ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb

Fuksja (ułanka) , Fuchsia - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Zdjęcia roślin ogrodowych, rośliny ogrodowe, galeria roślin, do ogrodu.  Ogrodnik-amator.

Fuksja (ułanka) Odsłon : 98384 wstecz



Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Jest zależna od odmiany - najczęsciej są to rośliny osiagające 30-50 cm, ale sa też takie, które dorastają do 150-250 cm i są pnączami.
Ozdoba rośliny: Różnobarwne kwiaty o oryginalnym kształcie. Kielich jest barwny, składa się z 4 zwisających lub podwiniętych ku górze działek, koronę tworzą 4 płatki lub więcej u odmian pełnych. Kielich ma zazwyczaj inną barwę niż korona. Kolorystyka kwiatów fuksji to najczęściej różne odcienie różu, purpury, fioletu, czerwieni oraz kolor biały. Kwiaty osadzone są w kątach liści na długich, wiotkich i cieńkich szypułkach. Roślina jest atrakcyjna ze względu na długi okres kwitnienia oraz mnogość odmian.
Liście ułanki są owalne, ostro zakończone, ciemnozielone lub czerwonawe. Pędy są lekko zdrewniałe, nieco zwisają pod ciężarem kwiatów. Fuksję można prowadzić w formie piennej jako miniaturowe drzewko.
Pora kwitnienia: Kwitnie długo -od wiosny (maj, czerwiec) do jesieni(październik).
Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie. Najczęściej traktuje się ją jako roślinę doniczkową ale może też być w lecie wysadzana do ogrodu. Nie lubi przeciągów oraz zbyt wilgotnego lub suchego podłoża. Trzeba pamiętać o jej podlewaniu i nawożeniu - dokarmia się ułanki co 7-10 dni nawozem wieloskładnikowym.
Aby nadać roślinie pokrój krzaczsty należy uszczykiwać pędy nad 3-4 parą liści.
Nie jest odporna na mrozy, zimą najlepiej trzymać fuksje w pomieszczeniu o temp. 6-8 st.C. W stanie spoczynku ograniczyć podlewanie i nawożenie.
Rozmnażanie z sadzonek, rzadziej z nasion. Na sadzonki pobiera sie pędy niezdrewniałe i ukorzenia mieszance torfu i piasku (stos.1:1). Pędy ukorzeniają się po 10-14 dniach. Sadzonki sporządza się po kwitnieniu (późna jesień) lub w okresie od stycznia do marca.
Gleba: Ma duże wymagania co do gleby - musi być to podłoże żyzne, o dużej zawartości próchnicy i odpowiedniej wilgotności.
Stanowisko: Może rosnąc zarówno w słońcu jak i półcieniu a newet w cieniu.
Zastosowanie:Przede wszysktim wykorzystuje się fuksje jako rośliny doniczkowe do dekoracji werand, balkonów i tarasów a nawet mieszkań. Najlepiej rośnie w doniczkach ceramicznych. Można też uprawiać ją w ogrodzie na kwietnikach i rabatach.
Ciekawostki: Fuksje pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii. W stanie naturalnym zapylane są przez kolibry. Uprawiane obecnie odmiany to wielkrotne krzyżówki ,wynik prac wielu pokoleń ogrodników, niektóre odmiany są bardzo stare.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiaska niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa .

Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do letniego ogrodu, galeria krzewów, rośliny na balkony i tarasy, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą, mowa kwiatów.
fot.
Fuksja Marinka - Serres Fortier/Flickr CC, Fuksja Dark Eyes - Serres Fortier/Flickr CC, Fuksja Dancing Flame - Serres Fortier/Flickr CC, Fuksja Swingtime Corolla - Serres Fortier/Flickr CC



Fuksja (ułanka) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

Opisane krzewy liściaste zrzucające liście :

agrest pospolity, aronia czarna, azalia ogrodowa, azalia pontyjska, berberysy, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), borówka amerykańska (borówka wysoka), budleja Dawida, budleja Weyera (budleja żółta), czarny bez, dereń biały, dereń jadalny, dereń kousa, enkiant dzwonkowaty, forsycja, fotergilla, fuksja (ułanka), hibiskus (ketmia syryjska), hortensje - opis odmian, hortensja bukietowa, hortensja kosmata, hortensja krzewiasta (drzewkowata), hortensja ogrodowa, hortensja piłkowana, irga zwyczajna, jagoda kamczacka, jaśminowiec wonny, jaśminowce, kalina koralowa, kalina koreańska, karagana syberyjska, kielichowiec wonny, kolkwicja chińska, krzewuszka cudowna (wajgelia), lantana, ligustr, lilak (bez), magnolia gwiaździsta, migdałowiec trójklapowy (migdałek), oczar omszony, perukowiec podolski, pęcherznica kalinolistna, pięciornik krzewiasty, pigwowiec, piwonia drzewiasta, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka_krwista, rokitnik pospolity, róże - opis odmian, róża pnąca, szczodrzeniec (żarnowiec), śnieguliczka, tamaryszek, tawuła japońska, tawuła van Houtte`a, tawuła wczesna, trzmielina pospolita, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa, złotlin, złotokap.

Opisane krzewy zimozielone i półzimozielone :

abelia mosańska, aukuba japońska, barwinek, bukszpan, dabecja kantabryjska, dziurawiec kielichowaty, golteria rozesłana, hebe imbricata (dachówkowate), irga pozioma, kalmia wąskolistna, kalocefalus Browna, kufea hyzopolistna, kuflik, laurowiśnia wschodnia, lawenda - opis odmian, lawenda francuska, lawenda wąskolistna, mahonia pospolita, ognik szkarłatny, ostrokrzew, pernecja chilijska, pieris japoński, pieris kwiecisty, różaneczniki (rododendrony), rozmaryn, skimia japońska, trzmielina Fortune'a , ubiorek wiecznie zielony, wrzos , wrzosiec, zaślaz mieszańcowy, klonik, złocień krzewiasty, żurawina wielkoowocowa.


ceneo.pl #materiałreklamowy



GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Galerie ogrodnika amatora:






ceneo.pl #materiałreklamowy





Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook