Szałwia omszona , Salvia nemorosa - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość : Zwykle od 40 do 60 cm, rozmiar zależy od odmiany.
Ozdoba rośliny : Drobne kwiaty zebrane w długie kłosy. Mogą mieć kolor ciemnoniebieski, fioletowy, fioletowo-różowy, różowy lub biały. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach i przyciągają owady - pszczoły oraz motyle. Pędy sztywne i wzniesione. Roślina tworzy regularne kępy. Liście wąskie, szorstkie, eliptyczne, szarozielone lub ciemnozielone.
Ciekawe odmiany :
Szałwia omszona Caradonna - o granatowych kłosach kwiatów i szarozielonych liściach. Wysokość rośliny od 10 do 50 cm. Nadaje się do uprawy na skalniaku.
Szałwia omszona Salute Pink - o różowych kwiatach. Liście ciemnozielone, lekko poarszczone. Odmiana drobna osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Szałwia omszona Sensation White - o białych kwiatach. Liście zielone, lekko poarszczone. Odmiana drobna osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Szałwia omszona Blue Field - o fioletowych kwiatach. Liście szarozielone, poarszczone. Odmiana wysoka, osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Do uprawy na rabatach bylinowych.
Pora kwitnienia : Od końca maja do sierpnia, niektóre odmiany kwitną nawet do października.
Uprawa : Roślina łatwa w uprawie, wymaga jednak odpowiedniego stanowiska i podłoża. Odporna na choroby i szkodniki, choć mogą atakować ją ślimaki. Jest rośliną mrozoodporną ale młode egzemplarze lepiej okryć na zimę. Może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.
Rozmnażanie przez podział rozrośniętych kęp, przez sadzonki pędowe lub przez wysiew nasion. Wysiew nasion w maju wprowst do gruntu lub do ciepłego inspektu pod koniec zimy. Siewki wymagają pikowania. Rozmnażanie przez podział najlepiej wykonać pod koniec lata lub wczesną wiosną. Kępy szałwii po jakimś czasie rozrastają się i wygladają mniej atrakcyjnie, wtedy warto je odmłodzić dzieląc na mniejsze i sadząc na nowo. Ostatni sposób rozmnażania - przez sadzonki pędowe, stosujemy w maju/czerwcu. Pobieramy sadzonki 10 centymetrowe wraz z piętką, obrywamy dolne liście, zanurzamy koncówkę w ukorzeniaczu i sadzimy na rozsadniku.
Szałwię omszoną można okresowo nawozić i w czasie suszy podlewać choć jest odporna na brak opadów. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów znacznie przedłuża kwitnienie.
Gleba : Rośnie na glebach lekkich, umiarkowanie żyznych, próchnicznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych.
Stanowisko : Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje lekki półcień.
Zastosowanie : Szałwia powabna nadaje się się na rabaty, kwietniki, obwódki, do tworzenia grup. Sadzone w grupie tworzą barwne wyraziste plamy. Odpowiednia do ogrodów naturalistycznych, w stylu angielskim, śródziemnomorskim lub wiejskim. Może być sadzona na skalniaku lub jako podsadzenie pod krzewy. Mnijsze odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest rośliną miododajną. Często rosnie na łąkach kwietnych.
Ciekawostki : Szałwia jest zaliczana do rodziny jasnotowatych. Szałwia omszona rośnie dziko w południowej, środkowej i wschodniej Europie oraz części Azji.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród w stylu angielskim, ogród w stylu wiejskim, rośliny na skalniak, rośliny na balkony i tarasy, kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rośliny pachnące.
Szałwia omszona - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, hutujnia sercowata, tułacz pstry, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
SZAŁWIA LEKARSKA
Szałwia lekarska jest rośliną wieloletnią, o łodygach zielonych, u nasady zdrewniałych. Ma szarozielone, lekko omszone liście na długich ogonkach, ułożone na pędzie naprzeciwlegle. Są też gatunki o liściach ciekawie wybarwionych. Kwiaty niebieskawofioletowe, rzadziej białe lub różowe, znajdują się na szczytach pędów, osadzone w kwiatostanach.
Więcej informacji o szałwii lekarskiej...
SZAŁWIA POWABNA
Kwiaty drobne, ukryte w dużych kolorowych, żyłkowanych przykwiatkach. Przykwiatki mogą mieć kolor fioletowy, różowy, czewony lub biały. Tworzą długie kłosy. Pędy sztywne i wzniesione. Roślina silnie się krzewi tworząc kolorowe kępy.
Więcej informacji o szałwii powabnej...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
LAWENDA FRANCUSKA
Przede wszystkim ciekawe kwiatostany, ciemnofioletowe z kępką iliowych wypustek na szczycie. Oprócz najczęstszej barwy fioletowej spotyka się kwiaty niebieskie lub białe.
Liście szarozielone, wąskie, aromatyczne choć nie tak bardzo jak u lawendy wąskolistnej.
Więcej informacji o lawendzie francuskiej...
Galerie ogrodnika amatora:
TAWUŁKI
Drobne kwiaty o wąskich płatkach i kuleczkowatych pylnikach, barwy białej, pasteloworóżowej, liliowoczerwonej lub karminowej, zebrane w kłosy a te we wiechy. Lekkie i puszyste kwiatostany są duże, czasem nawet półmetrowe.
Więcej informacji o tawułkch...
JEŻÓWKA PURPUROWA
Okazałe kwiatostany w o płatkach w kolorze purpurowe lub fiołkoworóżowe. Środek kwiatostanu brązowy, wypukły, przypominający jeża. Istnieją o odmiany o płatkach białych ale są chyba mniej efektowne.
Pędy sztywne i wyprostowane. Kwitnie od lipca do października.
Więcej informacji o jeżówce purpurowej...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
KRWAWNIK POSPOLITY
Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe moga być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona i przyjemnie, korzennie pachnie.
Więcej informacji...
PEROWSKIA ŁOBODOLISTNA
W okresie kwitnienia pędy perowskii pokrywają się mnóstwem małych, liliowych lub niebieskich, pachnących kwiatów, które tworzą wysoką wiechę. Liście drobne i szare. Po roztarciu też pachną. Pędy srebrzyste, owłosione.
Więcej informacji o perowskii...
SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA
Kwiaty zebrane w regularne, raczej wąskie kłosy. Kwiatostany składają się z mnóstwa kwiatów o rurkowatych wargach. Wyrastają nad intensywnie zielonymi liśćmi w kształcie serc. Klasyczne odmiany zakwitają na szkarłatnoczewono.
Więcej informacji o szałwi błyszczącej...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
ŁĄKA KWIETNA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...