drzewo owocowe dość łatwe w uprawie. Wymagania klimatyczne i glebowe jabłoni nie sa zbyt wysokie, choć jeśli chodzi o klimat to wszystko zależy od odmiany. Zabiegi uprawowe związane z jabłoniami to przede wszystkim nawożenie, cięcie, przerywanie kwiatów i zawiązków oraz zwalczanie chorób i szkodników.
Jabłonie moga zaatakować takie szkodniki jak: kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka, miodówka jabłoniowa, namiotnik jabłoniowy, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkówka.
Z chorób może być zaatakowana przez brunatną zgnizliznę, mączniaka jabłoniowego, parcha jabłoniowego oraz parcha gruszowego.
Odmiany parchoodporne to między innymi: jabłoń Cesarz Wilhelm, jabłoń Enterprise, jabłoń Florina, jabłoń Freedom, jabłoń Novamac, jabłoń Liberty, jabłoń Primula, jabłoń Prima, jabłoń Priam, jabłoń Rajka, jabłoń Santana, jabłoń Topaz.
Gleba: Rośnie i owocuje dobrze na wszystkich glebach o głębokim poziomie wód gruntowych. Odczyn pH neutralny.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Jabłoń jest najbardziej rozpowszechnionym drzewem owocowym. Owoce są użytkowane wszechstronnie, bardzo duża ich ilość jest materiałem dla przetwórstwa. Rozpowszechnienie zawdzięczają dużej liczbie odmian ,które dojrzewają sukcesywnie, począwszy od lipca (Inflancka), a przechowywać dają się nawet do maja-czerwca następnego roku (Starking). Zbiór odmian wczesnych przeprowadza się na około 4-5 dni przed dojrzałością spożywczą a odmian poźnych przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zjawiskiem charakterystycznym u niektórych odmian jabłoni jest przemienność owocowania.
Ciekawostki: Jabłoń domowa powstała w wyniku prac hodowlanych, w których materiałem wyjściowym były czetry gatunki : jabłoń plonka, jabłoń niska, jablon jagodowa i jabloń śliwolistna.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ogród użytkowy, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, choroby jabłoni i grusz, jabłoń purpurowa.
fot.
Jabłoń Pink Lady - Forest and Kim Starr /Flickr CC
Jabłoń domowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...