ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Stefanotis bukietowy , Stephanotis floribunda - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Stefanotis bukietowy, Stephanotis floribunda, Madagascar Jasmine,Bridal Wreath, uprawa stefanotisa bukietowego,  rośliny do domu, rośliny doniczkowe, rośliny pokojowe, rośliny długo kwitnące, rośliny o efektownych kwiatach, rosliny pachnące

Stefanotis bukietowy Odsłon : 35405 wstecz
Typ_rośliny__________________
Pnącze wieloletnie

Wysokość: Jest pnączem, którego pędy osiągają nawet 10 metrów długości.
Ozdoba rośliny: Białe kwiaty o bardzo intensywnym, ale przyjemnym zapachu. Liście są skórzaste, błyszczące, zielone lub z białym obrzeżem. Owoce stefanotisa są zielone i mają eliptyczny kształt, ale w uprawie pokojowej rzadko się zawiązują. Długie pędy rośliny można rozpinać na pałąkach zamocowanych na doniczce - przez co roślina sprawi wrażenie gęsto ulistnionej.
Pora kwitnienia: Kwiaty pojawiają się od maja do września.
Uprawa: Stefanotis niestety nie należy do łatwych w uprawie, ma swoje wymagania, bywa atakowany przez szkodniki, ale jest stosunkowo odporny na choroby.
Temperatura - latem stefanotis najlepiej czuje sie w temperaturze 20-22 st.C. Jeżeli temperatura przekroczy 25 st.C przestaje rosnąć i kwitnąć. Zimą najodpowiedniejsza jest temperatura 14-16 st.C. Roślina nie lubi też dużych wahań temperatury oraz przeciągów.
Podlewanie - od końca marca do końca września stefanotis potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Zaniedbanie tego może doprowadzić do zrzucenia kwiatów i pąków. Roślinę podlewamy często i obficie letnią woda, najlepiej nie chlorowaną i bez wapnia; jego nadmiar powoduje wystąpienie chlorozy na młodych listkach. W lecie należy zapewnić roślinie również wysoką wilgotność powietrza przez częste zraszanie, ale unikamy moczenia kwiatów ponieważ mogą przez to ściemnieć. Do zraszania też używamy wody o małej zawartości wapnia - np. przegotowanej. Zimą ograniczamy podlewanie nie dopuszczając jednak do przesuszenia bryły korzeniowej.
Suche powietrze sprzyja występowaniu przędziorków, które powodują osłabienie rośliny, żółknięcie i zrzucanie lisci. Na przędziorki stosować oprysk.
Innymi szkodnikami atakującymi stefanotisy są wełnowce i tarczniki. Jeżeli jest ich niedużo wystarczy zmyć liście tamponami z waty nasączonej denaturatem, jeżeli jest ich więcej zastosować oprysk.
Jeżeli dolne części pędów zaczynają łysieć, przycinamy roślinę zmuszając ją rozkrzewienia sie. Stefanotisy nie lubią preparatów do nabłyszczania liści oraz wyziewów z urządzeń gazowych.
Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać od wiosny do połowy lata z połzdrewniałych kawałków pędów, majacych co najmniej po dwie pary liści. Sadzonki ukorzeniamy w piasku lub perlicie przy zachowaniu dużej wilgotności powietrza i umiarkowanej podłoża przy temperaturze 22-24 st.C. Ukorzenianie trwa około 2 miesięcy. Stefanotisy można też rozmnażać z nasion, ale siewki zakwitają dopiero po 3-4 latach, podczas gdy rośliny otrzymane z sadzonek niekiedy już po roku.
Podłoże: Najlepszym podłożem jest mieszanina ziemi liściowej i darniowej w rówych proporcjach o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Młode egzemplarze przesadzamy co roku lub co 2 lata w marcu lub na początku kwietnia, wkładając na dno doniczki grubą warstwę drenażu. Starszym egzemplarzom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Dokarmianie: W okresie wegetacji regularnie dokarmiamy stefanotisy nawozem wieloskładnikowym, stosując dawki o 1/3 mniejsze od zalecanych na opakowaniu. Zasilamy nawozami zawierajacym i niewiele azotu, bo zbyt duża ilość tego pierwiastka może jej zaszkodzić.
Stanowisko: Stefanotis wymaga bardzo dużej ilości światła, ale nie lubi długotrwałego, bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem. Najlepsze stanowisko : tuż przy oknie od strony południowo-zachodniej. Jeżeli światła jest zbyt mało, roślina słabo kwitnie i wypuszcza wiotkie pędy i delikatne, jasnozielone liście, które żółkną i opadają.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, bardzo efektowna, może być ustawiona w towarzystwie innych roślin. Dobrze rośnie w oranżeriach.
Ciekawostki: Dawniej stefanotisami ozdabiano bukiety i wiązanki ślubne - stąd też angielska nazwa - Bridal Wreath - czyli wieniec ślubny.
Stefanotis to pnącze pochodzące z Madagaskaru.

Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, rośliny pachnące ,choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę, kwiaty cięte, mowa kwiatów.

fot.
Stefanotis bukietowy kwiaty - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Stefanotis bukietowy na ścianie - cultivar413/Flickr CC

Stefanotis bukietowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:





Opisane rośliny doniczkowe :

aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .




Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

NEFROLEPIS, PAPROTKA

zdjęcia paprotki, nefrolepis roślina doniczkowa
Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami. Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Więcej informacji o paprotkach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

ANTURIUM

Ogrody, zdjęcia anturium
Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm.
Więcej informacji o anturium...

Galerie ogrodnika amatora:



Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

FIGOWIEC SPRĘŻYSTY

rosliny pokojowe, figowiec sprężysty
Drzewo o dużych, skórzastych jajowatych liściach , które mogą osiągać do 40 cm długości, o szerokich brzegach, najczęściej ciemnozielone. Są też odmiany o liściach zabarwionych na żółto, biało lub szaro. W warunkach domowych raczej nie kwitnie - bardzo duże i stare rośliny kwitną i wydają owoce typu figi.
Więcej informacji...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

MOWA KWIATÓW

mowa kwiatów, symbolika kwiatóws, co oznaczają, ogrodnik-amator kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o mowie kwiatów...


Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

GUZMANIA

zdjęcia guzmanii, guzmania roślina doniczkowa
Guzmnania tworzy okazałe przykwiatki otaczające drobne kwiatki. Przykwiatki ułożone są w kształcie gwiazdy i mogą być w kolorze jasnopomarańczowym lub czerwonym. Długo zachowują barwę. Właściwe kwiaty sa niepozorne i szybko giną. Roślina nie ma zapachu. Liście guzmanii są ciemnozielone, o gładkich brzegach.
Więcej informacji o guzmanii...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook