SADZENIE RÓŻ
Jesień, a szczególnie miesiąc październik to doskonała porą na sadzenie róż. W tym czasie, na rynku jest oferowanych wiele odmian tych pięknych krzewów z gołym korzeniem i są one stosunkowo tanie. Jesienne sadzenie róż daje większą szansę, że przed zimą wytworzą one dużo drobnych korzeni, a wiosną łatwiej będzie im wejść w okres wegetacji. Szybciej też róże posadzone jesienią zaczną kwitnąć.Wiosenne sadzenie krzewów różanych - w zależności od warunków atmosferycznych róże można sadzić wiosną od końca marca przez cały kwiecień.
Rabata różna złożona z róż krzaczastych, róż na pniu i róż okrywowych
Sadzonki powinny mieć kilka pędów oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy. Zakupione krzewy przed sadzeniem należy zamoczyć na kilkanaście godzin w wodzie lub zadołować i zalać wodą tak, by powstało błoto. Następnie przyciąć korzenie tak aby miały długość około 15-25 cm. Gdyby zakupione seadzonki miały taką właśnie długość, to i tak trzeba je skrócić o 2-3 cm. Korzenie uszkodzone i połamane należy usunąć. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia korzeni.Dołek powinien być tak wielki aby korzenie swobodnie się w nim mieściły. Ważna jest też ilość miejsca na poszczególne krzewy. Róże krzaczaste potrzebują przynajmniej pół metra, bukietowe nieco mniej bo 30-40 cm, a pnące około metra. Należy sadzić krzewy róż tak aby szyjka korzeniowa znajdowała się 2-3 cm pod powierzchnią ziemi. Ziemię wokół udeptać a posadzone krzewy obficie podlać.
Ziemię pod krzewami róż warto wyściółkować co pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności no i przede wszystkim ułatwi walkę z chwastami, która ze względu na kolce może być nie tylko uciążlwia ale i bolesna :)
Pędy ucinamy dopiero wiosną, chyba a że są wyjątkowo długie - wtedy skracamy je do około 30 cm. Miejsce okulizacji powinno znaleźć się około 5 cm pod ziemią, co zabezpieczy krzewy przed przemarzaniem i wypuszczaniem dziczków wyrastających z podkładki. Po posadzeniu róże obsypujemy ziemią i podlewamy. Róże pienne przyginamy a ich korony oczyszczone z liści przysypujemy zimą. Po wystąpieniu mrozów dodatkowo okrywamy je iglastymi gałazkami.
Róże zakupione w pojemnikach mogą być praktycznie sadzone na miejsca stałe przez cały sezon wegetacyjny ale najlepsze dla takich roślin jest sadzenie wiosenne.
Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowych,  choroby jabłoni i grusz,  choroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .RÓŻE
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów.
Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy.
Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
Więcej informacji o różach...
NAWOŻENIE RÓŻ
Róże należą do roślin dość żarłocznych, które w bardzo krótkim czasie mogą wyjałowić ziemię, dlatego dostarczanie tym roślinom odpowiednich i dobrze zbilansowanych substancji odżywczych ma duże znaczenie dla ich kondycji.
lebę, w której rosną róże trzeba zasilać regularnie kompostem lub dobrze rozłożonym nawozem. Można krzewy różane zasilać gotowymi nawozami do róż lub gnojowką z pokrzyw.
Latem, od czerwca nawozimy krzewy róż przynajmniej raz na 3-4 tygodnie mieszankami wieloskładnikowymi, np. Azofoską w dawce 30-40 g/mkw. Po 15 lipca nie należy tego zabiegu już powtarzać.
Więcej w artykule: Nawożenie róż.
CHOROBY RÓŻ
Niestety czasem te piękne krzewy atakowane są przez choroby. Zatakowana roślina słabnie, gorzej kwitnie jej liście żółkną lub pojawia się na nich plamy lub nalot. Na początek trzeba ustalić co zaatakowało roślinę.
Krzewy róż chorują najczęściej na czarną plamistość liści róży, mączniaka prawdziwego, rdzę i szarą pleśń.
Więcej o chorobach róż.
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
RÓŻA PNĄCA
Jak u wszystkich rodzajów róż największą ozdobą są piękne kwiaty o szerokiej skali barw - od białych przez kremowe, różowe, żółte, pomarańczowe i łososiowe po krwisto czerwone i ciemno szkarłatne. Niektóre odmiany są lekko pachnące inne bez zapachu..
Więcej informacji o różach pnących...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
RÓŻA CHIŃSKA, HIBISKUS
Największą ozdobą rośliny są efektowne, duże lejkowate kwiaty. Ich barwy są zwykle jaskrawe - najczęściej czerwone, żółte, różowe, białe lub pomarańczowe. Wyraźnie odbijają się od ciemnej zieleni błyszczących liści. Są również odmiany dwubarwne. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pojedyńcze, półpełne lub pełne.
Więcej informacji o róży chińskiej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...