ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Sagowiec, Cykas odwinięty , Cycas revoluta - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Sagowiec, Cykas odwinięty łac. Cycas revoluta, ang. Sago Palm uprawa sagowca odwiniętego, rośliny do domu, rośliny doniczkowe, rośliny pokojowe, rośliny do jasnych,  rośliny wrażliwe, palmy, rośliny trudniejsze w uprawie, kwiaty doniczkowe, rośliny o ozdobnych liściach

Sagowiec, Cykas odwinięty Odsłon : 89382 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Z reguły w warunkach domowych osiąga wysokość do 1-1,5 m, na co potrzebuje co najmniej 20 lat. Rośnie powoli.
Ozdoba rośliny: Roślina wyglądem przypomina palmę ale należy do rodziny sagowców. Wytwarza krótki, gruby pień, na czubku którego znajduje sie pióropusz dużych (do 1,5 długości), pierzastych liści. Liście te z kolei składają się licznych, małych wąskich i skórzastych listków. Końce liści - szczególnie tych na czubku są bardzo ostre. Kolor liści ciemnozielony. Roślina wytwarza złotobrązowe, jajowate kwiatostany ale w uprawie domowej nie kwitnie.
Uprawa: Generalnie sagowiec jest rośliną trochę bardziej wymagajacą - potrzebuje odpowiedniej temperatury i stanowiska. Nie jest co prawada zbyt wrażliwy na choroby ale na ataki szkodnikow bardziej. Mogą go zaatakować wciornastki albo miseczniki. Czasem przy pniu może pojawić się biały nalot - objaw choroby grzybowej. Oznacza on, że że sagowiec był zbyt obficie podlewany. Cykasy lubią świeże powietrze, dlatego latem warto wystawić go za zewnątrz, w osłoniete miejsce. Optymalna temperatura latem to 20 st.C, zimą nieco chłodniej 10-15 st.C.
Podlewanie : w czasie wzrostu utrzymujemy glebę w stanie lekkiej wilgotności. Roślina nie znosi stojącej w donicy wody. Zimą, kiedy jest w stanie spoczynku zaleca się rzadkie podlewanie - nawet raz na miesiąc. Toleruje dłuższe okresy suszy. Od czasu do czasu roślinę należy spryskać wodą co utrzyma ją w czystości. Spryskiwanie jest ważne przy zbyt suchym powietrzu.
Dokarmiamy wiosną i latem, też od czasu do czasu - najlepiej raz na miesiąc. Odpowiedni jest nawóz naturalny np. Biohumus. Zimą nawożenie ograniczamy.
Liście czyścimy jeżeli spryskiwanie nie wystarcza. Przecieramy wilgotną szmatką.
Przycinamy tylko zaschnete liście, które należy sciąć u podstawy.
Przesadzanie : w razie konieczności do doniczki nieco większej od poprzedniej. Starsze okazy przesadzamy co kilka lat bo sagowce nie lubią tego zabiegu. Czasem wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Najlepszą porą na przesadzanie jest wiosna. Najlepiej użyć doniczki do palm, bo korzenie są dość długie. Uważać by nie uszkodzić korzeni.
Rozmnażanie : można spróbować rozmnażać przez odrosty, które mogą pojawić się u podstawy kłodziny - ale zdarza się to rzadko w naszych warunkach. Należy odrost odciąć wiosną i ukorzenić w przepuszczalnym podłożu. Można też rozmnażać cykasy z nasion ale są one dość trudne do zdobycia.
Podłoże : powinno być przepuszczalne ale zasobne i wymieszane z gruboziarnistym piaskiem. Dobre jest podłoże do palm wzbogacone gliną i piaskiem. Na dnie doniczki powinien być drenaż.
Stanowisko: Od jasnego do półcienia. Nie należy ustawiać roślin w pełnym słońcu.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Duże okazy lepiej prezentują się samotnie, są rozłożyste i potrzebują przestrzen - nie nadają się na parapet okienny. Latem może być ozdobą ogrodu lub tarasu. Wiosna należy przyzwyczajać stopniowo roślinę do panujacego na zewnatrz jasnego światła. Wystawione rośliny okryć kora lub mchem aby nie przesuszyć podłoża.
Ciekawostki: Ojczyzną cykasa jest Japonia i południowo-wschodnia część Azji.
Pochodzą podobnie jak zamiokulkasy od paproci nasiennych, które występowały na Ziemi od późnego dewonu do wczesnej kredy.
Roślina może powodować zatrucia i alergie.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.

Sagowiec, Cykas odwinięty - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:



Opisane rośliny doniczkowe :

aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .

>>> Rośliny wieloletnie...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...




FIGOWIEC SPRĘŻYSTY

rosliny pokojowe, figowiec sprężysty
Drzewo o dużych, skórzastych jajowatych liściach , które mogą osiągać do 40 cm długości, o szerokich brzegach, najczęściej ciemnozielone. Są też odmiany o liściach zabarwionych na żółto, biało lub szaro. W warunkach domowych raczej nie kwitnie - bardzo duże i stare rośliny kwitną i wydają owoce typu figi.
Więcej informacji...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

NEFROLEPIS, PAPROTKA

zdjęcia paprotki, nefrolepis roślina doniczkowa
Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami. Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Więcej informacji o paprotkach...

Galerie ogrodnika amatora:



Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

SKRZYDŁOKWIAT

Ogrody, zdjęcia skrzydłokwiat
Liście są skórzaste i połyskliwe, wyrastające na długich ogonkach. Drobne i niepozorne kwiaty, barwy białawej lub żółtawozielonej, zebrane są kolbowate kwiatostany na szczycie pędu i otulone u podstawy pochwą kwiatostanową. To właśnie te zmodyfikownae liście, przypominajace biały żagiel lub skrzydło ptaka są najwiekszą ozdobą rośliny i pięknie kontrastują z soczystą zielenią liści.
Więcej informacji o skrzdłokwiatach...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook