Styrakowiec japoński , Pterostyrax hispida - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Małe drzewo lub duży krzew o wysokości około 5 m. W łagodniejszym klimacie może osiągnąć większe rozmiary - do 12 m wysokości. Rośnie dość szybko.
Ozdoba rośliny: Dzwonkowate, białe kwiaty zebrane w opadające, okazałe wiechy o długości 10-20 cm. Kwiaty mają długie, wystające ponad płatki pręciki i przyjemnie pachną.
Liście eliptyczne, żywozielone, drobno ząbkowane, duże - do 20 cm długości. Jesienią nie wybarwiają się.
Ciekawie wyglądają również owocostany pojawiajace się jesienią w miejsce kwiatów. Są to zwisające, jasnobrązowe kiście ze szczeciniastymi owocami. Pozostają na drzewie przez okres zimowy.
Drzewo ma stożkowaty, rozłożysty pokrój.
Pora kwitnienia: Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Uprawa: Styrakowce są roślinami wymagającymi odpowiedniej gleby i stanowiska. Są też średnio odporne na mrozy - w ostrzejsze zimy mogą przemarzać ale szybko się regenerują. Na szkodniki i choroby są styrakowce generalnie dość odporne.
Styrakowiec nie wymaga przycinania.
Rozmnażanie - można spróbować wysiać nasiona jesienią do zimnego inspektu lub rozmnożyć przez sadzonkowanie latem.
Gleba: Wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej, o odczynie kwaśnym lub neutralnym (ale lepszy jest kwaśny).
Stanowisko: Miejsce osłonięte od wiatru, nasłonecznione lub lekko cieniste.
Zastosowanie: To rzadko spotykane u nas drzewo lub krzew może być sadzone w ogrodach przydomowych, na działkach i w parkach. Roślina powinna mieć zabezpieczoną odpowiednia ilość miejsca - tak by swobodnie mogła się rozrastać i cieszyć oko. Nadaje się do niezbyt dużych ogrodów.
Ciekawostki : Styrakowce pochodzą z Chin i Japonii. Najczęściej można podziwiać styrakowce w arboretach lub ogrodach kolekcjonerskich. Ponad 50-letni okaz styrakowca rośnie w Arboretum w Rogowie.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, drzewa do małego ogrodu, Rośliny do wiosennego ogrodu, galeria krzewów, zapachy w ogrodzie, ogrodowe oryginały, rośliny rzadkie i nietypowe.
Styrakowiec japoński - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
KLON POSPOLITY, ZWYCZAJNY
Zielone i sercowate liści, które jesienią przebarwiają się na żółto, pomarńczowo i czerwono. Kwiaty żółtozielone, zebrane w baldachogrona. Owoce to orzeszki z parą skrzydlaków. Korona drzewa jest rozłożysta. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych i próchniczych.
Więcej informacji o klonach pospolitych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KLON PALMOWY
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe, często wybarwione przez cały sezon.
Więcej informacji o klonach palmowych...
Galerie ogrodnika amatora:
KLON JESIONOLISTNY
. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu.
Więcej informacji o klonach jesionolistnych...
AZALIA OGRODOWA
Duże kwiaty w kolorze żółtym, morelowo-różowym, pomarańczowym lub jasnokoralowym.
Kwitnie w kwietniu-maju, niezbyt długo ale za to bardzo efektownie.
Liście azalii są delikatniejsze od liści różaneczników, i rozwijają sie dopiero po opadnięciu kwiatów. Są sezonowe, przed opadnięciem jesienią pięknie się wybarwiają na kolor żółty, czerwony, pomarańczowy lub purpurowy.
Więcej informacji o azaliach ogrodowych...
DEREŃ KOUSA
Kwiaty są niepozorne zielonkawo-żółte, zebrane w ciasne skupiska. Ozdobą są za to duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Najpolularniejszą chyba odmianą derenia kousa jest Milky Way - krzew wolno rosnący, o mlecznobiałych podsadkach, obficie kwitnący, dość odporny na mrozy.
Więcej informacji o dereniach kousa...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
AMBROWIEC AMERYKAŃSKI
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...