Sundaville , dipladenia sundaville - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Przeciętnie od 50 do 80 cm. Wielkość pnącza można regulowac przez odpowiednie przycinanie. Pędy roślin nie ciętych przyrastają rocznie 60 cm lub nawet więcej.
Ozdoba rośliny: Kwiaty w kształcie trąbki o płatkach korony podwiniętych na brzegach, osadzone na szypułkach po 3-4 na szczytach pędów. Kolor kwiatów czerwony, biały lub różowy. Gardziel kwiatu żółta.
Dekoracyjne są również liście sundavillii - cienozielone i błyszczące, owalne kształcie. Pędy rośliny długie, wijące się.
Pora kwitnienia: Od wczesnego lata do wczesnej jesieni.
Uprawa: Roślina nie należy do zbyt łatwych w uprawie. Co prawda przy właściwej opiece może żyć długo ale jeśli popełnimy błędy szybko zmarnieje.
Przede wszystkim potrzebuje odpowiedniej ilości światła, temperatury i wilgotności powietrza.
Pędy sundavilli potrzebują podpór ale dzięki odpowiedniemu cięciu można ograniczyć nieco wzrost i utrzymać krzaczastą formę rośliny. W tym celu należy przyciąć pęd po przekwitnięciu, pozostawiając 5 cm nowego przyrostu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne przycinanie spowoduje mniej obfite kwitnienie.
Roślinę w sezonie letnim uprawia się przede wszystkim jako doniczkową na balkony i tarasy. W sezonie letnim wymaga obfitego podlewania 2-3 razy w tygodniu, nadmiar wody z podstawki usuwć.
W lecie powinna być też dokarmiana nawozem płynnym co 14 dni.
Lubi dużą wilgotność powietrza, najlepiej codziennie ją zraszać.
Sundaville są wrażliwe na niskie temperatury - aby dobrze przezimowały potrzebują odpowiednich warunków. Zimą roślina powinna być przeniesiona do pomieszczenia o temperaturze około 13 -21 st.C; należy też jej zapewnić dużą wilgotność powietrza natomiast ograniczmy podlewanie; robimy to dopiero wtedy gdy zaczyna lekko wiednąć. Podlewamy letnią wodą.
Na dwór przenosimy sundavillę dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach - pod koniec maja lub na początku czerwca.
Roślina może być atakowana przez szkodniki: mączlika szklarniowego, wełnowce, przędziorki lub choroby grzybowe.
Można spróbować rozmnożyć roślinę - w tym celu należy wybrać pęd z conajmniej 2 parami zdrowych liści i wierzchłkiem wzrostu. Odcinamy pęd poniżej drugiej pary liści. Sadzonka powinna mieć 8-10 cm długości. Usuwamy dolną parę liści i zanurzamy koniec sadzonki w ukorzeniaczu a natępnie umieszczmy w doniczce z podłożem złożonym w połowie z trofu i piasku. Sadzonkę przykrywamy słoikiem (można wykorzystać mnożarkę). W miarę potrzeby podlewamy. Co jakiś czas zdjemujemy przykrywkę aby roślinka nie gniła. Po 21 dniach można zdjąć przykrywkę a sadzonka powinna zacząć rosnąć.
Gleba: Żyzna, próchnicza, z dodatkiem torfu.
Stanowisko: Słoneczne (ale nie ostre słońce) lub lekki półcień.
Zastosowanie:Przede wszysktim jest to piekne pnącze na balkony i tarasy. Jeżeli balkonu nie posiadamy to można wystawić roślinę w donicy na ogród - np jako ozdobę trawnika lub w kompozycjach z innymi rośliami. Nadaję się do oranżerii, trochę trudniej rośnie w warunkach pokojowych.
Ciekawostki: Sunadville zostały wyhodowane przez japońską firmę Suntory, która jest również twórcą innej popularnej rośliny balkonowej - surfinii. Pochodzi od mandevilli, dipladenii pochodzącej z tropikalnych regionów Ameryki Południowej.
Jest rośliną trującą.
Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednorocznee, rośliny na balkony i tarasy, egzotyczne balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
Sundaville - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE EGZOTYCZNE ROŚLINY BALKONOWE:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
MĘCZENNICA MODRA, PASSIFLORA
Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści.
Więcej informacji o passiflorze...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
STEFANOTIS BUKIETOWY
Białe kwiaty o bardzo intensywnym, ale przyjemnym zapachu. Liście są skórzaste, błyszczące, zielone lub z białym obrzeżem. Owoce stefanotisa są zielone i mają eliptyczny kształt, ale w uprawie pokojowej rzadko się zawiązują. Długie pędy rośliny można rozpinać na pałąkach zamocowanych na doniczce - przez co roślina sprawi wrażenie gęsto ulistnionej.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Ekspansywne pnącza
Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń...
Ogrodowe zmarzlaki
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...