Wilczomlecz lśniący , Euphorbia millii - opis rośliny, uprawa
Wilczomlecz lśniący Odsłon : 52841 wstecz
Sukulent
Wysokość: W naturze krzew może osiągać do 180 cm, w uprawie doniczkowej wzrost regulowany jest przez cięcie.
Ozdoba rośliny: Pomarańczowoczerwone przykwiatki. Kwiaty na długich szypułkach, są drobne, małe. Przykwiatki mogą być też czerwone, różowawe, białe lub żółte.
Liście lancetowate, koloru żywo zielonego.
Wilczomlecz lśniący jest sukulentem pędowym - tworzy kanciste, mięsiste, rozgałęzione pędy pokryte ostrymi kolcami.
Pora kwitnienia: Wilczomlecz lśniący jest rośliną dnia krótkiego kwitnie od końca jesieni do początku wiosny.
Uprawa: Nie jest to roślina zbyt trudna w uprawie ale pewne warunki trzeba jej jednak zapewnić. Lubi miejsca suche, ciepłe i słoneczne. Ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury - optymalna wynosi 16-18 st.C. a w okresie wybarwiania przykwiatków 15 st.C. Dobrze znosi suche powietrze. Podlewamy go umiarkowanie, zimą tylko tyle, aby ziemia w doniczce nie przeschła całkowicie. Roślina nie znosi nadmiernej wilgotności podłoża i powietrza.
Rozmnażanie z sadzonek zielnych pobieranych w kwietniu-maju lub zdrewniałych pobieranych po okresie kwitnienia. Sadzonki należy wypłukać z soku mlecznego przez zanurzenie w ciepłej wodzie.
Uwaga ! biały sok jak i cała roślina jest trujący. Zabiegi najlepiej wykonywać w rękawiczkach, chronić nos, usta i oczy przed kontaktem z sokiem rośliny.
Wilczomlecze lśniące przesadzamy co 2-3 lata.
W okresie letnim można wystawić roślinę do ogrodu w zaciszne, ale słoneczne miejsce.
Podłoże: Ziemia inspektowa lub liściowa z dodatkiem torfu wysokiego, przepuszcalna, próchnicza. Odczyn pH 6,0-6,5.
Dokarmianie: W okresie pełnej wegetacji wilczomlecz można dokarmiać co 10-14 dni roztworem nawozu wieloskładnikowego lub nawozu do kaktusów i sukulentów.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa. Jako sukulent lubiący ciepłą i suchą atmosferę doskonale nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Nie przeszkadza mu ciepłe powietrze, może rosnąć na parapecie, pod którym umieszczony jest kaloryfer.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Madagaskaru. Ze względu na duże, ostre kolce bywa nazywana koroną cierniową.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, wilczomlecz nadobny, wilczomlecz złocisty.
Wilczomlecz lśniący - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...