ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

WRZESIEŃ W OGRODZIE

Na wrzesień przypada koniec lata i początek jesieni. Jest to okres wzmożonych prac w ogrodzie - nie dość, że na ten miesiąc przypada okres największych zbiorów warzyw i owoców to jest to też najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Do tego dochodzą zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe.
W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, babiego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas spędzony na ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.

wrzesień w ogrodzie, wrześniowe kwiaty, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, rozmnażanie roślin we wrześniu, dzielenie bylin, sadzonkowanie krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu wrześniu, wrześniowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Pogodny koniec lata i początek jesieni.
wrzesień w ogrodzie, wrześniowe kwiaty, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, jesienne aranżacje w ogrodzie, ogrodnik
Wrześniowa dekracja ze złocieni i wrzosu. Kosz spełnia rolę dekoracyjnej osłony.


Wrzesień to również okres wielu wystaw i targów ogrodniczych, które są doskonałą okazją do podpatrzenia nowych trendów w ogrodnictwie, poznania nowych odmian roślin oraz zrobienia ciekawych zakupów.

Jest wiele prac ogrodowych, które najlepiej przeprowadzć we wrześniu:

Sadzenie :We wrześniu jest najlepsza pora aby zadbać o wygląd naszego ogrodu na wiosnę; najpiękniejsze wiosenne kwiaty to rośliny cebulowe - przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice cesarskie, szachownice kostkowate no i oczywiście tulipany - i należy je sadzić właśnie teraz. Na przełomie sierpnia i września wysadzamy bulwy lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika. Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej. Jeśli chodzi o czas sadzenia to należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną tzn. przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu można cebulki podlewać a po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Niektóre gatunki roślin cebulowych, takie jak cebulice, śnieżniki lub szafirki po paru latach rozrastają się i tworzą piękne kwitnące grupy. Inne takie jak tulipany lub lilie azjatyckie nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 3 lata bo zbyt się zagęszczą i zdrobnieją.
Początek miesiąca to odpowiedni czas na wykopanie i posadzenie na nowo cebul lilii .
Przesadzmy również z rozsadnika na miejsca stałe rośliny dwuletnie takie jak malwy, dzwonki ogrodowe, bratki, niezapominajki, goździków brodatych, stokrotki czy naparstnice.
Warto również pomyśleć o smacznych owocach truskawki i poziomki - we wrześniu można je jeszcze zasadzić, powinny mieć wystarczajaco dużo czasu aby się dobrze ukorzenić.
We wrześniu sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy zarówno produkowane w pojemnikach jak i z odsłoniętym korzeniem. Jest ot też dobra pora na zakładanie wrzosowiska a na efekty tej pracy można podziwiać od razu.
Na początku miesiąca przygotowujemy stanowisko i glebą przeznaczona pod uprawe roślin jagodowych, rododendronów i na wrzosowsko. Potrzebujemy do tego kwaśnej gleby - jeżeli takiej nie ma w ogrodzie trzeba trochę nad nią popracować.


wrzesień w ogrodzie, wystawy ogrodnicze, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, rozmnażanie roślin we wrześniu, dzielenie bylin, sadzonkowanie krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu wrześniu, wrześniowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Powoli zbliża się jesień...
wrzesień w ogrodzie, wystawy ogrodnicze, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, rozmnażanie roślin we wrześniu, dzielenie bylin, sadzonkowanie krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu wrześniu, wrześniowy ogród
Jesienna kompozycja - patison plus jesienne kwiaty i dodatki w odcieniach różu. Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo.


Rozmnażanie roślin : rozmnażamy przez podział i sadzimy na nowo wiele bylin - przede wszystkim te, które kwitły wiosną i latem oraz trawy ozdobne. Wrzesień to doskonała pora na dzielenie i przesadzanie bylin takich bylin jak na przykład fiołków wonnych i fiołków motylkowatych, smagliczek skalnych, żagwinu, omiegów kaukaskich,floksów szydlastych, ubiorków wiecznie zielonych, rogownicy, karmnika ościstego, dąbrówki rozłogowej, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki.
Z roślin użytkowych rozmnażamy w ten sposób rabarbar, lubczyk i cząber.
Pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych np. bukszpanu, berberysów czy szczodrzeńca. Można też przygotować sadzonki pędowe bluszczu pospolitego, barwinka, rozchodników.
Z roślin użytkowych możemy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe agrest i porzeczki - w tym miesiącu najlepiej się przyjmują.
Więcej informacji na stronie rozmnażanie roślin.

