ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


ZARAZA ZIEMNIACZANA

Zaraza ziemniaka, wywoływana przez grzybopodobny organizm Phytophthora infestans, jest również jedną z najczęstszych chorób jakie atakują pomidory.

lato lato w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu choroby pomodorów, zaraza ziemniaczana, kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Phytophthora infestans


Pierwsze objawy pojawiaja się zwykle pod koniec maja. Początkowo na brzegach liści można zauważyć wodniste, żółtawo-zielono-brązowe, a później brunatne, niekształtne plamy, które się z czasem powiększają, Na owocach można zaobserwować brązowe, lekko wypukłe plamy, twardsze od zdrowej części owoców. Zbrunatnienie sięga w głąb miąższu. Porażnone owoce zaczynają szybko gnić i nie dojrzewają. Nie należy ich przetwarzać.
Czynnikiem sprzyjającycm wystąpieniu zarazy ziemniacznej jest dlugotrwała wilgoć - deszcze i mgły, oraz temperatura 12-18 st.C. czyli aura dość częsta w naszym klimacie.
Patogen przenosi sie przez deszcz, wiatr, owady. Możemy go też przenieść sami na rękach w trakcie pielęgnacji roślin lub na narzędzich. Dlatego ważna jest higiena - przy usuwaniu porażonych części nie dotykamy zdrowych roślin a narzędzia ogrodnicze dokładnie myjemy.

Jak sobie radzić ? Aby ochronić pomidory przed zarazą zaleca się staranny zbiór i niszczenie porażonych roślin. Ważny jest też sposób nawożenia - zbyt dużo azotu sprzyja występowaniu zarazy.
Rośliny powinny być silne - wtedy sa mniej narażone na choroby. Dobrze zrobi im oprysk z preparatu naturalnego na bazie pokrzywy, skrzypu i wrotyczu.
Podlewamy pomidory zawsze od dołu a dolne liście roślin usuwamy. Rośliny sadzimy w większych odstępach tak aby nie zarażały się wzajemnie.
Dbamy też o odpowiednie sąsiedztwo - pomidor lubi mieć za sąsiada fasolę, sałatę, pory, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pieruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy, nagietki. Niemiłe mu sąsiedztwo grochu, ogórka, kalarepy, ziemniaka, kopru włoskiego i kolendry.

Zabiegi chemiczne : Zapobiegawczo, przed pojawieniem sie pierwszych objawów można stosować Miedzian 50 WG.
Po wystąpieniu pierwszych objawów choroby użyć kontaktowo-wgłebnych (np. CURZATE Cu 49,5 WP) lub kontaktowo-układowym (np. Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG) lub układowym (Mildex 71,1 Wg). Starym sposobem jest oprysk 1% cieczą bordoską - (bordoflow) preparatem na bazie siarczanu miedzi i wapna tlenkowego, w odstępach 2-3 tygodniowych począwszy od lipca.

Ciekawostka : Phytophthora infestans był główną przyczyną klęski głodu, która nawiedziła Irlandię w latach 1845-1849, znanej jako Wielki Głód. Epidemia zarazy ziemniaka pociągnęła za sobą półtora miliona ofiar śmiertelnych, doprowadziła również do nasilonej emigracji, głównie do Ameryki. W wyniku ataku tych małych organizmów grzybopodobnych populacja Irlandii zmalała z 8,2 mln w 1841 roku do 4,4 mln w 1911 roku.

Fot.
Phytophthora infestans - Scot Nelson/Public domain

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

ceneo.pl #materiałreklamowy



Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...



ceneo.pl #materiałreklamowy






Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

POMIDOR

warzywa, pomidor
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...



EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA POSPOLITA

drzewa owocowe WIŚNIA pospolita
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook