PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne.
Zasypane oczko wodne.
Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
Dodatkowo rośliny pochodzące ze stref łagodniejszego klimatu źle znoszą duże skoki tempetatury częste w naszym klimacie na przedwiośniu.
Nie lubią też silnych wiatrów (lepiej sadzić je w miejscach osłoniętych) i ostrych mrozów.
Jeśli w ogrodzie posadzone są iglaki w formie kolumnowej to należy zadbać aby silne opady śniegu ich nie zniekształciły. W tym celu roślinę należy obwiązać spiralnie sznurkiem na całej długości rośliny. Należy pamiętać aby nie śćiągać rośliny zbyt mocno.
W listopadzie wykonuje się ostatnie cięcia pielęgnacyjne.
Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu opadłych liści, które należy grabić. Opadłe liście i gałazki można przeznaczyć na kompost.
Prace związane z przygotowaniem roślin do zimy:
Czasem ochrona przed zimą zaczyna się już na etapie sadzenia: wiele wrażliwszych na mrozy roślin lubi miejsca zaciszne i osłonęte od wiatru a niektóre nie lubią jeszcze dodatkowo ostrego słońca. Przed rozpoczęciem prac związanych z zimowym zabezpieczeniem roślin należy obficie podlać rośliny - należy to zrobić przed silniejszymi mrozami.Odpowiednim czasem do rozpoczęcia prac zabezpieczających jest późna jesień; kiedy temperatura spada do około 0°C. Pogoda powinna być pochmurna ale bezdeszczowa.
Na początek warto wyściółkować ziemię pod roślinami - odpowiedni materiał to liście, kora, trociny lub torf. Ten zabieg zabezpiecza przed utratą wilgoci i głebokim zamarznięciem gleby.
Następnie należy osłonić naziemne części roślin - najprościejzrobić osłonę z tzw. stroisza czyli gałązek jodłowych lub świerkowych. Można osłony wykonać również z mat słomianych lub trzcinowych albo plastykowej siatki - pod warunkiem, że jest przewiewna. W uprawie amatorskiej lepiej jednak stosować materiały naturalne. Można również zakupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych białą agrowłókninę o gramaturze 50 g/m kw i owinąć nią krzewy lub korony drzew. Do otulenia roślin takich jak róże czy magnolie można użyć również papieru lub słomy.
Modne ostatnio rośliny, które trzeba zabezpieczyć przed zimą
Rośliny ozdobne wymagajace zabezpieczenia na zimę:
Drzewa, krzewy i pnącza ozdobne :UWAGA !!! wszystkie młode rośliny ozdobne posadzone w danym roku powinny być zabezpieczone na zimę.
Po obfitych opadach mokrego śniegu najlepiej strząsać go z delikatniejszych odmian iglaków co chroni je przed połamaniem, choiaż trochę psuje to efekt ośnieżonego ogrodu.
Byliny i kwiaty dwuletnie wymagajace zbaezpieczenia :
dalie, mieczyki, begonie bulwiaste, acidanterę dwubarwną, szczawiki, brodie, tygrysówki, krokosmie (montbrecje) .
Rośliny ozdobne zimujące w pomieszczeniach:
Bieluń drzewiasty (datura), fuksje, kufliki, oleandry, heliotrop peruwiański, lawenda francuska, pelargonie, kufea hyzopolistna, lantana, koleusy (pokrzywki brazylijskie), odmiany wielkokwiatowe złocieni.
Rośliny owocowe wymagajace zabezpieczenia na zimę:
Zabezpieczenie urządzeń i narzędzi ogrodniczych:
Narzędzia ogrodnicze należy dokładnie oczyścić, naostrzyć a na końcu zabezpieczyć odpowiednim smarem. Podobnie należy postąpic z kosiarką. Narzędzia i kosiarki należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Również meble ogrodowe lepiej schować w pomieszczeniu niż pozostawić na zimę w ogrodzie.Zabezpieczenie mebli ogrodowych:
Najlepiej gdy meble ogrodowe schowamy - wtedy są mniej narażone na zniszczenie w czasie zimy. Przedtem jednak trzeba je umyć i zakonserwować. To również przedłuży ich trwałość.Meble plastikowe - wystarczy tylko umyć ścierką i płynem do naczyń. Jeżeli jednak są bardziej zabrudzone to używamy zmywaka do naczyń zwilżonego w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub żelem do mycia wanien akrylowych (łyżka na 2 litry wody). Przy mocniejszych zabrudzeniach stosujemy nierozcieńczony żel a następnie spłukujemy meble wodą.
Plamy po muchach mogą być trudniejsze do usunięcia - przecieramy je wodą zmieszaną z amoniakiem lub octem w równych proporcjach.
Meble drewniane - Najpierw myjemy myjką ciśnieniowa lub wodą z płynem do drewna (np. Sidolux). Gdy wyschną, wcieramy w nie olej do drewna twardego. Nanosimy preparat kilkakrotnie, w odstępach 30-minutowych. Po ostatnim olejowaniu, po 30 minutach, usuwamy nadmiar oleju.
Jeżeli na mebalch są ciemne plamy to mamy do czynienia pleśniami i grzybami. Przecieramy takie plamy wodą z Domestosem lub Cloroxem (nakrętka na 1/2 l). Jeżeli to nie pomoże trzeba plamę przetrzeć papierem ściernym a potem zakonserwować.
Meble wiklinowe - myjemy wodą z solą a następnie nacieramy preparatem Pronto do mebli.
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
OGRODOWE ZMARZLAKI
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o
ogrodowych zmarzlakach...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...
MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o
miejscu do siedzenia w ogrodzie...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...