ŚCIÓŁKOWANIE - ZABIEG WIELCE POŻYTECZNY
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia.Różnokolorowa, dekoracyjna ściółka ogrodowa
Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne.Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby , a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
Ściółka z kory jest dobra dla roślin kwasolubnych
Dzięki odpowiednio rozłożonej ściółce zaszczędzimy sobie wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na podlewanie i pielenie. Nie bez znaczenia są koszty użytej ściółki. Większa wilgotność gleby, jaka utrzymuje się pod ściółką ułatwia roślinom sukcesywne pobieranie zawartych w niej substancji pokarmowych. By ściółkowanie spełniło swą rolę grubość warstwy ściółki powinna wynosić około 5 cm.Najczęściej stosowane materiały śćiółkowe to: rozdrobnina kora ogrodowa, trociny, suche liście, wióry drzewne, trociny, kompost, słoma, skoszona trawa, wełna drzewna, siano, żwir. Igliwie sosnowe ma odczyn kwaśny i można go użyć jako ściłóki dla roślin kwasolubnych np. różanaczników, azalii , borówki amerykańskiej czy przy ściółkowaniu wrzosowiska.
Kora ogrodowa - do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Najczęściej stosuje się korę z sosny lub świerku, ale jest też dostępna mieszana lub z samych drzew liściastych. Odczyn kory na początku jest lekko kwaśny ale pod wpływem czynników atmosferycznych i czasu stabilizuje się na poziomie zbliżonym do obojętnego. Kora sosnowa, najbardziej popularna, może być stosowana pod rośliny kwasolubne lub lubiące podłoże obojętne, nie powinna być stosowana do ściółkowania roślin preferujących podłoże wapienne. Kora grubo zmielona jest trwalszym podłożem od drobno zmielonej, która może być czasem wywiewanana i szybciej się rozkłada.
Kolorowe zrębki drewniane - rodzaj ściółki ozdobnej, ostatnio modnej. Stosujemy przy rabatach reprezentayjnych ale trzeba pamietać, że po jakimś czasie kolor może się wypłukać i wyblaknąć; dobry efekt trwa przez 3-4 lata po rozłożeniu. Do barwienia zrębków używa się podobno barwników spożywczych, nieszkodliwych dla żywych organizmów. Barwne zrębki są dostępne w wielu kolorach - żółtym, pomarańczowym, czerwonym, brązowym, grafitowym. Z takich zrębków możemy usypywać ciekawe wzory, pomysłowo ożywić rabaty.
Warstwa suchej trawy jako ściółka - warto wykorzystać trawę ze skoszonego trawnika, nic nie kosztuje i pozwala zagospodarować odpadki. Warstwę suchej trawy można rosłożyć na grządkach warzywnych lub zagonach z truskawkami co uchroni je przed gniciem. Ściłókę wykonujemy wyłącznie z traw, które nie wykształciły nasienników, w przeciwnym razie na grządkach warzywnika mogą pojawić nieproszeni goście.
Słoma - najczęściej słomę stosuje się do okrywania gelby między truskawkami czy poziomkami. Dobrze sprawdza się też rozłożona między innymi roślinami użytkowymi; warzywami lub ziołami. Ma odczyn zbliżony do obojętnego ale jest uboga w składniki pokarmowe. Jest też mniej trwała, dość szybko ulega rozkładowi.
Ściółka pozyskana z rozdrabniaczy ogrodowych - przy pomocy tego urządzenia można rozdrobnić, gałązki i gałęzie, sztywne pędy bylin, liście. Rozdrobnione resztki można wykorzystać właśnie na ściółkę, na wysypywanie ścieżek lub po prostu przeznaczyć na kompost. Rozdrobniony materiał organiczny szybciej się rozłoży niż długie pędy i gałęzie.
Szyszki jako ściółka - same szyszki nie sprawdzą się jako ściółka mogąca chronić podłoże przed zarastaniem chwastami - zmieniają kształt pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Przy słonecznej, suchej pogodzie łuski szyszek otwierają się co zwiększa "na oko" objetość pokrywy ale też rozluźnia ją powodując dopływ światła i możliwość rozwoju chwastów. Najlepiej stosować szyszki razem z folią lub agrowłókniną, lub jako wierzchnią, ozdobną warstwę śćiółki z rozdrabniaczy ogrodowych albo igliwia.
Materiały nieoorganiczne - ich zaletą jest większa trwałość, ściółkę organiczną trzeba częściej uzupełniać, żwir czy keramzyt rzadziej. Warto też czasem zastosować specjalne folie lub agrowłókninę.
Agrowłóknina. - to najczęściej stosowana ściółka syntetyczna. Dobrze przepuszcza wodę oraz składniki pokarmowe oraz powietrze. Ma odczyn obojętny dla gleby i roślin ale jest niezbyt atrakcyjna wizualnie. Jeżeli zastosowaliśmy agrowółkninę w miejscach reprezentacyjnych to przysypujemy ją ściłóką bardziej estetyczną: grubszą korą, szyszkami, grysem, otoczakami lub drewnianymi kolorowymi zrębkami.
Ozdobne krzewy plus kruszywo ogrodowe jako ściółka
Najlepszym terminem na śćiółkowanie jest wczesna wiosna ale po całkowitym rozmrożeniu gleby. Jeżeli nie zdążyliśmy wiosną to każdy inny termin oprócz zimy też jest dobry. Zaczynamy od spulchnienia gleby i usunięcia chwastów. Następnie układamy między roślinami materiał ściółkowy kilkucentymetrową ale niezbyt grubą, równomierną warstwą. Grubość warstwy zależy od tego co śćiółkujemy i materiału jaki wykorzystujemy - grubość warstwy kory na rabatach ozdobnych powinna wynosić 5-8 cm co zapewni dobrą ochronę przed chwastami. Należy pamietać o regularnym uzupełnianiu ściółek - szczególnie tych lżejszych bo wiatr je wywiewa, deszcz wypłukuje a czas rozkłada.KORA OGRODNICZA
Do potencjalnego ściółkowania ziemi na naszych zagonach z pewnością nada się dobrej jakości kora ogrodnicza. Korę drzew iglastych oraz drzew liściastych nabędziemy bez trudu w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Inwestycja w ten materiał na pewno nam się opłaci, tym bardziej że nie jest to produkt drogi, a jego zastosowanie przynosi naprawdę dobre efekty.
Więcej o korze ogrodniczej...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WERTYKULACJA I AERACJA
Piękny trawnik jest efektem Twojej pracy i troski, a zbliżająca się wiosna to czas rozpoczęcia intensywnych działań pielęgnacyjnych. Przedwiośnie to idealna pora, aby ponownie zaplanować wygląd ogrodu i terenów zielonych, które po zimie potrzebują powietrza i nowej energii, aby wrócić do idealnej formy, doskonałej gęstości oraz intensywnej zieleni. Zabiegi szczególnie polecane wiosną w ogrodzie to aeracja i wertykulacja gleby.
więcej o wertykulacji i aeracji ...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...