Wierzba japońska (całolistna) Hakuro Nishiki , Salix integra Hakuro Nishiki - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: W formie piennej, na paliku wysokość wynosi od 1,20 do 1,50 m.
Ozdoba rośliny: Białoróżowo-zielone liście. W lecie zmieniają barwę na biało-zielone. Najciekawesze pod względem kolorystycznym są młode pędy.
Kwiatostany w formie srebrzystych, pomarańczowych lub czerwonych kotków o długości 2-3cm.
Pora kwitnienia: Przełom marca i kwietnia.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie choć trochę wrażliwa na bardzo surowe zimy.
Zabiegi pielęgnacyjne to przede wszystkim dość obfite podlewanie oraz zraszanie liści.
Wierzba Hakuro Nishiki wymaga też regularnego cięcia: powinna być cięta 2 razy w roku. Zabieg ten prowadzi do zagęszczenia, pozwala zachować kulisty kształt rośliny a liście na nowo wypuszczonych pędach będą lepiej wybarwione. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną po przekwitnięciu a drugie jesienią we wrześniu/październiku.
Nawożenie kompostem lub Azofoską przeprowadza się na wiosnę.
Gleba: Może rosnąć w prawie każdej glebie choć najbardziej lubi gleby wilgotne. Nie znosi suszy.
Stanowisko: Jasne i słoneczne.
Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, może być sadzona w niewielkich ogrodach lub na tarasach czy balkonach, uprawiana w pojemnikach. Dobrze też wygląda jako centralny punkt rabaty z niskimi kwiatami lub na otwartym terenie czy na tle ciemnozielonych roślin. Ciekawie wygląda sadzona w poliżu zbiorników wodnych czy ogródka skalnego.
Ciekawostki: W warunkach naturalnych roślina tworzy formy krzaczaste lub płożące.
Tematy pokrewne: Drzewa do ogrodu, rośliny o ozdobnych liściach, cięcie drzew i krzewów, drzewa do małego ogrodu, rośliny do wiosennego ogrodu, drzewa na każdą glebę, galeria drzew.
Wierzba japońska (całolistna) Hakuro Nishiki - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
KLON JESIONOLISTNY
. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu.
Więcej informacji o klonach jesionolistnych...
KLON JAPOŃSKI
Dekoracyjne są przede wszystkim delikatne, powcinane, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor karminowoczerwony, lub pomarańczowoczerwony. Intensywność przebarwienia klonów japońskich jesienią jest niezwykła. Pokrój rośliny dekoracyjny, silnie rozgałęziony o delikatnych pędach.
Więcej informacji o klonach japońskich...
WIERZBA MANDŻURSKA
Przede wszystkim charakterystyczne są gałęzie, spiralnie poskręcane w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym.
Liście żywozielone, podłużne, lekko poskręcane.
Więcej informacji o wierzbie mandżurskiej...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
JUDASZOWIEC
Dużą ozdobą są drobne, dzwonkowate, zebrane w pęczki różowo-fioletowe kwiaty. Wyrastają one bezpośrednio ze starszych gałęzi, konarów a nawet pnia głównego. Ukazują się wiosną, przed rozwinieńciem liści. Liście w kształcie serca, jesienią wybarwiają się na żółto.
Więcej informacji o judaszowcach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...