STYLE OGRODOWE
Na przestrzeni wieków, w różnych miejsach, ukształtowały się różne sposoby urządzania ogrodów. Sztuka ogrodowa, tak jak wszystko inne, ulegala i nadal ulega modzie. Modne lub staroświecke stają się nie tylko sposoby urządzania ogrodu ale i rośliny - niektóre sadzi się powszechnie inne ulegają zapomnieniu i można je spotkać tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Nie bez znaczenia jest też praca hodowców - jeszcze kilkadziesiąt lat temu na balkonach królowały pelargonie - teraz mamy surfinie - owoc pracy japońskich hodowców roślin. Często rośliny znane od wieków stają się obiektem prac hodowców, a ich nowe odmiany niewiele przypominają materiał wyjściowy. W całym tym ogrodowym zamieszaniu warto zaprowadzić trochę ładu i systematyki. Wiedza na temat stylów ogrodowych jest przy tym dość ciekawa nawet jeżeli nie zamierzamy urządzić naszego ogrodu na jakąś konkretną modłę a bardziej odpowiada nam to co stworzy nasza fantazja we współpracy z przyrodą.Jeżeli nie potrafimy zdecydować się w jakim stylu urządzić ogród - możemy tak rozplanować przestrzeń aby urządzić fragment ogrodu np. w stylu fracuskim, w innym miejscu kącik w stylu japonskim, a gdzie indziej ogród naturalistyczny, w stylu angielskim lub alpinarium.
OGRÓD JAPOŃSKI
Ogród japoński w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy.
Ogrody w stylu japońskim to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwórcę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody. Początkowo ogrody japońskie tworzono na wzór ogrodów chińskich ale z czasem zaczął rozwijąć się własny styl architektury ogrodowej oparty o japońską kulturę i estetykę.
Więcej o ogrodach w stylu japońskim...
OGRÓD W STYLU FRANCUSKIM
Klomb w stylu francuskim z bukszpanami i tawułkami. Zdjęcie wykonano w Pszczynie.
Ogród w stylu francuskim (ogród barokowy) to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria. W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy. Ten styl ogrodów powstał we Francji , w XVII wieku i wywodzi się od renesansowych ogrodów włoskich.
Więcej o ogrodach w stylu francuskim...
OGRÓD W STYLU ANGIELSKIM
Typowa dla ogrodu w stylu angielskim rabata bylinowa na tle drzew.
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności : drzew, krzewów oraz bylin. Barwy ogrodu naturalnego powinny być stonowane, a zieleń powinna przeważać. Nie powinno też w takim ogrodzie zabraknąć elemnetów wodnych, np. potoku, stawu lub oczka wodnego. Ogród naturalny jest przyjazny dla fauny, a elementy architektury ogrodowej powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Więcej o ogrodach w stylu angielskim...
OGRÓD W STYLU WIEJSKIM
Wiejskie klimaty w ogrodzie. Zdjęcie wykonano w ogrodzie parafialnym w Bujakowie.
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiaru - trzeba jedynie starannie dobrać rośliny i odpowiednie dodatki. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe. W wiejskim ogródku stale coś się dzieje - kwitną i dojrzewają owoce i warzywa, zmienia się kolorystyka kwiatów.
Więcej o ogrodach w stylu wiejskim...
ALPINARIUM CZYLI OGRÓD SKALNY
Ciekawie skomponowany skalniak ze strumykiem.
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych.
Więcej o ogrodach skalnych...
OGRÓD WODNY
Oczko wodne porośniete grzybieniem.
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane. Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Do obsadzenia mniejszych oczek wodnych często stosuje się tylko rośliny strefy wilgotnej łąki i strefy błotnej.
Więcej o ogrodach wodnych...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko pod drzewem.
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Jeżeli planujemy większe wrzosowisko, to rośliny można dobrać tak aby przez cały okres wegetacyjny coś na nim kwitło. Mniejsze wrzosowisko lepiej obsadzić wyłącznie roślinami kwitnącymi albo wiosną albo jesienią.
Więcej o wrzosowiskach...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Hortensje - wodne krzewy
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...
ROŚLINY IGLASTE - dekoracyjne przez cały rok, w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...
LAWENDA
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...