Śniedek baldaszkowaty , Ornithogalum umbellatum - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty sześciolistkowe w kształcie gwiazdek, białe z wąską zielona smugą na zewnątrz, o średnicy około 2 cm, zebrane w baldachogrona. Liście wąskolancetowate, długie. Rośliny tworzą zwarte kępy. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne, w temperaturze 10-15 st.C, o godzinie 10 a zamykają około godziny 15.
Pora kwitnienia: Maj - czerwiec.
Uprawa: Śniedek baldaszkowaty zwany często śpioszkiem jest roślina łatwa w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów, jest odporny na mrozy i dość ekspansywny.
Rozmnażamy z cebul przybyszowych tworzących się w dużej liczbie na zewnątrz starej cebuli przy piętce. Cebule wysadzmy w końcu sierpnia i na początku września na głębokość około 10 cm. mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat. Jeżeli zbytnio się zagęszczą lub słabo kwitną, należy je wykopać pod koniec sierpnia, oczyścić, przesuszyć i wysadzić ponownie do gruntu. Śniedki można też rozmnażać z nasion.
Gleba: Najlepiej rosną w glebie żyznej, nie za mokrej.
Stanowisko: Słoneczne, półcieniste a nawet cieniste.
Zastosowanie: Do ogródków skalnych, na brzegi rabat, do obsadzania wolnych przestrzeni pomiędzy krzewami ozdobnymi.
Ciekawostki: Śniedek baldaszkowaty to bylina cebulowa pochodzaca z Kaukazu, zdziczała rośnie w Europie Środkowej, w północno-zachodniej Afryce, w Turcji i na Cyprze. Rośnie na suchych murawach, polach i przydrożach.
Tematy pokrewne: Rośliny cebulowe i bulwiaste, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty cięte, kwiaty na skalniak.
Śniedek baldaszkowaty - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
>>> Rośliny użytkowe do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
CZOSNEK BIAŁAWY
Efektowne, chyba największe wśród czosnków kwiatostany. Średnica kwitnącej rośliny może osiągać nawet 20-25 cm. Kuliste głowy zawierają od 80 do 100 fioletowych kwiatków w kształcie gwiazdek. Kolor kwiatów fioletowy. Zapach kwiatów przyjemny, miodowy. Charakterystyczny czosnkowy zapach wydziela się tylko przy ścinaniu roślin. Po przekwitnięciu kwiatostany ładnie się zasuszają.
Więcej informacji...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
CZOSNEK ZŁOCISTY
Złotożółte kwiaty, zebrane po 30-40 w gęste, płaskie baldachy o średnicy do 10 cm. Liście szerokolancetowate, niebieskawozielone, od spodu szarozielone. Roślina obdarzona jest charakterystycznym zapachem. Pora kwitnienia od połowy maja przez czerwiec.
Więcej informacji...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...