Szydlica japońska , Cryptomeria japonica - opis rośliny, uprawa
Drzewo iglaste
Wysokość: Gatunek bardzo zróżnicowany: może mieć formę drzewa lub krzewu o wielkości, w zależności od odmiany, od 0,5 m do 50 m. W naszych warunkach dużych rozmiarów raczej nie osiągnie.
Ozdoba rośliny: Szydlica japońska zwana też kryptomerią to atrakcyjne drzewo lub krzew o czerwono-brązowej korze. Zawsze zielone, cieńkie igły gęsto pokrywają gałęzie. Barwa igieł jasnozielona, zielona lub niebieskawo-zielona. Nie opadają na zimę ale czasem brązowieją. Mają długość od 8 do 15 mm, są szydlaste, siepowato wygięte. Pokrój drzewa jest z początku piramidalny i luźny, z wiekiem się zagęszcza i zmienia kształt na kopulasty. Odmiany ogrodowe, karłowate mogą mieć kształ kuli lub nieregularnego krzewu. Szyszki kuliste, niewielkie (do 1 do 3 cm), jasnobrązowe, długo pozostają na drzewie.
Ciekawe odmiany:
Szydlica japńska Bandai-sugi - wolno rosnący iglak o zaokorąglonym, niewyrażnym pokroju. Igły zima wybarwiają się na brązowo. Dorasta do 2 m, na co potrzebuje od 20 do 50 lat.
Szydlica japońska Cristata - małe, gęste, szerokostożkowate drzewo o wyskolości 6-8 m. Część pędów wytwarza jaskrawozielone "grzebienie" - pofalowane, staśmione i grube - pozostałe rosną typowo.
Szydlica japońska Elegans Compacta - odmiana osiąga od 1,5 do 2,5 m wysokości na co potrzebuje co najmniej 20 lat. Igły cieńkie, długie i miękkie zimą zmieniają kolor na purpurowo-brązowy.
Sydlica japońska Globosa Nana - odmiana karłowata, tworząca gęsty krzew o kopulastym kształcie. Igły przez cały rok są zielone. Rozmiary : od 0,5 do 1 m wysokości i tyle samo szerokości.
Szydlica japońska Vilmoriniana - kolejna odmiana karłowata, tworząca gęsty, zaokrąglony krzew. Zimą krotkie igły zmieniają kolor na fioletowo-czerwony.
Uprawa: Szydlica japońska to iglak dość trudny w uprawie. W naturlnych warunkach rośnie w klimacie wilgotnym i cieplejszym od naszego. Dlatego trzeba starannie dobrać jej miejsce w ogrodzie. Pewniejsza jest uprawa w cieplejszych regionach naszego kraju - bo tęgiego mrozu może nie przetrzymać. Nie służą jej też silne opady śniegu, które mogą uszkodzić gałęzie. Jest też wrażliwa na suszę. Lubi wilgotne powietrze - w suche lato warto roślinę delikatnie spryskać np. przy podlewaniu trawnika lub grządek wieczorem.
Generalnie nie jest za to atakowana przez szkodniki i choroby.
Rozmnażanie - dość łatwo rozmnaża się przez częściowo zdrewniałe sadzonki. Można też spóbować wysiewu nasion.
Gleba: Najlepsza jest gleba ciężka, ilasta, wilgotna, głęboko uprawiona. Odczyn lekko kwaśny.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Miejsce powinno być zaciszne i osłoniete od wiatru.
Zastosowanie: Szydlica japońska to iglak raczej dla doświadczonych kolekcjonerów i pasjonatów. Szczególnie nadaje się do ogrodów w stylu japońskim. Odmiany karłowate mogą być sadzone na skalniakach. Nadają się do małych lub średniej wielkości ogrodów ze względu na dość powolny wzrost. Stosowane w sztuce bonsai.
Ciekawostki: Ojczyzną szydlicy japońskiej, nazywanej też japońskim cedrem, jest Japonia (gdzie 30% lasów to właśnie to drzewo) i wschodnie rejony Chin.
Do Europy sprowadzona w połowie XIX w.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, galeria drzew, ogród w stylu japońskim, drzewa do małego ogrodu, iglaki zawsze piękne, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do zimowego ogrodu. .
Szydlica japońska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna himalajska, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
Więcej porad ogrodnika amatora...
PIERIS JAPOŃSKI
Dekoracyjne, błyszczące liście, zimozielone, wydłużone, skórzaste. Często młode przyrosty są wybarwione, np. czerwonoróżowe, białe, żółtozielone lub czerwonobrunatne. Starsze liście maja kolor ciemnozielony.
Kwiaty dzwonkowate, zebrane w efektowne duże, zwisłe grona. Kolor kwiatów najczęściej biały.
Więcej informacji o pierisie japońskim...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
JODŁA KOREAŃSKA
Regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim.
Więcej informacji o jodle koreańskiej...
Galerie ogrodnika amatora:
OGRÓD JAPOŃSKI - dzieło sztuki stworzone przez człowieka i przyrodę
ROŚLINY IGLASTE - dekoracyjne przez cały rok, w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
DAGLEZJA ZIELONA
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami.
Więcej informacji o daglezji zielonej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...