Zbiory : na wrzesień przypada okres dojrzewania wielu odmian gruszek, jabłek i śliwek. Zbieramy również orzechy laskowe oraz warzywa korzeniowe takie jak ziemniaki, cebula, buraki, marchew, pietruszka czy seler.
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

Siewy : niektóre kwiaty wysiewa się we wrześniu, przede wszystkim maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki. Wysiewa się też jesienią rośliny na zielone nawozy oraz zioła do doniczek (np.pietruszkę) na zimową zieleninę. W pierwszej dekadzie września wysiewamy szpinak przeznaczony do przezimowania w gruncie. Z krzewów w tym czasie wysiewa się nasiona rokitnika pospolitego, które powinny wykiełkować w ciągu 4 tygodni.

Zabiegi pielegnacyjne : przygotowujemy glebę pod wiosenne nasadznia, porządkujemy ogród, regularnie zgrabiamy pierwsze opadłe liście, obficie podlewamy drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem. Drzewa i krzewy, którym dostarczymy w tym okresie sporej ilości wody lepiej przetrwają okres zimowy. Najlepiej przeprowadzić nawadnianie na początku miesiąca września.
Przewracamy kompost nagromadzony przez okres wiosny i lata.
Jesienią warto przekopać ziemię - w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby.

Trawnik : Wstrzymujemy nawożenie trawnika ale nadal go kosimy. Uzupełniamy po lecie ubytki w murawie dosiewając nasiona traw.

Oczko wodne : Oczyszczamy wdę w zbiornikach z opadających liści. Trzeba to robić regularnie aby gnijące resztki nie zanieczyszczały wody i nie zabierały tlenu rybom.

wrzesień w ogrodzie, wystawy ogrodnicze, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, rozmnażanie roślin we wrześniu, dzielenie bylin, sadzonkowanie krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu wrześniu, wrześniowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Wrzesień to miesiąc wielu wystaw o tematyce ogrodniczej.
wrzesień w ogrodzie, wrześniowe kwiaty, zabiegi przeprowadzane ww wrześniu, rozmnażanie roślin we wrześniu, dzielenie bylin, sadzonkowanie krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu wrześniu, wrześniowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Bujne kwiaty w żółtej tonacji - rudbekie i nawłocie na tle wysokich traw ozdobnych i iglaków.


Kwiaty kwitnące we wrześniu : astry chińskie, aksamitki, rozchodniki okazałe, begonie, cynie, dalie, gazanie, jeżówka purpurowa, języczki pomarańczowe, kanny, nachyłki, nasturcje, niecierpki, onętki, portulaki, rudbekie, nawłoć, złocienie, tytoń oskrzydlony, pelargonie, szarłaty, żeniszki, maczki kalifornijskie, ślazówki, ubiorki baldaszkowate, lwie paszcze, dzielżany, pysznogłówki, rudbekie, kanna (paciorecznik), żółwik ukośny, tygrysówka pawia oraz acidantera dwubarwna.
Na balkonach kwitną lobelie, werbeny, petunie, calibrachoa Million Bells, bakopa, pelargonie, begonie zwisające, sunadaville.

Krzewy kwitnące we wrześniu : przede wszystkim wrzosy oraz róże, hortensje bukietowe, budleja Davida, hibiskusy oraz zimujace w pomieszczeniach kufliki, oleandry, fuksje.
We wrześniu bardzo efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego i rokitnika pospolitego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Owocują również krzewa i krzewy głogu oraz czarnego bzu.

Pnącza kwitnące we wrześniu : Niektóre odmiany clematisów, fasola ozdobna, milin amerykański, tunbergie, rdest Auberta, wilce.

ZOBACZ TAKŻE:
Ogrodowe zmarzlak - rośliny, które zimy nie przetrzymją...



KTÓRE LIŚCIE NADAJĄ SIĘ NA KOMPOST?

Do kompostowania nadają się liście drzew owocowych ziarnkowych i pestkowych, liście jarzębiny, jesionu, klonu, leszczyny, lipy, olszy, i wierzby. Można też skompostować liście buku a powstały z nich kompost będzie bogaty w wapń. Liście dębu nadają się do przygotowania podłoża torfowiskowego a kompost z liści brzozy ma działanie lecznicze.
Nie nadają się na kompost: liście kasztanowca, orzecha włoskiego, topoli, platanu oraz igły świerka.

Więcej o nawożeniu roślin...


rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na jesieńROŚLINY DO JESIENNEGO OGRODU
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.
więcej na temat roślin do jesiennego ogrodu...


Kalendarz księżycowy na miesiąc wrzesień 2023:

Zbiory owoców, warzyw i ziół - na koniec lata przypada zbiór wielu owoców, warzyw i ziół. Rośliny liściowe i owoce najlepiej zbierać w okresie przybywania księżyca - od 16 do 28 września . Dość dobry okres jest też od 1 do 6 września. Rośliny korzeniowe najlepiej zbierać właśnie w tym terminie. Jeżeli jednak zbiory są przeznaczone do dłuższego przechowywania to lepszy jest termin od 8 do 14 września. Rośliny korzeniowe zbierane w tym terminie lepiej się przechowują i są bardziej wartościowe.
Sadzenie i przesadzanie roślin - wrzesień to obok pażdziernika najlepszy miesiąc na sadzenie drzew i krzewów, rozmnażanie i przesadzanie wielu bylin oraz wysadzanie na miejsca stałe roślin dwuletnich. Dobry termin do sadzenia przypada od 16 do 28 września. Sadzimy niezapominajki, chabry, orliki, naparstnice oraz gożdziki brodate. Jest to też bardzo dobry termin aby posadzić wrzosy i powojniki oraz przesadzić byliny. Warto posadzić również w tym terminie drzewka owocowe, krzewy jagodowe oraz poziomki i truskawki. Wysadzamy również jesienne cebulki kwiatowe. Unikać prac związanych z sadzeniem przed nowiem czyli od 8 do 14 września.
Siewy warzyw i roślin ozdobnych - we wrześniu nie wysiewa się zbyt wielu roślin ozdobnych i użytkowych. Do nielicznych należą na przykład takie kwiaty jak maczek kalifornijski, chaber-bławatek, ostróżka letnia, lawenda czy mak lekarski. Z roślin użytkowych wysiewamy roszponkę, koper, szpinak, tymianek, trybulę. Wysiewa się też jesienią rośliny na zielone nawozy oraz zioła do doniczek na zimową zieleninę. Dobry termin na siewy przypada od 16 do 21 września. Unikać siewu przed nowiem czyli od 8 do 14 września.
Prace porządkowe i pielegnacyjne - jesienne prace porządkowe i pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać od 1 do 14 września. Szczególnie korzystny termin przypada okres od 8 do 14 września. W tym czasie warto usunąć porażone liście, resztki owoców oraz mumie aby ograniczyć rozwój chorób. Tego materiału nie przeznaczamy na kompost. Porządkujemy i odchwaszczamy ogród, spulchniamy wierzchnią warstwę gleby. Przygotowujemy również glebę pod nowe nasadzenia zasilając ją kompostem i nawozami fosforowo-potasowymi. Rozkładamy również kompost , obornik i korę pod drzewa i krzewy owocowe. Przeprowadzamy cięcia drzew i krzewów owocowych.
Prace w pasiekach - wykonujemy od od 1 do 14 września, ale najlepszy jest termin od 8 do 14 września.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

PAŹDZIERNIK W OGRODZIE

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październiku

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

JESIENNE ARANŻACJE

jesień  w ogrodzie jesienne dekoracje

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej o jesiennych dekoracjach w domu i ogrodzie...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


OGNIK SZKARŁATNY

krzewy iściaste ognik szkarłatny
Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Więcej informacji o ognikach szkarłatnych...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

Z OGRODU DO KUCHNI

ogrodnik -  z ogrodu do kuchni, przepisy
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o przepisach...

GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE

gleba KWAŚNA a w ogrodzie

Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach: Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.

więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...



TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Ogrody, zakładanie wrzosowiska, wrzosowisko
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

GALERIA DALII
galeria dalii dalie w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny długo kwitnące
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieski
więcej zdjęć dalii ...

HORTENSJE, WODNE KRZEWY
Ogrody, zdjęcia hortensji, hortensje w ogrodzie, pielęgnacja hotrensji
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty, które pojawiają się w drugiej połowie lata. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
więcej na temat hortensji...

WRZOS

krzew wrzos
Barwne, drobne kwiaty o rurkowatej koronie, zebrane w wielokwiatowe, szczytowe grona. Barwa kwiatów może być fioletowa, fioletoworóżowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona, purpurowoczerwona lub biała. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne. Pędy wrzosów są rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście są drobne, igiełkowe i nastroszone.
Więcej informacji...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...

DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook