ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Jarząb szwedzki łac. Sorbus intermedia - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Jarząb szwedzki Odsłon : 8732 wsteczTyp_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Drzewo dorasta do wysokości 8-12 m , korona ma szerokość około 8 m.
Ozdoba rośliny: Najbardziej ozdobne są owoce jarząbu szwedzkiego - kuliste, pomarańczowoczerwone lub czerwone o średnicy do 13 mm. Dojrzewają we wrześniu i październiku tworząc baldachwate owocostany.
Drzewo tworzy regularną koronę. Kora jest jest szara lub cimnoszara, gładka, choć u starszych egzemplarzy może być lekko spękana. Młode gałązki są szarobrązowe lub oliwkowobrązowe, początkowo owłosione, ale bardzo szybko stają się nagie.
Liście pojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, piłkowane o długośći od 6 do 10 cm. Kolor liści z góry ciemnozielony, z dołu szarosrebrzyste, filcowane. Jesienią wybarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Czasami jesienne zabarwienie nie pojawia się.
Kwiaty jarzębu szwedzkiego są kremowobiałe, zabrane w baldachy o średnicy około 11 cm. Zapach kwiatów może być odbierany jako niezbyt przyjemny.
Ciekawą odmianą jest jarząb szwedzki "Brouwers" - dorastający tylko do 6-10 m i wolno rosnący o wąsko-stożkowym, zwartym pokroju. Ze względu na te cechy nadaje się do mniejszych ogrodów.
Pora kwitnienia: Maj.
Uprawa: Drzewo łatwe w uprawie, o bardzo małych wymaganiach. Odporne na suszę, mrozy, wiatry i zanieczyszczenie środowiska. Znosi nawet zasolenie gleby.
Najlepsza pora sadzenia młodych drzewek to październik - listopad lub wczesna wiosna.
Jarząb szwedzki jest odporny na zarazę ogniową ale czasem może zostać porażony przez parcha lub zaatakowany przez przędziorka, mszyce, roztocza i błonkówki.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub sadzonki półzdrewniałe uzyskiwane wczesnym latem.
Gleba: Dobrze rośnie na różnych typach gleb oprócz gliniastych lub bagiennych. Rośnie nawet na piaskach. Odczyn gleby zasadowy. W gorszych glebach rośnie w formie krzaczastej.
Stanowisko: Słoneczne i suche.
Zastosowanie: Jako drzewko ozdobne, może być sadzone w ogrodach np. jako soliter. Czesto sadzone w parkach oraz miastach na zadrzewienia uliczne. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.
Owoce w odróżnieniu od owoców jarzębiny nie mają goryczki i nadają się na przetwory. Jarząb szwedzki jest rośliną przyciągającą pszczoły i inne owady.
Ciekawostki: Jarząb szwedzki pochodzi z południowej Skandynawii. Jest utrwalonym mieszańcem poliploidalnym jarzębu pospolitego, jarzębu mącznego i jarzębu brekini. W Polsce w stanie dzikim występuje na Pomorzu i jest objęty ochroną.

Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ozdobne pedy, owoce i liście, rośliny do jesiennego ogrodu, drzewa do małego ogrodu, rośliny miododjane.
Jarząb szwedzki - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane drzewa liściaste :

ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .ceneo.pl #materiałreklamowyGLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:
ceneo.pl #materiałreklamowy

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook