ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

SADZENIE DRZEWEK OWOCOWYCH

Pora sadzenia roślin:

Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, a wraz z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu, będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Podobnie ma się sprawa z listopadem : jeżeli nie ma przymrozków to drzewa owocowe z gołym korzeniem można sadzić jeszcze na początku listopada a drzewa z bryłą korzeniową najpóźniej w drugiej połowie listopada.

ogród, gleba, zakup i sadzenie roślin, sadzenie drzew owocowych, rośliny użytkowe, ogrod użytkowy, ogród owocowy

Jabłonie to najpopularniejsze drzewa owocowe w naszych ogrodach.

Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Sadzenie drzewek i krzewów owocowych powinno odbywać się w warunkach wilgotnej pogody, a nawet mżawki lub lekkiego deszczu. Młode drzewka, nowo posadzone nie czują się dobrze, gdy jest za sucho. Zwłaszcza korzeni nowo posadzonego drzewka nie należy doprowadzać do wysuszenia.


Zakup roślin do ogrodu:

Niezależnie od tego jaką porę wybierzemy, najpierw należy drzewko kupić a przede wszystkim wybrać odpowiednią do warunków odmianę. Przede wszystkim drzewko powinno pochodzić ze znanej firmy handlowej, lub od pewnego producenta. Powinno mieć metryczkę zawierającą informacje o producencie, odmianie, podkładce, roku kwalifikacji, czyli dopuszczeniu do obrotu.
Przy zakupie zwracamy uwagę przede wszystkim na system korzeniowy i pień drzewka. jeżeli na szyjce korzeniowej lub korzeniach występuje guzowata narośl, albo korzenie są przesuszone, lepiej takiego drzewka nie kupować.
Jeżeli kupujemy rośline przez Internet (a zdarza się to coraz częściej) warto poczytać komentarze innych Internautów na temet firmy, w której zamierzamy dokonać zakupu.
Przewożąc zakupione drzewko powinniśmy starannie owinąć korzenie, a później jak najszybciej zasadzić lub zadołować na kilka dni.

Miejsce sadzenia:

Najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce pod nową roślinę. Nie zapominamy przy tym o sąsiednich ogródkach; większe drzewa powinny być sadzone w odległości minimum 3 m od granicy, a krzewy nie bliżej płotu niż 1 m.
Często też zdarza się, że nowe drzewko sadzimy w miejscu gdzie rosło niedawno jeszcze inne, stare. Można tek zrobić, ale zanim wysadzimy nowe drzewko trzeba ziemię w tym miejscu należycie wzbogacić obornikiem i nawozami mineralnymi. Dobrze jeśli z posadzeniem nowego drzewka na miejscu starego wstrzymamy się co najmniej na rok, tak by gleba nieco odpoczęła i wzbogaciła się nawozami. W miejscu tym można wysiać gorczycę jako nawóz zielony.

Przygotowanie gleby przed sadzeniem roślin:

Ziemię dokładnie odchwaszczamy i oczyszczamy z wszelkiej niepożądanej roślinności. Wysiewamy nawozy mineralne, zwolennicy ekologi wzbogacają miejsce ziemią kompostową. Glebę głęboko przekopujemy. Dobrze jest wiedzieć jaki jest odczyn podłoża, bo różne gatunki drzew wymagają różnego stopnia zakwaszenia gleby. Jabłonie, grusze, śliwy i porzeczki najlepiej czują się gdy stanowisko ma odczyn obojętny, natomiast czereśnie i wiśnie wolą odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Borówka wysoka lubi gleby bardzo kwaśne a rokitnik glebę zasadową.
Więcej na temet gleby...

Technika sadzenia drzew owocowych :

Jeżeli przed posadzeniem korzenie drzewka nie są wilgotne, należy je trochę pomoczyć. Drzewka w pojemnikach z bryłą korzeniową przed posadzeniem trzeba obficie podlać. Zaznaczamy palikiem miejsce, w którym posadzimy drzewko. Następnie wyznaczamy okrąg o średnicy około 2 razy większej od korzeni drzewka tak by korzenie miały odpowiednią ilość miejsca. Głebokość dołka powinna być taka aby miejsce szczepienia znajdowalo się nieco nad ziemią. Jeżeli roślina nie była sprzedawana w pojemniku trzeba na dnie dołka usypać kopczyk, rozłożyć na nim korzenie , zasypać, uklepać ziemie i podlać (obficie). Zasypując korzenie można lekko drzewkiem potrząsać co spowoduje lepsze wypełnienie glebą przestrzeni wokół korzeni. Jeżeli po podlaniu gleba osiądzie to trzeba ją uzupełnić. Posadzoną roślinę często i obficie podlewać nawet podczas deszczowej pogody. Spowoduje to usunięcie nadmiaru powietrza z podłoża i lepsze przytwierdzenie rośliny.
Warto uformować lekkie zagłębienie wokół pnia, co zapobiegnie wypływaniu wody podczas podlewania.

Zobacz także :

Sadzenie drzew owocowych,   Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Ogród użytkowy,   rośliny użytkowe do cienia

Z ogrodu do kuchni,   aromatyczna pigwówka,   dereniówka,   ciasto z dynią,   koktajl z czerwonej porzeczki,   sok z winogron,   kiełki - bomba witaminowa,   mikrolistki na zdrowie,   lecznicze nalewki,   owoce jagodowe,   zdrowie z ogrodu,   zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie.

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


WIŚNIA POSPOLITA

drzewa owocowe WIŚNIA pospolita
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...

ORZECH WŁOSKI

DRZEWA liściaste ORZECH WŁOSKI
Duże drzewo o krótkim pniu i szeroko rozbudowanej koronie. Pierwsze owoce ukazują się w 4-5 lat po posadzeniu. Pełne owocowanie następuje dopiero po 10-12 latach. Z jednego drzewa można zebrać około 50 kg orzechów. Zbiór pod koniec września i w październiku.
Więcej informacji o włoskich orzechach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październikuPAŹDZIERNIK W OGRODZIE

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...

LISTOPAD w ogrodzie, prace ogrodowe w LISTOPADZIE LISTOPAD W OGRODZIE

Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...



OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

DEREŃ JADALNY

krzewy liściaste dereń jadalny
Niewielkie, złocistożółte kwiaty, zebrane w baldachy i pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści, w marcu.Owoce derenia jadalnego są czerwone, o różnej intensywności barwy, podłużne, błyszczące. Dojrzewają latem i jesienią. Spotyka się czasem drerenie o owocach żółtej barwy.
Więcej informacji o dereniach jadalnych...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

JABŁOŃ DOMOWA

drzewa owocowe jabłoń domowa
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści. Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną. Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook