Wiśnia pospolita , Prunus cerasus - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Do 5 m.
Pożytek z rośliny: Smaczne owoce pestkowe, kuliste - czerwone, czerwonoczarne lub żółte, kwaśne lub słodkie. Owoce wiśni to skarbnica witamin, minerałów, przeciwutleniaczy.
Opis rośliny: Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach.
Ciekawe odmiany :
Wiśnia Łutówka - Drzewo rośnie średnio silnie i tworzy luźną, kulistą koronę. Jest wytrzymałe na mróz, ale wrażliwe na choroby grzybowe. Bardzo wcześnie, pod koniec lipca, wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie i regularnie, ale tylko w sadach chronionych. Rodzi duże, kuliste, ciemnoczerwone owoce o soczystym, kwaśnym, nieco cierpkim, ale smacznym miąższu. Jest czołową odmianą sadów towarowych.
Wiśnia Northstar - Drzewo rośnie raczej słabo i tworzy kulistą koronę. Jest wytrzymałe na mróz i odporne na choroby. W okres owocowania wchodzi wcześnie, na początku lipca, plonujac obficie. Rodzi średniej wielkości, kuliste owoce z soczystym, słodkokwaskowatym, silnie barwiącym i smacznym miąższem. Jest to odmiana polecana na działki.
Wiśnia Debreceni Botermo - Drzewo rośnie silnie, tworząc wyniosłą, mocno ulistnioną koronę. Jest średnio wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Plonuje regularnie i obficie na początku lipca. Daje duże, średnio twarde owoce (średnica: 22-24 mm), czerwone, o barwiącym soku. Jest samopłodna.
Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Kwiaty zapylane są przez pszczoły.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, znacznie wytrzymalsza na mrozy i choroby niż czereśnia. Również wymagania w stosunku do gleby są niewielkie. Nie wymaga formowania. W okres owocowania wiśnie wchodzą dość wcześnie. Owocują corocznie obficie (zależy to też od odmiany). Żyją około 30 lat.
Czasem bywają atakowane przez choroby.
Gleba: Rośnie i owocuje dobrze nawet na glebach piaszczystych ale jak inne drzewa pestkowe potrzebuje wapnia w glebie.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. W cieniu owoce będą mniejsze i bardziej kwaśne.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Wiśnia jest drzewem dość rozpowszechnionym w naszym kraju. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach (dżemach, sokach, kompotach, nalewkach czy deserach). Owoce dojrzewają w zależności od odmiany od lipca do września.
Ciekawostki: Pierwsze wzmianki o wiśniach pochodzą sprzed 2500 lat. W Europie pierwsi zaczęli je uprawiać starożytni Grecy a po nich Rzymianie.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ogród użytkowy, choroby drzew pestkowych, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na gleby wapienne.
Wiśnia pospolita - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
WIŚNIA PIŁKOWANA
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...
MALINY
Owoce w formie aromatycznych i smacznych jagód. Czas owocowania wynosi 4-6 tygodni ale są też odmiany powtarzające, które owocują do końca okresu wegetacyjnego. Krzew o ciernistych pędach. Owoce maliny mają najczęściej kolor czerwony. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory.
Maliny to też bardzo stary lek stosowany przy przeziębieniach - stosuje się je w chorobach bakteryjnych i wirusowych.
Więcej informacji o malinach...
PORZECZKA CZARNA
Charakterystyczne w smaku, soczyste owoce jagodowe, czarne, zebrane w grona. Mogą być spożywane na surowo (coś dla koneserów specyficznych smaków ;) lub w postaci przetworów (smakuja znacznie lepiej). Owoce porzeczki czarnej zawierają ogromne bogactwo witamin (więcej niż inne porzeczki) przede wszystkim witamię C i PP.
Więcej informacji o porzeczkach czarnych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WIŚNIA RÓŻOWA
Niewielkie drzewo tworzące szeroką, bardzo gęstą koronę. Gęsto pokrywające drzewo kwiaty, kwitnące jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyńcze lub podwójne, białoróżowe, delikatnie pachnące z nutą migdałową. Nie zawiązuje owoców. Kwitnie od połowy kwietnia do maja.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
PIGWOWCE
Największą ozdobą pigwowców są efektowne kwiaty, podobne w budowie do kwiatów jabłoni ale o ognistych barwach. Najcześciej kwiaty mają rożne odcienie czerwieni lub są pomarańczowe, rzadziej blado koralowe, żółte lub białe.
Roślina wydaje owoce o cytrynowożółtej barwie przypominające niewielkie jabłka. Są bardzo twarde i kawaskowate i pachnące.
Więcej informacji o pigwowcach...
SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, łatwiej się przyjmują, a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Więcej o sadzeniu drzew i krzewow owocowych...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
CHOROBY DRZEW PESTKOWYCH
Na drzewach pestkowych, czyli wiśniach, czereśniach, śliwach, brzoskwiniach czy morelach dość często pojawiają się choroby. W efekcie zamaist smacznych owoców mamy porażone drzewko, które bynajmniej nie jest ozdobą ogrod. Drzewa pestkowe mogą zapadać na takie choroby jak zamieranie pędów drzew pestkowych - brunatna zgnilizna, dziurkowatość liści drzew pestkowych, torbiel śliw.
Więcej informacji o chorobach drzew pestkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...