ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Wilczomlecz lśniący , Euphorbia millii - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Wilczomlecz lśniący, Euphorbia millii, Crown-of-thorns or Christ Plant, uprawa wilczomlecza lśniącego

Wilczomlecz lśniący Odsłon : 52841 wstecz
Typ_rośliny__________________
Sukulent

Wysokość: W naturze krzew może osiągać do 180 cm, w uprawie doniczkowej wzrost regulowany jest przez cięcie.
Ozdoba rośliny: Pomarańczowoczerwone przykwiatki. Kwiaty na długich szypułkach, są drobne, małe. Przykwiatki mogą być też czerwone, różowawe, białe lub żółte.
Liście lancetowate, koloru żywo zielonego.
Wilczomlecz lśniący jest sukulentem pędowym - tworzy kanciste, mięsiste, rozgałęzione pędy pokryte ostrymi kolcami.
Pora kwitnienia: Wilczomlecz lśniący jest rośliną dnia krótkiego kwitnie od końca jesieni do początku wiosny.
Uprawa: Nie jest to roślina zbyt trudna w uprawie ale pewne warunki trzeba jej jednak zapewnić. Lubi miejsca suche, ciepłe i słoneczne. Ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury - optymalna wynosi 16-18 st.C. a w okresie wybarwiania przykwiatków 15 st.C. Dobrze znosi suche powietrze. Podlewamy go umiarkowanie, zimą tylko tyle, aby ziemia w doniczce nie przeschła całkowicie. Roślina nie znosi nadmiernej wilgotności podłoża i powietrza.
Rozmnażanie z sadzonek zielnych pobieranych w kwietniu-maju lub zdrewniałych pobieranych po okresie kwitnienia. Sadzonki należy wypłukać z soku mlecznego przez zanurzenie w ciepłej wodzie.
Uwaga ! biały sok jak i cała roślina jest trujący. Zabiegi najlepiej wykonywać w rękawiczkach, chronić nos, usta i oczy przed kontaktem z sokiem rośliny.
Wilczomlecze lśniące przesadzamy co 2-3 lata.
W okresie letnim można wystawić roślinę do ogrodu w zaciszne, ale słoneczne miejsce.
Podłoże: Ziemia inspektowa lub liściowa z dodatkiem torfu wysokiego, przepuszcalna, próchnicza. Odczyn pH 6,0-6,5.
Dokarmianie: W okresie pełnej wegetacji wilczomlecz można dokarmiać co 10-14 dni roztworem nawozu wieloskładnikowego lub nawozu do kaktusów i sukulentów.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa. Jako sukulent lubiący ciepłą i suchą atmosferę doskonale nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Nie przeszkadza mu ciepłe powietrze, może rosnąć na parapecie, pod którym umieszczony jest kaloryfer.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Madagaskaru. Ze względu na duże, ostre kolce bywa nazywana koroną cierniową.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, wilczomlecz nadobny, wilczomlecz złocisty.

Więcej roślin doniczkowych...

Ciekawe drzewa do ogrodów...

Więcej porad ogrodnika amatora...



Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

MOWA KWIATÓW

mowa kwiatów, symbolika kwiatóws, co oznaczają, ogrodnik-amator kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o mowie kwiatów...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook