ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Gleba Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Zdrowie z ogrodu Zioła Dodatki Skalniak Ekologiczny ogród Galeria roślin Porady ogrodnika Ogród użytkowy FB

Truskawka, poziomka truskawkowa łac. Fragaria ×ananassa - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Truskawka, poziomka truskawkowa, Fragaria ×ananassa, Strawberry, uprawa truskawek, rośliny owocowe, rośliny o zielonych owocach, ogród owocowy, , rośliny użytkowe, rośliny owocujące, rośliny jagodowe,  rośliny na lato, owoce z letniego ogrodu, byliny do ogrodu, Ogrodnik - amator

Truskawka, poziomka truskawkowa Odsłon : 13156 wsteczTyp_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość:
Pożytek z rośliny: Czerwone owoce o charakterystycznym zapachu i przyjemnym smaku. Truskawka jest bardzo podobna do poziomki ale większa.
Opis rośliny: Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe lub różowe kwiaty i czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian truskawek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające owocowanie. Truskawki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej. Odmiany godne polecenia to Więcej na ten temat w artykule : Ciekawe odmiany truskawek.
Pora kwitnienia: Kwitnienie trwa w zależności od odmiany 10-23 dni.
Uprawa: Truskawki mogą być uprawiane na terenie całego kraju. Roślinka wymaga jednak trochę uwagi. Odporna na mrozy, ale aby dobrze owocowała trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko i regularnie podlewać. Aby zapobiec gniciu owoców warto pokryć powierzchnię grządki słomą. Wyściółkowana ziemia wokół truskawek powoduje też ze podczas letnich upałów rosliny nie tracą zbyt szybko wody. Po zbiorze owoców nawozić systematycznie kompostem i innymi nawozami naturalnymi. Truskawki można uprawiać w jednym miejscu 2-3 lata, potem owoce drobnieją.
Poletko, na którym uprawiano truskawki może być powtórnie wykorzystane pod te rośliny dopiero po upływie 4-5 lat. Truskawki sadzimy w lipcu-sierpniu. Rozmnażamy truskawki wegetatywnie- najlepiej przez rozłogi (tzw. wąsy), pochodzące z roślin młodych 1-rocznych lub 2-letnich. Gdy rośliny na wąsach ukorzenią się i wytworzą pęczek wierzchołkowy, odcinamy wąsy od rośliny matecznej, sadzonki od wąsów a młode rośliny sadzimy na nowej grzędzie odpowiednio przygotowanej. Dalsze zabiegi pielęgnacyjne polegją na odchwaszczaniu, podlewaniu i spulchnianiu gleby.
Na wiosnę rośliny truskawki oczyszczamy z zeschłych liści, odchwaszczamy glebę, obsypujemy ziemią kompostową oraz zasilamy. Naożenie stosować dwukrotnie, dając połowę dawki na wiosnę, połowę zaś po zbiorze owoców. Warto również wyściółkować glebe wokoło roślin; mozna uzywać do tego celu torfu ogrodniczego, słomy, grubo ciętej sieczki, korą drzew iglastych albo igliwiem. Ściółka zmniejsza wyparowywanie wody z gleby, wpływa na podwyższenie temperatury gleby i przyspiesza dojrzewanie.
Truskawki bywają czasem atakowane przez szkodniki - przede wszystkim ślimaki, pędraki chrabąszczy i kwieciaka malinowca.
Gleba: Najlepsza jest luźna, próchnicza i żyzna.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Jako roślina użytkowa, pyszna i aromatyczna przekąska. Nadaje się do niedużych ogródków i ogrodów w stylu wiejskim. Okres owocowania truskawki wynosi od 16 do 30 dni w zależnosci od odmiany. Odmiany o pędach zwisających mogą być uprawiane na balkonych, w pojemnikach.
Ciekawostki: Lubiane przez wszystkich truskawki pochodzą od poziomek i są wynikiem prac hodowców.

Tematy pokrewne: Ciekawe odmiany truskawek, ogród użytkowy, czyli owoce, warzywa i zioła, rośliny do letniego ogrodu, rośliny użytkowe do cienia, Owoce jagodowe smaczne i zdrowe.
fot.
Truskawki na śćiółce - James Bowe /Flickr CC

Truskawka, poziomka truskawkowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY OWOCOWE:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.

Krzewy do ogrodu...

Drzewa do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...


TRUSKAWKI LATEM

owoce jagodowe, truskawki latem
Po zbiorach truskawek należy przystąpić do uporządkowania zagonu. Najlepszym terminem jest czas dwóch tygodni po owocowaniu.
Najlepszym okresem sadzenia nowych truskawek jest druga połowa lipca i początek sierpnia - w tym czasie sklepy ogrodnicze dysponują największym wyborem odmian a i rośliny będa miały dużo czasu aby przygotować się na przyszły sezon.
Więcej informacji o truskawkach latem...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

POZIOMKA POSPOLITA

krzewy liściaste poziomka
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...

Galerie ogrodnika amatora:
Ciekawe odmiany truskawek

Ogrody, ciekawe odmiany truskawek

W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej na temat odmian truskawek...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OWOCE JAGODOWE

ogrodnik - owoce jagodowe
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.

Więcej o ściółkowaniu gleby...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook