ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Sałata siewna , Lactuca sativa - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Sałata siewna, Lactuca sativa, Lettuce, uprawa sałaty, rośliny użytkowe, rośliny zielne,  warzywa, roślina o jadalnych liściach, ogród użytkowy

Sałata siewna Odsłon : 98214 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu

Wysokość: Maksymalnie 80-150 cm ale z pędem kwiatostanowym .
Pożytek z rośliny: Jadalną częścią rośliny są liście, w których gromadzi się dużo witamin, a zwłaszcza witaminy A. Zielone zewnętrzne liście zawierają jej więcej niż wewnętrzne żółte. Sałatę zbiera się wtedy, gdy liście dorosną do odpowiedniej wielkości. Zbior wczesnej sałaty przeprowadza się już w maju, średniowczesnych w czerwcu a późnych we wrześniu i październiku.
Opis rośliny: Początkowo tworzy skróconą łodygę z rozetą liści, która stopniowo formuje główkę (istnieją także odmiany listkowe), następnie wybija w pęd kwiatowy.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, ale wymaga odpowiedniej gleby i nawadniania. Sałatę można uprawiać z siewu wprost do gruntu lub rozsady. Aby zapewnić sobie zbiór sałaty w ciągu całego lata, trzeba odpowiednio dobrać terminy siewu i odmiany nadające się do uprawy wczesnej lub późnej. Nie jest wrażliwa na zimno - rośnie już w temperaturze 5 st.C. Optymalna temperatura wzrostu to 15-20 st.C. Sałatę można uprawiać jako przedplon przed (pomiodrami i fasolą) lub jako poplon ( po ziemniakach wczesnych, pomidorach i kapuście). Najdaje się też doskonale do obsadzania grzęd, na których uprawiane są inne rośliny. Rozsadę należy sadzić nie za głęboko, bo nie wykształca wtedy ładnych główek. W okresie letnim do sadzenia wybieramy dni chłodniejsze lub robimy to wieczorem, ponieważ sałata łatwo więdnie. Po sadzeniu rośliny dobrze podlać. Pielęgnacja polega na spulchnianiu gleby, pieleniu, podlewaniu i zasilaniu. Można sałatę uprawiać w pojemnikach na balkonach (ostatnio modne).
Sąsiedztwo : Korzystny wpływ na sałatę ma sąsiedztwo warzyw kapustnych, ogórka, pora, cebuli, marchwi i rzodkiewki. Lepiej nie sadzić jej w pobliżu pietruszki.
ciekawe odmiany :
Sałata Królowa Majowych - odmiana do wczesnej uprawy w gruncie, w inspektach i szklarniach oraz do późniejszej pod folią. Okres wegetacji 60-80 dni. Mało skłonna do przedwczesnego wybijania w pędy nasienne. Główka kulista, lekko spłaszczona, srednio duża, dobrze zamknięta. Liscie żółtozielonkawe, dośc jędrne. Częściowo odporna na mączniaka rzekomego.
Sałata masłowa Ewelina - odmiana do uprawy polowej od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie wybija w pędy kwiatostanowe, nawetv przy wysokiej temperaturze. Tworzy główki bardzo duże, wzniesione, o masie ok.400-700 g. Liście gładkie, zielone, smaczne.
Sałata masłowa Bona - odmiana gruntowa, średniowczesna, 55-60 dni okres wegetacji, główka scisła, zamknięta w masie 1000 g. Polecana do uprawy od wiosny do jesieni.
Sałata masłowa Saba średniowczesna - do uprawy całorocznej. Liście są soczyste i żywo zielone, owalne i pofałdowane. Tworzą średniej wielkości główki, które są ładnie uformowane. Jest lekko strawna i niskokaloryczna. Zawiera mnóstwo błonnika, witamin i soli mineralnych (zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B, żelaza, magnezu, wapnia i potasu).
Gleba: Sałata wymaga gleby żyznej, próchniczej, pulchnej, przepuszczalnej i w miarę wilgotnej. Nie znosi gleb zbyt kwaśnych. Glebę, w której sadzimy sałatę warto wzbogacać kompostem.
Stanowisko: Jasne, słoneczne.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Nadaje się do sałatek i kanapek oraz do dekoracji potraw. Oprócz witaminy A zawiera witaminę K, B1 i C oraz potas, magnez, nieco żelaza i jodu.
Ciekawostki: Liście sałaty wyrosłe na glebach ubogich są bezwartościowe, twarde i niesmaczne.
Starożytni Egipcjanie i Rzymianie wierzyli że sałata wpływa pozytywnie na wzrost potencji seksualnej, natomiast strożytni Grecy uważali, że wręcz przeciwnie.

Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na wiosnę.


Sałata siewna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ZIOŁA:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.




GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

PIETRUSZKA

ROSLINY OGRODOWE, ZIELENINA, ZIOŁA, PIETRUSZKA
Znane są dwa typy pietruszki : korzeniowa i naciowa. Pierwsza tworzy silnie rozwinięty korzeń spichrzowy, druga natomiast ma dużą rozetę liści i cieńki zdrewniały korzeń - uprawiana jest ze względu na nać. Liście połyskujace, soczyście zielone, pierzaste, kwiaty drobne, żółtawozielone, zebrane w niewielkie, gęste baldachy.
Więcej informacji o pietruszce...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Galerie ogrodnika amatora:





Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

LUBCZYK

ROSLINY OGRODOWE, ZIELENINA, ZIOŁA, lubczyk
Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych.
Więcej informacji o lubczyku...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook

Polityka prywatności