Sumak octowiec , Rhus typhina - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Niskopienne drzewo, dorasta maksymalnie do 4-6m.
Ozdoba rośliny: Korona o nieregularnym, parasolowatym pokroju jest szeroka i ażurowa. Liście długie, pierzaste, składają się kilkunastu par lancetowatych listków. Sumaki są szczególnie efektowne jesienią, kiedy liście robią się pomarańczowo-czerwone. Wiosną liście ukazują się na drzewie dość późno.
Roślina dwupienna, kwiaty drobne, kremowozielone zebrane w kolby. Forma żeńska sumaka ma ciekawe owocostany w formie purpurowych kolb, które pozostają na drzewie przez całą zimę. Ciekawe odmiany sumaka to Dissecta o dekoracyjnie powcinanych liściach oraz Tiger Eyes o wolniejszym wzroście i liściach o zabarwieniu w kolorze jasnożółtym, który jesienią zmienia się na szkarłatno pomarańczowy.
Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Odporna na mrozy, szkodniki i choroby. Nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia miejskie. Kłopotliwe mogą być natomiast odrosty korzeniowe, które co prawda dają możliwość rozmnażania rośliny ale niekontrolowane mogą tworzyć gęste zarośla. Najlepszym sposobem na opanowanie rośliny jest regularne koszenie trawnika w sąsiedztwie drzewa.
Sumaki są drzewami krótkowiecznymi.
Gleba: Może rosnąć w każdej glebie .
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, może być sadzona w niewielkich ogrodach ale trzeba pamiętać, że ma dość szeroką koronę i wymaga trochę miejsca. Do małych ogrodów najbardziej nadaje się odmiana Tiger Eyes. Doskonała ozdoba ogrodu w zimie. Sumak dobrze wygląda pasadzony samotnie, wtedy uwydatnia się jego oryginalny kształt korony i owocostanów. Roślina szybko rośnie, doskonała jeżeli chcemy szybko zadrzewić ogródek.
Ciekawostki: Sumak octowiec pochodzi z Ameryki Północnej. Owoce sumaka mają bardzo kwaśny smak - stąd też jego nazwa
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, cięcie drzew i krzewów, ozdobne pedy, owoce i liście, rośliny do jesiennego ogrodu, drzewa do małego ogrodu
Sumak octowiec - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z sumakiem:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
AMBROWIEC AMERYKAŃSKI
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...
HORTENSJA BUKIETOWA
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...
WRZOS
Barwne, drobne kwiaty o rurkowatej koronie, zebrane w wielokwiatowe, szczytowe grona. Barwa kwiatów może być fioletowa, fioletoworóżowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona, purpurowoczerwona lub biała. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne.
Pędy wrzosów są rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście są drobne, igiełkowe i nastroszone.
Więcej informacji...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
OGNIK SZKARŁATNY
Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Więcej informacji o ognikach szkarłatnych...
DYNIA OLBRZYMIA
Owoce dynii wykorzystuje sie jako dekorację wnętrz, wystaw, jako składniki różnego typu kompozycji jesiennych. Pędy dynii nadają się do przykrycia płotów czy nieestetycznych obiektów w ogrodzie. Można też dynie uprawiać jako rośliny pnące na balkonach i tarasach. Dynie mają najcięższe owoce z wszystkich roślin. Rekord wynosi 630 kg.
Więcej informacji o dyni olbrzymiej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...