ZARAZA ZIEMNIACZANA
Zaraza ziemniaka, wywoływana przez grzybopodobny organizm Phytophthora infestans, jest również jedną z najczęstszych chorób jakie atakują pomidory.
Phytophthora infestans
Pierwsze objawy pojawiaja się zwykle pod koniec maja. Początkowo na brzegach liści można zauważyć wodniste, żółtawo-zielono-brązowe, a później brunatne, niekształtne plamy, które się z czasem powiększają, Na owocach można zaobserwować brązowe, lekko wypukłe plamy, twardsze od zdrowej części owoców. Zbrunatnienie sięga w głąb miąższu. Porażnone owoce zaczynają szybko gnić i nie dojrzewają. Nie należy ich przetwarzać.
Czynnikiem sprzyjającycm wystąpieniu zarazy ziemniacznej jest dlugotrwała wilgoć - deszcze i mgły, oraz temperatura 12-18 st.C. czyli aura dość częsta w naszym klimacie.
Patogen przenosi sie przez deszcz, wiatr, owady. Możemy go też przenieść sami na rękach w trakcie pielęgnacji roślin lub na narzędzich. Dlatego ważna jest higiena - przy usuwaniu porażonych części nie dotykamy zdrowych roślin a narzędzia ogrodnicze dokładnie myjemy.
Jak sobie radzić ? Aby ochronić pomidory przed zarazą zaleca się staranny zbiór i niszczenie porażonych roślin. Ważny jest też sposób nawożenia - zbyt dużo azotu sprzyja występowaniu zarazy.
Rośliny powinny być silne - wtedy sa mniej narażone na choroby. Dobrze zrobi im oprysk z preparatu naturalnego na bazie pokrzywy, skrzypu i wrotyczu.
Podlewamy pomidory zawsze od dołu a dolne liście roślin usuwamy. Rośliny sadzimy w większych odstępach tak aby nie zarażały się wzajemnie.
Dbamy też o odpowiednie sąsiedztwo - pomidor lubi mieć za sąsiada fasolę, sałatę, pory, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pieruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy, nagietki.
Niemiłe mu sąsiedztwo grochu, ogórka, kalarepy, ziemniaka, kopru włoskiego i kolendry.
Zabiegi chemiczne : Zapobiegawczo, przed pojawieniem sie pierwszych objawów można stosować Miedzian 50 WG.
Po wystąpieniu pierwszych objawów choroby użyć kontaktowo-wgłebnych (np. CURZATE Cu 49,5 WP) lub kontaktowo-układowym (np. Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG) lub układowym (Mildex 71,1 Wg). Starym sposobem jest oprysk 1% cieczą bordoską - (bordoflow) preparatem na bazie siarczanu miedzi i wapna tlenkowego, w odstępach 2-3 tygodniowych począwszy od lipca.
Ciekawostka : Phytophthora infestans był główną przyczyną klęski głodu, która nawiedziła Irlandię w latach 1845-1849, znanej jako Wielki Głód. Epidemia zarazy ziemniaka pociągnęła za sobą półtora miliona ofiar śmiertelnych, doprowadziła również do nasilonej emigracji, głównie do Ameryki. W wyniku ataku tych małych organizmów grzybopodobnych populacja Irlandii zmalała z 8,2 mln w 1841 roku do 4,4 mln w 1911 roku.
Fot.
Phytophthora infestans -
Scot Nelson/Public domain
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowych,  choroby jabłoni i grusz,  choroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
POMIDOR
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
WIŚNIA POSPOLITA
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach.
Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...