ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Cebulki Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Style ogrodowe Fb

Tulipan turkiestański , Tulipa turkestanica - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Tulipan turkiestański, Tulipa turkestanica, uprawa tulipanów turkiestańskich,  tulipany botaniczne, kwiaty wieloletnie, rośliny cebulowe, rośliny bulwiaste

Tulipan turkiestański Odsłon : 98186 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie

Wysokość: Od 25 do 30 cm osiąga roślina kwitnąca.
Ozdoba rośliny: Gwiaździste, białe kwiaty o średnicy od 3 do 5 cm, złożne z 6 płatków. Płatki kielicha są białe, trójkątne, wydłużone, z żółtą plamą w środku. Na zewnątrz płatki mają zielono-czerwonawe smugi. Na jednym pędzie kwiatowym roślina może wytworzyć do 12 kwiatów. Podczas złej pogody kwiaty zamykają się. Liście szarozielone, wąskie.
Pora kwitnienia: Wiosna, kwiecień - maj.
Uprawa: Tulipan botaniczny dość łatwy w uprawie, choć jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotność gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne. Najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej.
Cebulki sadzimy jesienią , w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od września do listopada. Głębokość sadzenia - 2-3 wysokości cebulki, czyli około 7 cm ponieważ cebulki tego tulipana są dość drobne. Po posadzeniu obficie podlać. Posadzić najlepiej w takim miejscu, gdzie w poprzednim roku nie rosły tulipany. Rozmnażanie z cebulek przybyszowych ale trzeba pamietać, że tulipany botaniczne wytwarzają ich mniej niż odmiany szalchetne.
Nie wymagają wykopywania i mogą pozostać przez wiele lat na tym samym stanowisku, ale aby utrzymać efektowne kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem albo porcją nawozu wieloskładnikowego. Można użyć wolno działającego nawozu takiego jak mączka kostna, co poprawi kwitnienie tulipanów.
Przekwitłe pozostałości kwiatostanów usunąć co pozytywnie wpłynie na kondycję cebulek. Liście usuwamy dopiero gdy całkowicie zaschną.
Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe.
Gleba: Każdy rodzaj gleby , pod warunkiem że jest dostatecznie zdrenowana. Najbardziej odpowiada im gleba zasobna w próchnicę, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym albo lekko zasadowym przepuszczalna, niezbyt sucha.
Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, chociaż kwiaty utrzymują się dłużej w częściowo zacienionym miejscu.
Zastosowanie:Warto posadzić te wdzięczne tulipany w widocznych miejscach ogrodu, na brzegach kwietników, wokół drzew i krzewów. Nadają się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych . Najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadają się także do uprawy w pojemnikach - na balkony i tarasy.
Ciekawostki: Tulipan ten pochodzi z rejonów Azji centralnej - Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Xinjiang. Po raz pierwszy został opisany przez Eduarda Augusta von Regela w 1873 roku jako odmiana T. sylvestris (tulipan dziki) ale dwa lata później uznano go za gatunek odrębny.

Tematy pokrewne: Tulipany,tulipany botaniczne, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na skalniak.


Tulipan turkiestański - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


INNE CIEKAWE TULIPANY:

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.

Rośliny wieloletnie...

Więcej porad ogrodnika amatora...



ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na wiosneROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.
więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:



WIOSENNE KWIATY CEBULOWE

wiosenne cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
Przez większość sezonu niewidoczne, ukryte w uśpieniu pod ziemą, wiosną dostarczają radości dla oczu i innych zmysłów. Są tym cenniejsze, że podziwamy je od poczatku sezonu, zmęczeni zimą i spragnieni widoku rozkwitającej przyrody. Aby się nimi cieszyć należy być zapobiegliwym i wysadzić cebulki jesienią. Jeżeli o tym zapomnieliśmy a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów czy narcyzów wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi kwiatkami i razem posadzić w większym pojemniku .

Więcej o wiosennych kwiatach cebulowych...

TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

KWIATY CIĘTE

ogrodnik - kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o kwiatach ciętych...

TULIPANY BOTANICZNE

ogrodnik -  tulipany botaniczne, odmiany tulipanów botanicznych
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku. Tulipany botaniczne najlepiej wygladąją posadzone w większej grupie. Zaletą tulpanów botanicznych jest ich odporność na choroby i niekorzystne warunki meteorologiczne. Więcej w artykule: TULIPANY BOTANICZNE .

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook