ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

STORCZYKI (ORCHIDEE) - piękne i tajemnicze

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami. W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś : są nie tylko ozdobą parapetów ale też ożywią każde miejsce w domu - dekorują stoły, kredensy, półki, są też doskonałym i trwałym kwiatem ciętym na eleganckie wiązanki.

storczyki, orchidee, orchidea, stroczyk, uprawa stroczykó

Na tym stoisku wystawowym królują storczyki.

Najpopularniejszym storczykiem jest falenopsis czyli ćmówka miła, chyba najmniej kapryśna orchidea, ale warto też spróbować sił w uprawie pięknie kwitnących miltonii, dendrobium, odontoglossum, cymbidium czy calanthe.


Stanowisko :

W naturalnych warunkach storczyki nie wyrastają z ziemi ale rozwijają się w konarach drzew - a więc przed palacym słońcem ocieniają je inne rośliny. Dlatego powinny stać w mieszkaniu w miejscu jasnym, z dużą ilością światła, ale rozproszonego. Najlepszy będzie parapet okna wschodniego lub zachodniego.
Storczyki nie lubią przeciągów.

Temperatura :

Wysoka. Idealna temperatura dla tych pięknych, cieplolubnych roślin to 25 st.C w dzień i 16-18 st.C w nocy, ale poszczególne gatunki mają czasem nieco inne wymagania.

Podłoże :

Im bardziej przewiewne podłoże, tym lepsze dla storczyków. Powinno zawierać kawałki kory i włókniste frakcje torfu. Najlepiej użyć gotowego, specjalnego podłoża dla storczyków. Takie przepuszczalne podłoże ułatwia przepływ wody w doniczce.

Te storczyki może spróbować hodować każdy milośnik roślin :


W co sadzić ?

Światła potrzebują nie tylko liście ale i korzenie storczyków. Aby im go zapewnić , trzeba hodować stroczyki (zwłaszcza najpopularniejsze falenopsisy) w przeźroczystych doniczkach. Dzięki temu można obserwować stan korzeni - czy np. nie gniją lub nie są zbytnio wysuszone. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe.

Podlewanie :

Do podlewania używamy tylko przegotowanej wody lub deszczówki. Najlepiej podlewać zanurzając całą doniczkę w wodzie. Po takim nawodnieniu odstawić kwiatek, by ociekł.,br>

Wilgotność powietrza:

Zamgławienie otoczenia podnosi na krótko wilgotnośc powietrza, niezbedną dla storczyków. Skuteczniejsze jest ustawienie obok nawilżacza. Można też ustawić doniczkę na tacy z żwirkiem i wodą ale korzenie nie powinny stać wodzie, bo zaczną gnić i roślina obumrze.

Wzmacninie pedów :

Pędy storczyka obciążone wieloma pąkami mogą się łamać. Trzeba je podeprzeć, najlepiej używając cienkich, kolorowych patyczków, spinek i taśmy florystycznej (do kupienia w kwiaciarniach).

Co po przekwitnięciu orchidei ?

Gdy storczyk przekwitnie, odcinamy go tak, by na łodyżce zostały jeszcze 2-3 tzw. oczka (węzły) - to powinno zachęcić roślinę do wypuszczenia nowych pędów. Następnie ustawiamy storczyka w zacienionym, chłodniejszym miejscu i ograniczamy podlewanie. Taki regenerujący sen tej egzotycznej rośliny powinien trwać 2-3 miesiące. Po tym czasie zwiększamy podlewanie, przenosimy w jaśniejsze miejsce i zaczynamy odżywiać.

Gdy coś jest nie tak :

Pożółkłe liście oznaczają zbyt silne nasłonecznienie.
Gdy korzenie staja się brązowe, najprawdopodobniej gniją - roślinę trzeba przesadzić.
Etylen z cytrusów, jabłek lub innych owoców powoduje opadanie pąków oraz skraca kwitnienie roślin.

Ciekawostki

Jeden z największych storczyków Galeola altissima to pnącze o długości dochodzącej do 40 m. Żyje w symbiozie z mikoryzowym grzybem i za jego pomocą "pożera" całe martwe drzewa.
Najmniejsze nasiona wytwarzają storczyki lasów tropikalnych. Nasiona są drobne i lekkie jak pył. 1,2 miliona nasion tuch storczyków waży zaledwie 1 gram. Nasiona niektórych gatunków są tak drobne jak zarodniki grzybów. Ponieważ zarodek nie ma praktycznie żadnych rezerw substancji odżywczych, jego rozwój jest zależny od nawiązania symbiotycznej relacji z odpowiednim grzybem mikoryzowym, Często taka wspólpraca utrzymuje się przez całe życie storczyka
Storczyki rosną nie tylko na terenie lasów tropikalnych. Odmiany tych roślin spotyka się w róznych miejscach na Ziemi, poza obszarami artycznymi.Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

ANTURIUM

Ogrody, zdjęcia anturium
Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm.
Więcej informacji o anturium...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN

rośliny pokojowe do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, rośliny na sen,  ogrodnik,  ogród i dom

Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze. Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...

ZYGOKAKTUS, GRUDNIK

zygokaktus grudnik kwiat
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook