Tulipan Tarda , Tulipa tarda - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Niewysoka roślina, osiągaja 10-15 cm.
Ozdoba rośliny: Wyrastające z rozetki przyziemnych liści kwiaty. Może ich być od 3 do 8. Kwiaty szcześciopłatkowe w kształcie gwiazdy, pachnące. W środku kielicha mają kolor żółty, brzegi płatków białe. Kwiaty otwierają się szeroko.
Liście wąskie, błyszczące, jasnozielone.
Pora kwitnienia: Wczesna wiosna; marzec-kwiecień.
Uprawa: Tulipan botaniczny dość łatwy w uprawie. Jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotnośc gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne. Najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej.
Cebulki sadzimy jesienią , w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Głębokość sadzenia - 2-3 wysokości cebulki, czyli od 5 do 15 cm. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych ale trzeba pamietać, że tulipany botaniczne wytwarzają ich mniej niż odmiany szalchetne.
Nie wymagają wykopywania i mogą pozostać przez wiele lat na tym samym stanowisku ale aby utrzymać efektowne kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem albo porcją nawozu wieloskładnikowego.
Przekwitłe pozostałości kwiatostanów usunąć co pozytywnie wpłynie na kondycję cebulki. Liście usuwamy dopiero gdzy całkowicie zaschną.
Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe.
Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, niezbyt sucha. Nie lubi gleb nadmiernie mokrych.
Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, osłonietych od wiatru.
Zastosowanie:Nadaje się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych lun na obwódki. Najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - na balkony i tarasy oraz do pędzenia.
Ciekawostki: Tulipany Tarda pochodza z Azji Środkowej. Ich naturalnym środowiskiem są skaliste, subalpejskie łąki.
Roślina jest trująca, może też powodować czasem alergię skórną.
Tematy pokrewne: Tulipany,tulipany botaniczne, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na skalniak.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
Więcej porad ogrodnika amatora...
TULIPANY BOTANICZNE
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku.
Tulipany botaniczne najlepiej wygladąją posadzone w większej grupie.
Zaletą tulpanów botanicznych jest ich odporność na choroby i niekorzystne warunki meteorologiczne. Więcej w artykule: TULIPANY BOTANICZNE .
ROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.
więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
TULIPANY
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
ROŚLINY MIODODAJNE
Coraz mniej pszczół na naszych polach, łakach i w ogrodach. Każdemu, komu leży na sercu dobro pszczół i ludzi przyda się lista roślin miododajnych - od tych największych do najmniejszych, które mogą zagościć nawet na niewielkim skrawku ogródka.
Więcej o
roślinach miododajnych...
KOLORY W OGRODZIE
Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu.Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto poznać parę zasad łączenia poszczególnych kolorów w kompozycji, należy być jednak ostrożnym bowiem nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.
Więcej o
kolorach w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...