ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Cebulki Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Style ogrodowe Fb

Tulipan Darwina łac. Tulipa darwin hybrid - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Tulipan Darwina, Tulipa darwin hybrid, Darwin Hybrid Tulip, uprawa tulipanów grupy Darwina, tulipany darwina kwiaty wieloletnie, Tulipa darwin hybrid rośliny cebulowe

Tulipan Darwina Odsłon : 7405 wsteczTyp_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie

Wysokość: Osiągają wysokość od 50 do 70 cm.
Ozdoba rośliny: Zachwycające duże kwiaty w wielu pięknych, wyrazistych kolorach; czerwonym, żółtym, różowym i kości słoniowej. Spotyka też się odmiany dwubarwne - w paski, smugi lub z wybarwionymi brzegami. Kielichy kwiatów duże, lekko zaokrąglone, sześciopłatkowe. Płatki kwiatów błyszczące. Bardzo często pięknie miodowo pachną.
Kwiaty osadzone są na mocnych łodygach. Liście zielone. Grupa Darwina obejmuje mieszańce pomiedzy tulipanami pojedyńczymi późnymi a Fostera lub innymi tulipanami botanicznymi.
Ciekawe odmiany:
Najbardziej popularną jest odmiana Apeldoorn o czerwonych płatkach z czarnym środkiem, ale jest też wiele innych ciekawych odmian:
Kwiaty białe - Hakuun, Ivory Floradale.
Kwiaty różowe - Apricot Impression (łososioworóżowe), Design Impression (ma dodatkowo liście z żółtą obwódką), Pink Impression, Salmon Impression (łososiowy i brzoskwiniowy róż), Niigata (różowo - fioletowy), Salmon Van Eijk (pastelowy róż).
Kwiaty czerwone - Red Impression, Apeldoorns Elite (czerwone z żółtą obwódką), Parade, Temptation.
Kwiaty fioletowe - Light And Dreamy (lawendowy), Purple Pride.
Kwiaty żółte - Golden Parade, Olimpic Flame, Golden Apeldoorn, Novi Sun.
Kwiaty pomarańczowe - Apricot (morelowy), Blushing Apeldoorn (żółtopomarańczowy), Daydream, Ad Rem.
Pora kwitnienia: Przypada w połowie wiosny.
Uprawa: Tulipany tej grupy są łatwe w uprawie, odporne na chorby i niekorzystne warunki atmosferyczne a ich silne łodygi wytrzymają deszczową i wietrzną pogodę. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych. Jak wszystkie tulipany sadzi się je w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do końca października. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić, kompostem i spulchniać. Tulipany Darwina mogą rosnąć bez przesadzania parę lat w tym samym miejscu. Jeżeli po pewnym czasie widzimy, że kwiaty są drobniejsze a kępy zagęszczone, to jest to sygnał że pora na rozsadzenie cebulek.
Na zimę cebule można przykryć śćiółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną.
Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, próchnicza, głęboko spulchniona i wilgotna.
Stanowisko: Mogą rosnąć na stanowiskach słonecznych lub w półcienu.
Zastosowanie:Do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jako składnik rabat mieszanych, najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Będą mocnym akcentem takiej rabaty. Nadają się też na kwiat cięty.
Ciekawostki: Tulipany Darwina zostały wprowadzone w latach pięćdziesiątych poprzez holenderski program hodowlany.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, Rośliny do wiosennego ogrodu, Kwiaty cięte, Galeria roślin cebulowych i bulwiastych, Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, Tulipany botaniczne.


Tulipan Darwina - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


INNE CIEKAWE TULIPANY:Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.


Rośliny wieloletnie...

Więcej porad ogrodnika amatora...ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na wiosneROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.
więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

WIOSENNE KWIATY CEBULOWE

wiosenne cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste
Przez większość sezonu niewidoczne, ukryte w uśpieniu pod ziemą, wiosną dostarczają radości dla oczu i innych zmysłów. Są tym cenniejsze, że podziwamy je od poczatku sezonu, zmęczeni zimą i spragnieni widoku rozkwitającej przyrody. Aby się nimi cieszyć należy być zapobiegliwym i wysadzić cebulki jesienią. Jeżeli o tym zapomnieliśmy a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów czy narcyzów wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi kwiatkami i razem posadzić w większym pojemniku .

Więcej o wiosennych kwiatach cebulowych...

Galerie ogrodnika amatora:TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki

Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia

Ogród Keukenhof w Lisse szczyci się najwspanialszą ekspozycją roślin cebulowych. Jest jedną z największych atrakcji trystycznych Holandii. Co roku, w sezonie otwarcia który trwa około 2 miesięcy odwiedza go milion turystów z całego świata.
UWAGA !!! W 2024 roku ogród Keukenhof ma być dla zwiedzających otwarty od 21 marca do 12 maja, w godzinach 08:00 - 19:30.
fot. Materiały promocyjne ogrodu - http://www.keukenhof.nl/
Więcej o Ogrodzie Keukenhof w Lisse...

ROŚLINY MIODODAJNE

ogrodnik -  rośliny miododajne, pachnace, ogrody w stylu wiejskim
Coraz mniej pszczół na naszych polach, łakach i w ogrodach. Każdemu, komu leży na sercu dobro pszczół i ludzi przyda się lista roślin miododajnych - od tych największych do najmniejszych, które mogą zagościć nawet na niewielkim skrawku ogródka.
Więcej o roślinach miododajnych...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook