Trzykrotka wirginijska , Tradescantia virginiana - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Od 30 do 120 cm.
Ozdoba rośliny: Trójpłatkowe, fioletowoniebieskie kwiaty, na tle płatków wyrażnie zaznaczone żółte, dość duże pylniki. Kwiaty wyrastają po kilka w kątach górnych liści. Mają szypułki i kielichy kwiatowe pokryte włoskami. Kwiaty trzykrotki wirginijskiej otwierają się wczesnym rankiem a zamykają wczesnym popołudniem w słoneczne dni. Dłużej pozostają otwarte w pochmurne dni lub gdy roślina pozostaje w cieniu. Odmiany ogrodowe mogą mieć kwiaty o barwie bialej, niebieskiej, czerwonej lub fioletowej.
Efektownie wyglądają liście trzykrotki - lancetowate, dlugie i trawiaste. Tworzą malownicze kępy, są bardziej ozdobną częścią rośliny niż kwiaty.
Pora kwitnienia: Od czerwca do września.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby. Całkowicie mrozoodporna. Liście mogą być podjadane przez niektóre owady i inne zwierzęta.
W czasie upalnego i suchego lata wymaga podlewania.
Rozmnażanie przez siew lub podział roślin wiosną lub wczesną jesienią. Nie dzielić kęp zbyt intensywnie.
Gleba: Próchnicza i wilgotna o odczynie obojętnym.
Stanowisko: Półcień. Im więcej wody znajduje się w glebie tym większe znosi nasłonecznienie.
Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, do grup. Nadaje się doskonale do obsadzania zbiorników wodnych oraz miejsc cienistych i wilgotnych.
Ciekawostki: Trzykrotka wirginijska nie występuje w stanie dzikim bo powstała w wyniku skrzyżowania kilku gatunków trzykrotek pochodzących z Ameryki Północnej.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do cienia, rośliny nad zbiorniki wodne.
Trzykrotka wirginijska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kwiaty jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
PYSZNOGŁÓWKA, BERGAMOTKA
Główkowate kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym, wiśniowym, fioletowym, liliowoniebieskim lub białym. Najbardziej efektowne są odmiany o barwach zdecydowanych. Roślina ma charakterystyczny, cierpki, cytrynowy zapach - stąd też jej inna nazwa - bergamotka. Pędy pysznogłówki są sztywne, ustawione jeden obok drugiego, dość gęsto ulistnione.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...