ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb

STYCZEŃ W OGRODZIE

Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu aby wykiełkować; np. pierwiosnki. Wysiać je należy do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz.

styczeń w ogrodzie, ogród w styczniu, zabiegi przeprowadzane w styczniu,  rośliny pielęgnacja w miesiącu styczniu, ogród w zimie, zabezpieczenie ogrodu przed zimą, styczniowy ogród, zimowe aranżacje w ogrodzie, ogrodnik, zima w ogrodzie
O takiej zimie marzy każdy i taka jest najlepsza dla roślin ogrodowych.
Dokarmiajmy ptaki zimą - odwdzięczą się wyjadając szkodniki roślin.

Jeśli wystąpią obfite opady śniegu, należy regularnie usuwać czapy śniegowe z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Z ziemi śniegu nie należy usuwać, gdyż chroni przed zimnem.
Mimo, że styczeń to z reguły najchłodniejszy miesiąc w roku, to jest trochę prac ogrodowych do wykonania.


Prace ogrodowe na miesiąc styczeń :

Sprawdzamy zabezpieczenie ogrodu przed mrozem : Co pewien czas należy sprawdzać stan zabezpieczenia roślin; sprawdzić osłony i okrycia ochraniające przed zimnem i szkodnikami. Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta można rozrzucić resztki starego kompostu.
Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu - obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką.
Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.

styczeń w ogrodzie, zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, zasypane drzewa, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Ośnieżony jałowiec.

styczeń w ogrodzie, zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, zasypane drzewa, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Widok z zimowego balkonu.

Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają, bowiem biały kolor odbija promienie słoneczne.
Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek i udeptujemy go wokoło drzewek owocowych.
Pamiętamy, aby nie deptać pokrytego śniegiem i lodem trawnika bo udeptany może gnić.
W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pozgrabieć resztki opadłych liści.
Sprawdzamy zabezpieczenia - szczególnie pni drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Jeżeli ogród jest w bliskim sąsiedztwie lasu możemy wyłożyć siano i marchew dla zajęcy i saren.
Usuwamy zeschnięte i zgniłe liście, jeśli jeszcze pozostały gdziś na drzewch, bo mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze. Karczujemy stare i chore drzewa i krzewy.
Dokarmiamy ptaki, które odwdzięczą się za opiekę latem wyjadając insekty.
Przeglądamy przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule kwiatowe. Wszystkie z oznakami chorób czy szkodników usuwamy i zabezpieczmy przed dalszym psuciem.
Sprawdzamy cebule i bulwy roślin nie zimujących w gruncie : dalii, mieczyków, pacioreczników, krokosmii, begionii, tygrysówki i innych. Te, które są chore, z wilgotnymi palmami, białym nalotem, usuwamy.
styczeń w ogrodzie, zimowy ogród, drzewa i krzewy w śniegu, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Pod zimową kołderką.

styczeń w ogrodzie, ośnieżony ogród, zabiegi przeprowadzane w styczniu, rośliny pielęgnacja w miesiącu styczniu, styczniowy ogród, prace w ogrodzie, zima w ogrodzie
Uroki zimowego ogrodu.

Cięcia drzew i krzewów - Jeżeli nie ma mrozów to w styczniu możemy rozpocząć cięcie żywopłotów. W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy agrestu, porzeczki, rokitnika czy jagody kamczackiej.

Rośliny zimujące w pomieszczeniach : Część roślin uprawianych w pojemnikach można spróbować przezimować w chłodnych pomieszczeniach. Jeżeli mamy taką możliwość to spróbujmy przezimowć w ten sposób pelargonie, oleandry, fuksje, koleusy, lantany, datury i inne. Podlewamy je w tym czasie dość rzadko ale nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Staw, oczko wodne: Jeżeli zbiornik wodny jest wystarczjąco duży aby przezimowały w nim zwierzęta i rośliny, to musimy poświęcić mu trochę uwagi. Staramy się przede wszystkim nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody. W tym celu umieszczmy w stawie w pozycji pionowej wiązkę trzciny albo kładziemy na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Można też zaopatrzyć się w specjalną pompę lodową - zapobiega ona zamarzaniu wody i umożliwia wymiane gazową miedzy wodą a powietrzem.

Rozmnażanie roślin - Przygotowujemy pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia drzew owocowych - jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy. Wybieramy zdrowe gałęzie jednoroczne, dobrze zdrewniałe. Ścinamy odcinki zawierające 3-5 pąków i przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 st.C (np. w lodówce - aby nie wyschły zawijamy w folię).
Z sadzonek liściowych rozmnażamy w styczniu begonię i fiołka afrykańskiego.

Siewy :

Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki oraz selera i pora na rozsadę.
W styczniu powinno się wysiać rozsadę kwiatów heliotropu - trzeba pamietać, że roślina ta wolno kiełkuje i musi być 2 razy przesadzna.
Na początku stycznia wysiewamy do skrzynek nasiona pelargonii bluszczolistnej - odpowiednio pielęgnowana powinna zakwitnąć już w na początku lata. W styczniu wysiewa się też inne kwiaty na rozsadę takie jak: żeniszek, pantofelnik, petunia czy lobelie.

Zbiory :

W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej.

Zimowe dekoracje :

Późną jesienią i zimą nie musi być na balkonie szaro i pusto. Jeżeli mamy większe pojemiki, to możemy je ozdobić zimozielonymi krzewami. Może to być bukszpan o ciemnozielonych , skórzastych i błyszczących liściach. Można też udekorować donice ściętymi gałązkami iglaków - w chłodnym otoczeniu długo zachowają świeży wygląd.

