ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Cebulki Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Style ogrodowe Fb

TULIPAN (Tulipa) - odmiany, uprawa i zastosowanie

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi.
Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina.

tulipany, ogrodnik-amator, rośliny cebulowe, pola tulipanów

Pola tkwitnących tulipanów w ogrodzie botanicznym

W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. W drugiej połowie maja zakwitają tzw. tulipany Rembrandta, tulipany papuzie i peoniowe. Pod koniec maja kwitną tulipany z grupy Virdoflora. Tak więc przy odrobinie wiedzy można się cieszyć nimi przez większą część wiosny.

Opis rośliny

Roślina cebulowa wypuszczająca pęd kwiatowy, na szczycie którego osadzony jest najczęściej jeden kwiat. Czasem pęd u góry się rozgałęzia i wyrasta z niego kilka kwiatów. I właśnie te kwiaty stanowią o wartości dekracyjnej rośliny - mogą mieć różne kształty i kolory ale dla porządku należy podać że okwiat składa się z trzech zewnętrznych i trzech wewnętrznych listków okwiatu. Na pędzie odsadzone są 3-5 liście, kształtu najczęściej eilptycznego, pokryte woskowym nalotem. Ciekawe w kształcie są tulipany liliokształtne o płatkach u nasady pękatych, potem zwężonych a na końcach lekko rozchylonych i zaostrzonych. Inne są kwiaty tulipanów papuzich; ogromne o fantazyjnie postrzępionych płatkach, które w miarę rozkwitania szeroko się rozchylają. Z kolei tulipany Rembrandta maja płatki pokryte smugami w kontrastowych barwach. Ciekawa jest geneza ich powstania - odmiany te wytworzyły się przez zarażenie wirusem. Obecnie tulipany Rembrandta są dostępne jako bezwirusowe i stabilne. Z kolei tulipany fryzowane cechują płatki o postrzępionych brzegach.
Gama kolorów, w których kwitną tulipany jest szeroka - od śnieżno białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych, fioletowych. Nie ma tylko tulipanów w kolorze czysto niebieskim.


Tulipany botaniczne są mniejsze od odmian ogrodowych i z reguły łatwiejsze w uprawie. . Jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotność gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne. Najpopularniesze tulipany botaniczne to : tulipany Kaufmanna, tulipany Greiga, tulipany Tarda, tulipany dzikie, tulipany Auchera (tulipan mały), tulipany Bakera, tulipany Klusjusza. Do tulipanów botanicznych zalicza się też tulipany Fostera, ale te które są dziś uprawiane w ogrodach są krzyżowkami uzyskanymi w wyniku hodowli. Więcej o tulipanch botanicznych...

Uprawa

Wiekszość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów.
Wszystkie tulipany sadzi się w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić np. kompostem i spulchniać. Po posadzeniu obficie podlać.




Najbardziej odpowiada im gleba zasobna w próchnicę, głęboko spulchniona i wilgotna o odczynie obojętnym. Wiekszość odmian znosi lekkie zacienienie ale dzikie tulipany sadzi się na stanowiskach słonecznych.
Na zimę cebule lepiej przykryć śćiółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną.
Tulipany na rabatach mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata. Wykopuje się je gdy liście pożółkną i zaczną zasychać, czyli na przełomie czerwca i lipca. Pozbawione liści cebulki suszy się rozkładając je w w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu (ale nie na słońcu!). Wysuszone przechowuje się w suchym pomieszczeniu najlepiej w temp. około 20 st.C.
Jeżeli chodzi o choroby tulipanów, to najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej. Porażone rosliny wykopać z cebulkami i spalić. Przy deszczowej pogodzie tulipany mogą zostać zaatakowane przez grzyby Botrytis powodujące powstawanie szrobiałych plam i pleśniowego nalotu na liściach. Zapobiega się tej chorobie przez zaprawianie cebulek odpowiednim fungicydem a porażone rośliny najlepiej usunąć.

Rozmnażanie

Tulipany rozmnaża się z cebulek przybyszowych.

Zastosowanie

Można je uprawiać na odrębnej rabacie - tak uprawia się tulipany przeznaczone na kwiat cięty. Po przekwitnięciu i uszchnięciu pozostaje puste miejsce, które trzeba jakoś zagospodarować. Można też mieć wątpliwości co do uroku takiej rabatki, nawet w rozkwicie. Znacznie lepiej komponują się na mieszanej rabacie bylinowej, gdzie sadzimy je w małych grupach po 10-15 cebulek. Jeżeli mamy wydzieloną część ogrodu, w której posadziliśmy roslinność stepową to tam też tulipany będą dobrze się czuły i wyglądały. Niewielkie dzikie tulipany sadzi się z przodu ogródka skalnego.
Tulipany wielkokwiatowe wykorzystuje się na kwiat cięty i do pędzenia. Najdłużej w wazonie wytrzymują tulipany liliokształtne nie zmieniając przy tym kształtu. Kwiaty przeznaczone na bukiety ścina się rano, najwyżej z jednym lisciem przy łodydze, wybierając egzemplarze półotwarte.

tulipany, ogrodnik-amator, rośliny cebulowe, pola tulipanów

Tulipany w trawie przy Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej

Ciekawostki

Cebulki tulipanów sprowadzono do Europy z ogrodów perskich i tureckich. W XVI wieku były tak cenne dla Holendrów, że ich wartość dorównywała wartości złota.
Obecnie największym eksporterem tulipanów na świecie jest Holandia, gdzie na wiosnę rozkwitają gigantyczne tulipanowe pola. Holandia produkuje ponad 4 mld tulipanów rocznie. Głownymi odbioracmi są kraje europejskie (ponad 630 mln kwiatów), Japonia (około 180 mln) i Stany Zjednoczone (około 140 mln kwiatów rocznie).

Sporą kolekcję tulipanów można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - każdego roku wiosną zakwita tam około 50 tysięcy tuliapnów.



ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


TULIPANY BOTANICZNE

ogrodnik -  tulipany botaniczne, odmiany tulipanów botanicznych
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku. Tulipany botaniczne najlepiej wygladąją posadzone w większej grupie. Zaletą tulpanów botanicznych jest ich odporność na choroby i niekorzystne warunki meteorologiczne. Więcej w artykule: TULIPANY BOTANICZNE .

KWIATY CIĘTE

ogrodnik - kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o kwiatach ciętych...

MAGNOLIE

drzewa liściaste magnolie
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...

HIACYNT

Ogrody, zdjęcia hiacyntów, hiacynty  w ogrodzie, hiacynt
Efektowne kwiaty osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie. Kolory kwiatów od ciemnoniebieskiego i fioletowego, poprzez różowy, lila, pomarańczowy, żółty aż do kremowego i białego. Kwitnie od drugiej połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o hiacyntach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

SZACHOWNICA CESARSKA

cebulki kwiatowe szachownica cesarska
Szachownica cesarska zwana też cesarska korona wydaje jedną łodygę, której wierzchołek zwieńczony jest pękiem liści i okółkiem zwisających, dzwonkowatych kwiatów. Występują kwiaty żółte w różnych odcieniach, pomarańczowe i czerwone. Pęd rośliny jest prosty, gruby i mięsisty, liście równowąskie, od dołu szerokie, zebrane w rozetę, w górę coraz węższe, osadzone do 2/3 łodygi, po czym pojawiają sie na wierzchołku w formie pióropusza.
Więcej informacji...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...


Budowa i remont domu na Ceneo
ceneo.pl #materiałreklamowy


WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook

Polityka prywatności