Temat na czasie: ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

ogród, ogrodnik, zimowe cięcie drzew i krzewów Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych...


Rośliny, które zdobią ogród w styczniu:Pod koniec stycznia może zakwitnąć w ogrodzie ciemiernik biały - roślina alpejska, która nie boi się chłodu ani śniegu. Ciemierniki należy posadzić w miejscu zacisznym i niezbyt słonecznym w glebie bogatej w wapno, wilgotnej i gliniastej. Z krzewów w styczniu zakwitają delikatnie pachnące oczary o kwiatach przypominajacych pędzelki.
Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami, śnieguliczek ozdobionych białymi lub różowymi jagodami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wygladają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.
W styczniu kwitnie wiele kwiatów doniczkowych - zygokatus zwany też grudnikiem, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie też wiele odmian storczyków.

Kalendarz księżycowy na miesiąc styczeń 2025 :

Prace pielegnacyjne : Najlepiej wykonywać od 14 do 28 stycznia (przed nowiem). Najlepszy jest termin 22 - 28 stycznia. Przeprowadzamy prace związane z bieleniem drzew, zabezpieczniem kory drzew przed zwierzętami. Sprawdzamy zabezpieczenia roślin wrażliwych na mrozy.
Usuwamy mumie z drzew owocowych i zwalczamy szkodniki roślin.
W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy : agrestu, porzeczki, leszczyny, derenia jadalnego, rokitnika czy jagody kamczackiej. Prace te wykonywać najlepiej w okresie ubywania księżyca od pełni do nowiu, czyli w terminie od 13 do 28 stycznia. Rany zasmarować farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
Siewy i sadzenie roślin : Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Odpowiedni termin to od 04 do 05 stycznia.
Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki, cebulki oraz selera i pora na rozsadę. Dobry termin to 17 - 18 stycznia. Jest to też dobry termin na uprawę nasion na kiełki.
Nasiona papryki, pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach najlepiej wysiać w terminie 06 - 07 stycznia albo 14 - 16 stycznia.
W styczniu wysiewa się też niektóre kwiaty na rozsadę takie jak żeniszek, heliotrop, pantofelnik, petunia, begonia stale kwitnąca czy lobelie. Najlepszy termin na wysiew kwiatów to 01 - 03 stycznia albo 10 - 11 stycznia.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią (przypada na 13 stycznia) w dni bezmroźne.
Zbiory warzyw i ziół: W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej. Najlepszy termin na zbiory przypada na 22-24 stycznia.
Inne prace : Możemy ściąć gałązki migdałowca, wiśni lub forsycji, które wstawione do wazonu zakwitną po około 2 tygodniach. Najlepiej robić to w dniach kwiatu czyli 10 - 11 stycznia lub 19 - 21 stycznia lub 29 - 30 stycznia.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.

rośliny do zimowego ogrodu, rośliny na zimęROŚLINY DO ZIMOWEGO OGRODU
Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
więcej na temat roślin do zimowego ogrodu...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

LUTY W OGRODZIE

luty w ogrodzie, prace ogrodowe w lutym

Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

CIEMIERNIK BIAŁY

Ogrody, zdjęcia ciemiernika białego, ciemiernik biały w ogrodzie
Duże, białe kwiaty - w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W naszym klimacie najczęściej kwitnie od lutego do marca.
Więcej informacji o ciemiernikach białych...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

POINSECJA, GWIAZDA BETLEJEMSKA

Ogrody, zdjęcia POINSECJA, GWIAZDA BETLEJEMSKA
Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany.
Więcej informacji o poinsecji...

JODŁA POSPOLITA

drzewa iglaste jodła pospolita
Zimozielone drzewo o stożkowatej koronie i strzelistym pniu. Igły spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach.
Więcej informacji...

ZYGOKAKTUS, GRUDNIK

zygokaktus grudnik kwiat
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...

CYPRYSIK GROSZKOWY

krzewy iglaste iglaki cyprysik groszkowy
Zawsze zielone gałązki pokryte łuskami o zabarwieniu w zależności od odmiany na niebiesko, żółtozłoto lub zielono. Niektóre cyprysiki mogą być upstrzone białymi przebarwieniami. Inne znowu odmiany mają pędy cieńkie, nitkowate, przewieszające się. Pokrój cyprysików groszkowych może być strożkowaty, dość regularny lub szerokostożkowy albo zaookrąglony. Młode egzemplarze wygladają jak krzewy, u starszych pokrój staje się często drzewkowaty.
Więcej informacji...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

JODŁA KOREAŃSKA

Ogrody, zdjęcia jodła koreańska, jodły koreańskie w ogrodzie
Regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim.
Więcej informacji o jodle koreańskiej...

HELIOTROP

kwiaty jednoroczne, pachnące, heliotrop, heliotropy
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają najczęściej charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę.
Więcej informacji o heliotropach...



TEMATY NA STYCZEŃ

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ
Ogrody,  rośliny doniczkowe zimą

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...

OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE
Ogrody, ozdobne pedy owoce i liścvie, berberys tunberga
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...

ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...

OŚWIETLENIE W O OGRODZIE

oswietlenie w ogrodzie, lampy latarnie o swietlenie LED
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o oświetleniu w ogrodzie...

GOLTERIA

Ogrody, zdjęcia golteria płożąca, zdjęcia golterii, golteria w ogrodzie
Białoróżowe, zwisajace, dzwonkowate kwiaty, które po przekwitnięciu przekaształcają się w czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego. Liście golterii są ciemnozielone, błyszczace, niezbyt duże o eliptycznym kształcie.
Więcej informacji o golterii...

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook